مانی رسانه ManiMedia

یک فاجعه بزرگ انسانی در کمین مهاجران کمپ واتی

به گزارش سرویس پناهندگی و مهاجرت مانی رسانه-شهردار جزیره ساموس یونان هشدار داده که در صورت عدم انتقال مهاجران از کمپ واتی، که بیش از ۶ هزار مهاجر در آن در شرایط رقت بار زندگی می‌کنند، یک فاجعه بزرگ انسانی در این کمپ اتفاق خواهد افتاد. او همچنین نسبت به احتمال بروز شورش در این کمپ اظهار نگرانی کرده است.

مهاجر نیوز افزود: جیورجیوس ستانزوس، شهردار جدید ساموس، در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفت : « مهاجران در مجراهای آبی خشکیده خیمه می‌زنند که در آن‌ها خطر سیل و آتش سوزی وجود دارد. آن‌ها به گونه بسیار ابتدایی برای خود سرپناه، آب و امکانات بهداشتی فراهم می‌کنند.»او در ادامه گفت: « ما تلاش داریم آرامش را حفظ کنیم اما وضعیت خوشایند نیست و روز به روز وخیم‌تر می‌شود.

شهردار ساموس هشدار داد که در صورت عدم تطبیق برنامه انتقال مهاجران، این نگرانی وجود دارد که «یک فاجعه بزرگ انسانی با ریسک بهداشتی و احتمال درگیری» اتفاق بیفتد.کمپ واتی یکی از مراکز پنج گانه ثبت نام مهاجران تازه وارد به جزایر یونان است که ظرفیت اصلی آن ۶۵٠ مهاجر پیش بینی شده بود اما حال بیش از ۶ هزار مهاجر در آن زندگی می‌کنند.در ماه اکتوبر، درگیری میان گروههای مهاجر افغان و سوری موجب بروز یک آتش سوزی در این کمپ شد و به دنبال آن اعتراضات گسترده مهاجران در این کمپ به راه افتاد.شهردار ساموس با اشاره به این وقایع گفت: ما از خط قرمز عبور کرده‌ایم و کوچکترین حادثه‌ای میتواند عواقب بسیار ناگوار داشته باشد.حکومت یونان برای کاهش جمعیت مهاجران در جزایر این کشور، برنامه انتقال حدود ٢٠  هزار مهاجر به مناطق قاره‌ای را آغاز کرده است. این برنامه تا پایان سال جاری ادامه خواهد داشت.با این حال روزانه صدها مهاجر جدید وارد یونان می‌شوند به گونه‌ای که طی چهار ماه گذشته حدود ۴٠ هزار مهاجر وارد این کشور شده‌اند.

مخالفت با انتقال مهاجران در برخی از شهرهای قاره‌ای

همزمان، ساکنان تعدادی از شهرها از پذیرفتن مهاجران خودداری می‌کنند و در برخی از مناطق قاره‌ای در هفته‌های اخیر تظاهرات نژادپرستانه و ضدخارجی در شمال و جنوب یونان به راه افتاده بود.به گفته شهردار ساموس، این موضوع که بسیاری از کشورهای اروپایی مرزهای خود را به روی مهاجران بسته‌اند، باعث شده است که « قسمت‌هایی از یونان نیز مرزهای خود را ببندند.»قرار است یک کمپ جدید با ظرفیت مهاجر ١٢٠٠در قسمت غربی کمپ واتی ایجاد گردد اما کار آن تا ماه جنوری سال آینده به پایان نخواهد رسید.شهردار ساموس هشدار داد که اگر برنامه‌های انتقال مهاجران تا دوماه دیگر عملی نگردد شمار مهاجران در ساموس به ١٠ تا ١۵ هزار نفر خواهد رسید.بنابر آمار رسمی، شمار مهاجران در جزایر ساموس، لیسبوس، کوس، شیوس و لروس به بیش از ٣۴ هزار نفر می‌رسد.