مانی رسانه ManiMedia

یارانه باتلاق‌های بزرگ اقتصادی در کشور ایجاد کرد

به گزارش سرویس اقتصادی مانی رسانه- بهره مندی از یارانه پنهان، بسته به میزان مصرف دارد یعنی هر چقدر بهره برداری بیشتر باشد از یارانه بیشتری بهره مند می‌شویم و این یعنی نظام پرداختی یارانه توسط دولت از اساس غلط است.

اقتصاد کشور در باتلاقی است که محصول مدیریت غلط و بی توجهی به نظرات کارشناسی در چند دهه گذشته بوده است. در این شرایط هر تصمیمی شرایط را بدتر می‌کند. اگر یارانه‌ها حذف شود نارضایتی مردم زیاد می‌شود و اگر حذف نشود کسری بودجه را نمی‌توان حل کرد. هر اقدامی انجام شود مردم لطمه خواهند دید.

اگر بخواهیم جریمه‌های دولت را محاسبه کنیم به مراتب بیشتر از یارانه‌هایی است که می‌پردازد. بی ثباتی دولت در سیاست ها، تحمیل سیاست‌های تورمی که آرام آرام جیب مردم را خالی می‌کند، مشکلات مربوط به تحریم‌های بین المللی، بزرگ بودن دولت و کسری بودجه همه مسائلی است که برای مردم دردسر بزرگی درست کرده است و اگر بخواهیم یارانه پرداختی دولت را با خساراتی که به جیب مردم زده شده مقایسه کنیم در واقع دولت یارانه‌ای به مردم پرداخت نکرده است.

واقعیت این است که وضعیت اقتصادی مردم در مرحله حادی قرار دارد. بیکاری و فقر در کنار نا امیدی برای جامعه خطرناک است. بی ثباتی در سیاست گذاری‌ها اقتصاد را به حالت کما برده است و این ثباتی که از آن نام برده می‌شود نتیجه رکود فراگیر در اقتصاد است.یارانه ناچیز ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی باتلاق‌های بزرگ اقتصادی در کشور ایجاد کرد. از کسری بودجه ۱۱ هزار میلیارد تومانی برای پرداخت یارانه گرفته تا سیاست‌های یک بام و دو هوای دولت میراثی است که از دولت‌های نهم و دهم برای اقتصاد نیمه‌جان ایران به جا مانده است.یارانه ناچیز ۴۵ هزارو ۵۰۰ تومانی باتلاق‌های بزرگ اقتصادی در کشور ایجاد کرد.

از کسری بودجه ۱۱ هزار میلیارد تومانی برای پرداخت یارانه گرفته تا سیاست‌های یک بام و دو هوای دولت میراثی است که از دولت‌های نهم و دهم برای اقتصاد نیمه‌جان ایران به جا مانده است.در حالی که بسیاری از کارشناسان ریشه بحران هدفمندی را در دولت‌های احمدی‌نژاد می‌دانند، اما در مقابل هستند کارشناسانی که معتقدند تعلل تیم اقتصادی دولت حسن روحانی در اتخاذ تصمیم‌های درست اقتصادی موجب به وجود آمدن این ملغمه در اقتصاد ایران شده است.طی ۲ سال اخیر در حالی شاهد سرکوب ۳۰ تا ۴۰ درصدی دستمزدها بوده‌ایم که رقم یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی هیچ باری از روی دوش اقشار نیازمند برنداشت و در عوض تقاضاهای کاذب ایجاد کرد. دولت بهتر بود به جای ادامه پرداخت یارانه نقدی، که نوعی سیاست پوپولیستی شکست‌خورده است، فکری به حال خروج رکود از تولید می‌کرد که متاسفانه سیاست قابل اعتنایی برای حل این مشکل از سوی دولت دیده نمی‌شود.