مانی رسانه ManiMedia

کمسیون فراحزبی و بین‌المللی آزادی آمریکا؛ دستگیری بهاییان در ایران را محکوم کرد

به گزارش سرویس مذاهب مانی رسانه-کمسیون فراحزبی و بین‌المللی آزادی ادیان در آمریکا در گزارش سالانه خود دستگیری بهاییان در ایران را محکوم کرده است. این کمیسیون از وزارت خزانه‌داری آمریکا خواسته است تا مقامات مسئول جمهوری اسلامی ایران را تحریم کند.

دویچه وله افزود:در بیانیه کمیسیون بین‌المللی آزادی ادیان آمریکا آمده است که مقامات امنیتی جمهوری اسلامی ایران از روز ۲۷ نوامبر تا کنون دست‌کم ۱۱ شهروند بهایی را دستگیر کرده‌اند.دستگیری این شهروندان بهایی در استان‌های اصفهان و خوزستان و به موازات سرکوب اعتراضات مردمی به افزایش بهای بنزین روی داده است.

در بیانیه این کمیسیون آمده است که ماموران خانه این افراد را تفتیش کرده و اموال شخصی این آن‌ها را ضبط کرده‌اند.گری باور، کمیسیونر آزادی بین‌المللی ادیان گفته است: «این اقدامات مسئولان جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که حکومت این کشور به جای تامین نیازها و خواست‌های مردم همچنان به اذیت و آزار بهاییان ادامه می‌دهد.»گری باور از کنگره آمریکا و وزارت خزانه‌داری این کشور خواسته است تا نسبت به تداوم دستگیری بهاییان و پیروان دیگر ادیان ایران اقدام کنند.

تحریم مقامات مسئول ایران

او از وزارت خزانه‌داری آمریکا خواسته است تا مادام آنکه ایران به دستگیری و آزار بهاییان و پیروان دیگر اقلیت‌های دینی ادامه می‌دهد، اقدام به تحریم مسئولان ذیربط همچون محمد [محمدی] گلپایگانی بکند. محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبر جمهوری اسلامی است.گایل منچین، معاون کمیسیون بین‌المللی آزادی ادیان از دولت ایران خواسته است تا بی درنگ همه شهروندان بهایی را آزاد کند.

او سرکوب خشن پیروان اقلیت‌های دینی که به گونه‌ای صلح‌آمیز تنها از حق آزادی مذهب و عقیده بهره‌ گرفته‌اند را محکوم کرده و از دولت ایران خواسته است تا به قوانین بین‌الملل در مورد آزادی ادیان گردن نهد.در گزارش سال ۲۰۱۹ کمیسیون آزادی بین‌المللی ادیان به سرکوب خشن اعتراضات مردم ایران در جریان افزایش بهای بنزین و کشته‌شدن دست‌کم ۲۰۰ نفر در جریان این اعتراضات نیز اشاره شده است.این گزارش تبعیض علیه پیروان بهاییت در ایران و از جمله ممنوعیت اشتغال و تحصیل آن‌ها را محکوم کرده است. در این گزارش سالانه آمده است که در حال حاضر دست‌کم ۷۵ شهروند بهایی به دلیل باورهای دینی‌شان زندانی هستند.