مانی رسانه ManiMedia

کمبود شدید ماسک در مناطق محروم

مانی رسانه- کمبود ماسک در بخش‌هایی از شهرستان به حدی است که مردم مجبورند یا ماسک گران تهیه کنند یا با طی چند ۱۰ کیلومتر به مرکز شهرستان رفته و به ماسک دولتی دسترسی پیدا کنند.

به گزارش سرویس اقتصادی مانی رسانه-در ماه‌های نه چندان دور در زندگی روزمره خبری از ماسک نبود؛ هر چند واژه آشنایی برای مردم در شهرهای بزرگ و آلوده است اما استفاده از این کالای بهداشتی در کسر کمی از همین مردم در شهرهای آلوده به سختی به چشم می‌خورد.

در روزهای پایانی سال گذشته با ورود میهمان ناخوانده‌ای به نام کرونا در سراسر شهرها و روستاهای بزرگ و کوچک ماسک چنان جای خودش را در میان سبد خرید خانواده‌ها به سرعت باز کرد که می‌توان گفت در صدر اقلام خریداری شده توسط خانواده‌ها قرار گرفت.

به گفته کارشناسان متخصص یکی از راه‌های پیشگیری از مبتلا نشدن به این بیماری استفاده دائم از ماسک در بیرون منزل است بر همین اساس روزها و هفته‌های اول استان‌های کشور به دلیل تقاضای زیاد مردم به جهت استفاده از ماسک دچار بحران کمبود ماسک شدند؛ چرا که هنوز عرضه آن در حد وسیع انجام نشده بود.

در این بین علاوه بر تلاش دولت در جهت تهیه و توزیع ماسک حرکت‌های مردمی برای ایجاد کارگاه‌های محلی در مساجد و خانه‌ها، اصناف، بسیج و مجموعه‌های جهادی نمونه‌هایی بی مانندی را از همدلی و همراهی مردم در روزهای سخت کرونایی برای غلبه بر بحران کمبود ماسک را به نمایش گذاشتند.

این همدلی‌ها و همراهی‌های مردم هم پای دولتمردان ادامه داشت تا جایی که نذری‌های مردم با موضوعات مختلف جای خودش را به نذر ماسک داد و همین نذری‌ها توانست بخش عمده‌ای از کمبود ماسک را در سطح کشور جبران کند.

در فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری کارشناسان بر این باور بودند که با ورود فصل گرما درصد قابل توجهی از ویروس کرونا از بین خواهد رفت اما گرمای ۵۰ درجه‌ای خوزستان نشان داد که نه تنها کرونا از بین نمی‌رود و نرفته، بلکه افزایش و هجوم آن بیش از گذشته می‌شود و باروبندیلش همچنان در سراسر جهان و ایران پهن است.

در حال حاضر  هیچ بسته رایگانی برای اقشار کم درآمد و حاشیه شهر وجود ندارد و تهیه آن مستلزم ورود متولیان و خیران می‌باشد که با تهیه بسته‌های بهداشتی از جمله ماسک، به صورت رایگان در اختیار افراد قرار بگیرد.

ما در بیشتر شهر ها و روستاهای ایران شاهد  نبود ماسک دولتی و ارزان قیمت در بین مردم  هستیم حال آنکه دولت خبر از نبود کمبود این اقلام می دهد.

شاید بهتر است اینگونه بیان شود که ماسک هست اما دولتی نیست وجود ماسک با قیمت های بالا و سرسام آور مردم را مجبور کرده که تن به استفاده نکردن از این کالا دهند ظاهرا ترجیح مردم بین ابتلا به بیماری و ابتلا نشدن گزینه ابتلا است چه کسی مسئول حل این معضل است ؟