مانی رسانه ManiMedia

کلیسای جامع نوتردام ؛ قربانی حریق شد

به گزارش سرویس مسیحیت مانی رسانه-در پی آتش‌‌سوزی مهیب در کلیسای ۷۵۰ ساله نوتردام پاریس برج مخروطی و سقف کلیسا فروریخت. علت آتش‌سوزی به احتمال عملیات تعمیرات و بازسازی دربخش فوقانی کلیسا بوده است. آتش به برج شمالی نفوذ کرده و احتمال نابودی آن نیز می‌رود.

دویچه وله افزود: کلیسای جامع نوتردام در پایتخت فرانسه طعمه حریق شده است.سازمان آتش‌نشانی پاریس عصر دوشنبه ۲۶ فروردین (۱۵ آوریل) این خبر را تأیید کرده است. در تصاویر منتشرشده در اینترنت می‌توان شعله‌های آتش و دود غلیظ سیاهی که از بام این کلیسا به آسمان برمی‌خیزد را مشاهده کرد. تلویزیون فرانسه نیز تصاویری از این آتش‌سوزی را پخش کرده است.حریق در بخش فوقانی این ساختمان آغاز شده است. تصاویر اینترنتی نشان می‌دهد که برج مخروطی و بخشی از سقف کلیسا فرو ریخته است.در شامگاه دوشنبه، حدود سه ساعت پس از آغاز آتش‌سوزی گفته می‌شود که حریق به برج شمالی نیز نفوذ کرده است. وزارت کشور فرانسه گفته است که به احتمال این برج را نیز نتوان نجات داد. به عبارت دیگر بخش اعظم کلیسا قربانی حریق شده است.

آندره فینو، سخنگوی نوتردام می‌گوید: «همه چیز دارد می‌سوزد. از چوب‌بست زیر سقف که بخشی از آن متعلق به سده نوزدهم و بخش دیگر از سده سیزدهم است، چیزی باقی نخواهد ماند.»آثار تاریخی و هنری گرانبهای بسیاری در این کلیسا وجود دارد. هنوز از آسیب‌های گسترده درون این خبری منتشر نشده است. تمام ساختار چوبی کلیسا در آتش سوخته است.هنوز مشخص نیست که حریق به گنبد کلیسا که کل بدنه ساختمان را نگه داشته است، سرایت خواهد کرد یا نه.در حالی که گروه‌های آتش‌نشان به سوی کلیسا شتافته‌اند، هزاران تن از ساکنان پاریس در حاشیه رود سن ایستاده و بهت‌زده شاهد نابودی بخشی از این اثر ارزشمند تاریخی چندین هزار ساله و بی‌نظیر شهر خود بودند که آن را قلب پاریس می‌دانند.خبرگزاری فرانسه می‌گوید، ممکن است عملیات بازسازی این کلیسا عامل ایجاد حریق بوده است. آتش‌سوزی حدود ساعت ۱۸ و ۵۰ دقیقه عصر به وقت محلی در طبقه زیر سقف کلیسا آغاز شده است.دادستانی پاریس تحقیقات خود را در مورد علل آتش‌سوزی آغاز کرده است.

آن هیدالگو، شهردار پاریس در توییتر نوشته است: «آتشی وحشتناک کلیسای جامع نوتردام را در بر گرفته است.» یک سخنگوی شهردار گفته است که محوطه کلیسا تخلیه شده است.کلیسای جامع نوتردام که در قلب پاریس واقع است از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر است که هر سال میلیون‌ها بازدیدکننده دارد.تاریخچه این کلیسا به نیمه سده دوازدهم برمی‌گردد. حدود ۲۰۰ سال طول کشید تا این بنا کامل شود. این ساختمان که طول، پهنا و ارتفاع آن به ترتیب ۱۲۷، ۴۰ و ۳۳ متر است از معماری بی‌نظیری در سبک گوتیک برخوردار است.

View image on TwitterView image on Twitter