مانی رسانه ManiMedia

تورم و افزایش قیمت در کدام کالاها صدر نشین است

مانی رسانه-وضعیت تغییر قیمت کالا و خدمات مصرفی خانوارها از این حکایت دارد که بیشترین افزایش هزینه نسبت به پارسال در حوزه حمل و نقل اتفاق افتاده است، اما در مقایسه با خردادماه امسال این گروه گوشت‌ها است که بیشترین رشد را دارد.

به گزارش سرویس اقتصادی مانی رسانه- چندی پیش مرکز آمار گزارشی از تغییرات قیمت کالا و خدمات مصرفی خانوارهای ایرانی منتشر کرد که براساس آن تورم ۱۲ ماهه منتهی به تیرماه (تورم سالانه) با کاهش همراه بود، اما در سایر بخش‌ها افزایش تورم وجود داشت و نشان‌دهنده افزایش هزینه‌ها در تیرماه امسال بود؛ به طوری که افزایش ۴.۴ درصدی تورم نقطه به نقطه و رشد ۴.۴ درصدی تورم ماهانه ثبت شده بود.

آمار ارایه شده نشان می دهد که افزایش هزینه در بخش حمل و نقل نسبت به تیرماه سال گذشته ۵۹٫۹ درصد گزارش شده است البته افزایش هزینه حمل و نقل در خردادماه امسال به ۷ ذرصد می رسد و تورم سالانه نیز به ۴۵٫۴ درصد اعلام شده است.

کالاهایی نظیر  «چای، قهوه، نوشابه و …» با ۴۶.۴، «مبلمان و لوازم خانگی» ۳۴.۱ و «پوشاک و کفش» با ۳۴.۴ درصد بالاترین تورم سالانه را در بین کالاها و خدمات مصرفی داشته است. این در حالی است که «تفریح و فرهنگ» با ۷.۳، «روغن و چربی‌ها» ۱۷، «میوه و خشکبار» ۱۸ و گروه «گوشت قرمز و ماهیان» با حدود ۱۸ درصد کمترین تورم سالانه را دارد.

اما نسبت به تیرماه سال گذشته «نان و غلات» و گروه «چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و غیره» با ۳۶.۱ بعد از «حمل و نقل» بالاترین افزایش هزینه را برای خانوارها داشته است. در عین حال که در این دوره  تورم گروه «آب، برق و سوخت» صفر شده است.

افزایش هزینه ها در تیرماه امسال نسبت به خردادماه ۴٫۴ درصد بوده است که گروه گوشت بیشترین سهم را از این افزایش داشته است بطوری که این افزایش قیمت تا ۱۰ درصد نیز رسیده است.