مانی رسانه ManiMedia

کاردینال کلیسای کلن:«من بابت کلیسای خودم خجالت می‌کشم.»

به گزارش سرویس مسیحیت مانی رسانه- رئیس “مجمع کنفرانس اسقف‌های آلمان” پس از افشای آزار جنسی کودکان توسط کشیشان خواستار “آغازی جدید” برای کلیسای کاتولیک شد. کاردینال کلن نیز گفت که از آنچه در کلیسا رخ داده احساس شرم می‌کند.    

راینهارد مارکس، کاردینال شهر مونیخ و رئیس مجمع کنفرانس اسقف‌های آلمان، بعد از افشای ماجرای آزار جنسی کودکان توسط کشیشان آلمانی خواستار تحول یافتن کلیسای کاتولیک و آغازی جدید برای آن شد. او گفت که از آزار جنسی کودکان در کلیسا توسط کشیشان متأثر شده و احساس شرم می‌کند.

این مقام بلندپایه کلیسای کاتولیک آلمان که  سخنانش را در کلیسایی در شهر کوبلنتس ایراد می‌کرد، خاطرنشان کرد که این وظیفه کلیساست که در کنار قربانیان بایستد. او گفت کودکان و نوجوانانی که به کشیش‌ها اعتماد کرده‌اند به شکل غیرقابل تصوری مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند و کلیسای کاتولیک به تغییر و آغازی جدید نیاز دارد.

مجمع کنفرانس اسقف‌های آلمان از پژوهشگران دانشگاه‌های مانهایم، هایدلبرگ و گیسن خواسته است در مورد سوءاستفاده جنسی در کلیساهای کاتولیک آلمان تحقیق کنند. نتیجه این تحقیق سوم مهرماه (۲۵ سپتامبر) در نشست مجمع عمومی اسقف‌های کاتولیک در فولدا بررسی خواهد شد و در اختیار افکار عمومی قرار خواهد گرفت.

طبق گزارش رسانه‌های آلمان دستکم یکهزار و ۶۷۰ روحانی کاتولیک آلمان در فاصله سال‌های ۱۹۴۶ تا ۲۰۱۴ میلادی از کودکان سوءاستفاده جنسی کرد‌ه‌اند. پژوهشگران گفته‌اند که تعداد واقعی باید بیشتر باشد. از طرفی برخی از اسقف‌نشین‌ها تلاش کرد‌ه‌اند پرونده‌های مربوط به آزارهای جنسی را نابود کنند. در تعدادی از اسقف‌نشین‌ها پرونده‌های بایگانی‌شده را حتی در اختیار پژوهشگرانی نگذاشته‌اند که از طرف خود کلیسا ماموریت بررسی را داشته‌اند.

همچنین راینر ماریا وئولکی، کاردینال کلیسای کلن، نیز از آزار جنسی به دست کشیشان کاتولیک آلمانی به شدت متاثر شده و گفته است: «من بابت کلیسای خودم خجالت می‌کشم.»

او تاکید کرد که واقعا شرم‌آور است که کلیسا اجازه چنین کاری را داده چون حفظ آبروی کلیسا بر اعمال افراد ارجحیت داشته‌ است.

کاردینال کلن همچنین گفته است که او با قربانیان صحبت کرده و با درد و رنج آنها آشناست. او کلیسای کاتولیک را فرا خواند تا به صحبت‌های قربانیان و بازماندگان آزار جنسی گوش دهد.

آزار جنسی کودکان توسط کشیشان آمریکایی

علاوه بر آلمان در نقاط دیگر جهان نیز کلیسای کاتولیک با افشای موارد زیادی از آزار جنسی کودکان توسط کشیشان روبرو شده است.

در پنسیلوانیای آمریکا ۳۰۰ کشیش کاتولیک در ظرف ۷۰ سال گذشته بیش از هزار کودک را مورد اذیت و آزار جنسی قرار داده‌اند. واتیکان در واکنش به آزار جنسی کودکان در پنسیلوانیای آمریکا آن را “شرم‌آور و اندوهناک” دانست.