مانی رسانه ManiMedia

چه زمانی مسئولین به مشکلات صنعت کشاورزی توجه خواهند کرد

به گزارش سرویس اقتصادی مانی رسانه-بخش عمده‌ای از محصولات کشاورزی در مقیاس نامناسب، تولید و به بازار عرضه می‌شود. کوچک بودن اراضی کشاوزی، یکپارچه نبودن، هدر فت منابع آبی و محدودیت‌های مالی کشاوزان را دچار مضیغه کرده و باعث می شود دلالان و واسطه‌ها فعال شوند.

در این میان هزینه‌های حمل و نقل بالا می رود و کیفیت مواد غذایی به دلیل شرایط نامناسب حمل و نگهداری پایین می آید.در حال حاضر نحوه تخصیص ارز به واردات مواد اولیه، از دغدغه‌های اصلی فعالین اقتصادی به‌ویژه صنعت غذا است. تولید در اقتصاد ایران به شدت به واردات کالاهای سرمایه ای، واسطه ای و مواد اولیه وابسته است. با درنظرگرفتن چنین شرایطی، تضعیف ارزش پول ملی، افزایش هزینه‌های تولید، رکود و تعطیلی صنایع را در پی خواهد داشت.

نبود سامانه‌ای برای خرید و توزیع محصولات کشاورزی،دلالان تمام بازار محصولات کشاورزی و باغی را در احاطه خود گرفته‌اند و با خرید ارزان از کشاورز آن را با قیمت گزافی به دست مصرف‌کننده می‌رسانند.با وجود تصویب لایحه الگوی کشت از سال ۸۸ در مجلس و تذکرات متعدد به وزارت جهاد کشاورزی، اما همچنان اجرای این مصوبه در بلا تکلیفی به سر می برد.این در حالی است که علی رغم ظرفیت‌های بالقوه در بخش کشاورزی، فقدان الگوی کشت بر تلاطم بازار محصولات کشاورزی دامن زده و همواره مانع حضور پررنگ صادرکنندگان در بازارهای صادراتی شده است.به نظر می‌رسد سایر نهادهای ذی‌ربط هر چه سریع‌تر باید به کمک وزارت جهاد کشاورزی آیند تا با ایجاد برنامه مدون الگوی کشت متناسب با ظرفیت جغرافیایی هر استان از هدر رفت منابع پایه، مازاد یا کاهش تولید و بی نظمی در بازار محصولات کشاورزی جلوگیری کنند.

محمد شفیع ملک‌زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی گفت:تاکنون مسئولان امر در هیچ یک از استان‌ها برنامه مدونی راجع به الگوی کشت به کشاورزان ارائه ندادند و تنها در این زمینه شعار می‌دهند.وی افزود: قبل از اجرای هر طرحی آمایش سرزمین مورد نیاز است تا مسئولان امر بر طبق آن برنامه‌ها و سیاست‌های الگوی کشت را برنامه ریزی کنند اما متأسفانه این امر تاکنون اتفاق نیفتاده است.اگر چه دستگاه‌ها و نهاد‌های متعددی ادعا می‌کنند که در ارتباط با الگوی کشت برنامه و سیاست مدونی داشتند، اما این امر کذب محض است؛ تاکنون هیچ برنامه‌ای در این ارتباط نداشتیم که این امر منجر به بی نظمی در تنظیم بازار و بازرگانی محصولات کشاورزی شده است.هم اکنون بی نظمی‌های متعددی در خصوص تنظیم بازار محصولات کشاورزی وجود دارد که این امر ضربات جبران ناپذیری به تولیدکنندگان می زند.

جعفر حسینی گفت:همه ساله برای اعلام قیمت محصولات کشاورزی دچار مشکل هستیم به طوری که مسئولان شورای اقتصاد به اجرای قانون اهمیت نمی‌دهند تا بر مبنای آن اقدام به قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی مطابق با هزینه‌های تولید و تورم واقعی کنند که این امر در کنار اجرا نشدن مصوبه الگوی کشت مشکلات متعددی برای بهره‌برداران بخش کشاورزی ایجاد کرده است.وی ادامه داد: نبود آمار کامل و جامع از میزان تولید، مصرف، صادرات و واردت مشکلات متعددی در امر تنظیم بازار محصولات کشاورزی ایجاد کرده است چرا که همه ساله با مازاد و کاهش تولید محصولات کشاورزی رو به رو هستیم که این امر به زیان از تولیدکننده و مصرف کننده تمام می‌شود.