مانی رسانه ManiMedia

چشمه دیمه در شهرستان کوهرنگ مکان امن گردشگری

به گزارش سرویس گردشگری مانی رسانه-چشمه دیمه منطقه ای بسیار زیبا در کوهرنگ از شهرهای زیبای استان چهارمحال بختیاری است. چشمه دیمه به علت زلال بودن و جاذبه ‌های حیات وحش همواره مورد توجه بوده است. این منطقه از سرچشمه های اصلی رودخانه زیبای زاینده ‌رود اصفهان است. آب چشمه به دلیل وجود املاح و مواد معدنی و کلسیم، غنی می باشد و خاصیت درمانی دارد و از بهترین آبهای جهان بشمار می رود. چشمه دیمه در تاریخ ۱۳۸۸/۸/۲۵ در فهرست میراث طبیعت ایران به عنوان هشتاد و چهارمین اثر طبیعی ملی ثبت گردیده است.

چشمه دیمه در شهرستان کوهرنگ، در مجاورت روستایی به همین نام که اهالی آنرا به کیکاووس از قهرمانان شاهنامه نسبت می دهند، قرار دارد. چشمه دیمه یکی از سرشاخه ‌های اصلی رودخانه زاینده رود قبل از ایجاد تونل کوهرنگ بود و در ۱۰ کیلومتری چلگرد (کوهرنگ) در کنار روستایی با همین نام واقع شده است. مردمان این منطقه و روستای دیمه از عشایر بختیاری بوده و بسیار مهمان نواز و خونگرم هستند. مردم مهربان این روستا با گویش لری بختیاری صحبت می کنند. برای دیدن زیبایی های چشمه باید از روستای دیمه گذر کنید.

این منطقه از چندین چشمه جوشان و زیبا با آبهای بسبارخنک و گوارا تشکیل شده است و جایی بسیار زیبا برای گذران و اتراق گردشگران است. لذت بردن در دل طبیعت و سپری کردن اوقاتی خوش زیر سایه درختان و کنار چشمه همراه با دوستان و نزدیکان می تواند روز خوبی را برایتان رقم بزند. اگر کمی خوش شانس باشید می توانید چارهای عشایر را نیز ببینید و از نزدیک با شیوه زندگی کوچ نشینی آشنا شوید.

خواص آب چشمه دیمه
حدودا ۱۰ % از کل آبهای رودخانه های کشور توسط چشمه های زردکوه تامین می شود. چشمه دیمه نیز یکی از چشمه های زردکوه می باشد که سرشاخه اصلی زاینده رود است. آب چشمه دیمه به علت وجود املاح و مواد معدنی و کلسیم فراوان از گواراترین آب‌ های جهان بشمار می رود که برای مشکلات کلیه و حتی سنگ کلیه و درمان پوسیدگی دندان مناسب است. همین ویژگی سبب شده است تا آب این چشمه به کارخانه آب معدنی کوهرنگ روانه گردد تا هم مورد استفاده داخلی قرار گیرد و هم به خارج از ایران صادر شود. عمیق ترین قسمت چشمه ۲ متر است. لازم به ذکر است که آب این چشمه که بسیار خنک و گوارا است، برای نوشیدن مناسب است و امکان شنا در آن وجود ندارد.

جاذبه‌ های گردشگری منطقه

دشت لاله های واژگون: چشمه دیمه لب جاده است و آنطرف جاده، تقریبا روبروی چشمه، در فاصله دو سه کیلومتری جاده، دشت لاله واژگون  هست، دو ماه اول فصل بهار، گل دارند.

تونل آب کوهرنگ: به کوهرنگ که می رسید اولین چیزی که نظر شما را به خود جلب میکند تونل آب کوهرنگ هست که مثل پیراهن سپید عروس بر دامنه کوهرنگ میدرخشد و در نگاه اول حتی شبیه آبشار نیست! یافتن مسیر منتهی به آبشار بدلیل کوچک بودن شهر کار سختی نیست و تونل آب از دور نمایان است. کنار آبشار مجتمعی اقامتی ساخته شده که اگر خوش شانس باشید یا آخر هفته مراجعه نکنید، براحتی برای مدت دلخواه با قیمت مناسب می توانید سوئیت اجاره کنید.

آبشار شیخ علی‌ خان: یکی از پر آب ‌ترین رودخانه و آبشارهای اطراف این منطقه است که دیدن آن خالی از لطف نیست.

پیست اسکی چلگرد: شهر کوچک چلگراد آب و هوای سرد و کوهستانی دارد. پیست اسکی کوهرنگ از دیر باز در فصل زمستان پذیرای اسکی بازان زیادی بوده ‌است. این پیست مجهز به سیستم ‌های بالابرنده است.

بهترین فصل سفر
استان چهارمحال و بختیاری در ارتفاع بالایی قرار دارد که موجب شده آب و هوایی کوهستانی داشته باشد، به همین دلیل اغلب زمستان های آن سرد و برفی است اما بهار و تابستانی بسیار دلپذیر دارد. چشمه دیمه نیز همانند دیگر دیدنی های این استان در بهار و تابستان ایده آل خواهد بود. البته اگر تمایل دارید از لاله های واژگون دیدن کنید بهترین زمان سفر برای شما اردیبهشت ماه خواهد بود. از طرفی اگر علاقه مند به اسکی هستید باید زمستان را انتخاب کنید.