مانی رسانه ManiMedia

پرتقال را در وعده صبحانه میل کنید

به گزارش سرویس تغذیه مانی رسانه-برای اینکه در فصل زمستان به بیماریهای کمتری دچار شویم باید به خوبی ویتامین های بدن را تأمین کنیم که بهترین گزینه برای این منظور مصرف میوه های زمستانی مانند پرتقال است.

پرتقال دارای ویتامین C و غنی از کلسیم و سرشار از آنتی ‌اکسیدان و فیبر است و به همین دلیل به حفظ سلامت استخوانها و دندانها و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.پرتقال بدن را در مقابل ویروس های سرما خوردگی و عفونت ‌ها  مراقبت می کنند و بهتراست این میوه همراه با وعده صبحانه مصرف شود.مصرف میوه ی کامل پرتقال خواص بی شماری به بدن می رساند. گوشت این میوه سرشار از پکتین است که فیبر محلول در آب محسوب می شود. این فیبر مانع از جذب کلسترول در روده ها شده و از قلب ما مراقبت می کند.

بنابراین اگر قرار باشد بین میوه ی پرتقال و آب پرتقال یکی را انتخاب کنید بهتر است دست روی میوه ی درسته بگذارید. باید بدانید داخل هر لیوان آب پرتقال حدود ۳ عدد پرتقال آب گیری می شود و این میزان حاوی ۲۱۰ کالری است. مهمتر اینکه با آب گیری این میوه بخشی از ترکیبات اصلی آن یعنی فیبرها از بین می رود. آب پرتقال سرشار از فروکتوز است. این ترکیب باعث تحریک انسولین نمی شود و آن را مقاوم تر می کند. به این ترتیب نیز آب پرتقال به اندازه ی پرتقال در جهت رفع اشتها و گرسنگی تان کارساز نخواهد بود. در نتیجه امکان افزایش وزن با نوشیدن آب پرتقال بیشتر است. برعکس، مصرف میوه ی کامل پرتقال خواص بی شماری به بدن می رساند. گوشت این میوه سرشار از پکتین است که فیبر محلول در آب محسوب می شود. این فیبر مانع از جذب کلسترول در روده ها شده و از قلب ما مراقبت می کند. ترکیب عسل با این میوه سیستم ایمنی ما را تقویت و با التهاب ها مقابله می کند و درمانی فوق العاده و سرشار از آنتی اکسیدان محسوب می شود.

خواص پرتقال:

* دانشمندان سوئدی کشف کرده اندکه خوردن پرتقال ازسرطان لوزالمعده جلوگیری می کند.

* پوست سفید پرتقال و ورقه های نازک بین قسمت های داخل پرتقال بهترین دارو برای کاهش کلسترول خون است.

* اسانس پرتقال ضد عفونت های میکربی است.

* پرتقال  مقوی معده و ضد گاز معده است.

* پرتقال ضد سم ، ادرار آور و نرم کننده سینه و ضد استفراغ است.

* جوشانده برگهای پرتقال برای شست وشوی ورم ها و کاهش درد مفید است.

* خوردن پرتقال ضد اسپاسم و آرام بخش است.

* پرتقال گرچه اسیدی است ولی خاصی قلیایی به بدن می دهد و برای کسانیکه گوشت زیاد مصرف می کنند و بدنشان اسیدی شده است مفید است.

* آب پرتقال در کودکان یک ساله سبب تسریع در آمدن دندانها می شود.

* پرتقال کرم روده را از بین می برد و پائین آورنده تب است.

* ویتامین C» به افزایش جذب آهن در رژیم غذایی کمک می کند.

* خصوصاً در افراد گیاهخوار افزایش مصرف غذاهای غنی از «ویتامین C» از قبیل مرکبات، برای کاهش خطر ابتلا به کمبود آهنکه سبب کم خونی می شود، ضروری است.