مانی رسانه ManiMedia

پاپ به چیرگی نظام‌های تمامیت‌خواه و محو دیگر فرهنگ‌ها هشدار داد

به گزارش سرویس مسیحیت مانی رسانه- رهبر کاتولیک‌های جهان در سفر به کشورهای حوزه بالتیک از جمهوری لیتوانی خواست پل ارتباطی میان شرق و غرب اروپا باشد. او خواستار زنده نگه داشتن ارزش‌هایی چون رواداری، مهمان‌نوازی، مدارا و همبستگی در جامعه شد.

سفر رهبر کاتولیک‌های جهان به کشورهای حوزه دریای بالتیک روز شنبه ۳۱ شهریور (۲۲ سپتامبر) با بازدید از ویلنیوس، پایتخت جمهوری لیتوانی آغاز شد.

پاپ فرانسیس در این سفر نیز مانند دیگر سفرهای خارجی خود از فرصت استفاده کرد تا در دوران رشد ناسیونالیسم و راستگرایی در شرق اروپا، پیام و رهنمودهای سیاسی خود را به گوش مخاطبانش برساند.

او در نخستین سخنرانی خود در کاخ ریاست جمهوری لیتوانی از این کشور خواست در آینده نقش موثرتری به عنوان پل ارتباطی میان شرق و غرب اروپا بر عهده بگیرد.

دویچه وله افزود: رهبر کاتولیک‌های جهان، رواداری، مهمان‌نوازی، مدارا و همبستگی را از ارزش‌هایی خواند که به گفته او به شهروندان لیتوانی امکان داده به عنوان یک ملت رشد کنند و مضمحل نشوند.

سفر چهار روزه پاپ فرانسیس به سه کشور حوزه دریای بالتیک (لیتوانی، لتونی و استونی) به مناسبت صدمین سالگرد اعلام استقلال این کشورها از روسیه انجام می‌شود.

لیتوانی در جریان جنگ دوم جهانی مدتی در اشغال اتحاد جماهیر شوروی و دوره‌ای تحت کنترل نیروهای آلمان نازی قرار داشت. این کشور از پایان جنگ دوم تا سال ۱۹۹۱، ناخواسته بخشی از اتحاد جماهیر شوروی محسوب می‌شد.

رهبر کاتولیک‌های جهان با اشاره به این پیشینه، نسبت به چیرگی نظام‌های توتالیتر (تمامیت‌خواه) و محو دیگر فرهنگ‌ها هشدار داد: «به جهانی که در آن زندگی می‌کنیم بنگریم، به جهانی که در آن صدای کسانی که بذر تجزیه و مناقشه می‌کارند مدام بلندتر می‌شود.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه پاپ فرانسیس سخنان خود را در تقابل با کسانی ایراد کرده که گمان می‌برند برای تضمین بقا و پیشرفت فرهنگ خود باید فرهنگ‌های دیگر را کنار بزنند، به حاشیه برانند و حذف و نابود کنند.

لیتوانی با حدود ۶۵ هزار کیلومتر مربع مساحت و سه و نیم میلیون نفر جمعیت بزرگترین کشور حوزه دریای بالتیک به شمار می‌رود. اغلب ساکنان این کشور مسیحی و نزدیک به هشتاد درصد آنها پیروان کلیسای کاتولیک هستند.

انسانیت، ارزشی والا

رئیس جمهور لیتوانی، دالیا گریبائوسکایته در مراسم خوش‌آمدگویی به پاپ فرانسیس با اشاره به گذشته این کشور که متاثر از جنگ و اشغال بوده تاکید کرد که “ایمان قدرتمند” مردم لیتوانی را قادر کرده که سالیان طولانی تبعید، حبس و زندگی در پناهگاه‌های پارتیزان‌ها را در آن دوران پرمخاطره از سر بگذرانند.

او در بخش دیگری از سخنانش به طور ویژه به مراسم یادبود قربانیان یهودی لیتوانی که قرار است روز یکشنبه، اول مهر ماه برگزار شود اشاره کرد.

رئیس جمهور لیتوانی می‌گوید در دوران اشغال این کشور توسط ناسیونال سوسیالت‌های آلمان نازی و رژیم استالین، شهروندان بسیاری برای نجات جان یهودیان به پا خواستند زیر انسانیت را به عنوان بالاترین ارزش‌ها ارج می‌گذاشتند.

رهبر کاتولیک‌های جهان روز یکشنبه از بنای یادبود قربانیان یهودی جنگ دوم جهانی در شهر ویلنیوس و موزه یادمان دوران اشغال و مبارزان راه آزادی بازدید می‌کند. او پیش از آن در مراسم نیایشی که در فضای باز برگزار می‌شود شرکت خواهد کرد.