مانی رسانه ManiMedia

وضیعت نا امن مهاجرین در ترکیه و دیپورت دو نفر ایرانی

به گزارش سرویس مهاجرت مانی رسانه- طی ماه های احیر سختگیری های بسیاری اداره مهاجرت ترکیه مبنی بر پذیرش اقامت های توریستی و کاری برای ایرانی ها داشته است. حتی افرادی که برای تمدید کارت های اقامتی خود به این اداره مراجعه نموده اند. با لیست درخواستی بلندبالایی مواجه شده اند.  هرچند باید ذکر نمود،برخی از ایرانی ها با مشکلات قانونی بسیاری که در ایران روبرو بوده اند اعم از بدهی های مالی  یا مهریه و از این دسته، ایران را ترک کرده اند. و زمانی که برای تمدید اقامت با گزینه سوءپیشینه از ایران روبرو  می شوند دیگر متوجه می شوند نه راه برگشت دارند نه راه ماندن که موجب مراتب بعدی، اقامت پناهجویی و یا سفر غیر قانونی به اروپا می شود. یکی از مواردی که برای تمدید اقامت لازم است،حساب بانکی با موجودی شش هزار دلار یا سی هزار لیر می باشد. که در قبل این گزینه حتی نادیده گرفته می شد، اما در حال حاضر این مورد باید صورت گیرد. هر چند هم اکنون هم مامورین اداره مهاجرت بصورت سلیقه ای عمل می نمایند و طبق اختیارات از درخواست کننده آن مدارکی که خود صلاح می دانند را طلب می کنند. پس قانون نوشته شده و یکسانی وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار مانی رسانه- گویا سخت گیری های اداره مهاجرت و پلیس ترکیه برای ایرانی ها تا به حدی رسیده است که اگر پلیس فرد را به هر دلیل واهی دستگیر نماید، فرد باید ترک خاک کند یا به ایران دیپورت شود. که انتخاب با خود پلیس می باشد!

بر اساس همین گزارش، روز شنبه پانزدهم سپتامبر۲۰۱۸، دو نفر ایرانی که دارای اقامت کاری و اقامت دانشچویی بوده اند، در فرودگاه آنکارا مورد برخورد پلیس قرار می گیرند. و این افراد که در یک آژانس مسافرتی رسمی بعنوان تور لیدر مشغول بکار بوده اند. پس از ساعت ها بازجویی به بازداشتگاه انتقال داده می شوند. پس از مراجعه دوستان این افراد جهت پیگیری، پلیس به آنها اعلام می نماید مشکل خاصی نیست و دوستانتان روز دوشنبه آزاد می شوند. در ابتدا بازداشت از طرف پلیس برگه ای به این دو نفر داده می شود که امضاء می کنند و آنها متاسفانه متوجه آنچه که امضاء کرده اند نمی شوند و در کمال ناباوری و اتهام عیر واقعی و بدون ارسال به دادگاه و تشکیل دادگاه و حکم دادگاه، پلیس ترکیه اقدام به دیپورت این دو نفر می کند. و نکته قابل اهمیت این است.که دولت ترکیه با هزینه خود، بلیط هواپیما این دو فرد را نیز خریداری و روز دوشنبه هفدهم سپتامبر ۲۰۱۸ این افراد را  مستقیم به ایران انتقال  می دهد. حتی زمانی که این افراد اعتراض به این عمل کرده اند و خواستار انتخاب کشور جهت ترک خاک شده اند، با جواب سخت پلیس روبرو شده و دیپورت انجام می پذیرد.

بیش از این هم در خبرها آمده بود،سخت گیری های شدیدی بر روی پناهجویان ایرانی از طرف اداره مهاجرت ترکیه و پلیس ترکیه در حال اعمال است. به گونه ای که اگر پناهجویی بدون مرخصی از شهر خود خارج شود،پلیس این حق را بر خود می داند که فرد مورد نظر را مستقیم دیپورت به ایران کند.

همچنین طی هفته های اخیر  در شهرهای بزرگ ترکیه همانند آنکارا،استانبول،ازمیر،دنیزلی،آنتالیا و چند شهر دیگر،نیروهای پلیس شهری جهت بررسی گیملیک (کارت شناسایی) افزایش یافته اند.

نکته  ابهام انگیز این است، چه اتفاقی در حال رخ دادن است که ایرانی ها قرار است مستقیم به کشور خود دیپورت شوند؟!!

قابل ذگر است،مانی رسانه از ابتدای دستگیری این افراد اطلاع داشته اما به دلایل معلوم،تصمیم گرفته شد با تاخیر خبر را نشر داده شود.