مانی رسانه ManiMedia

وجود فقر آموزشی در تئاتر کودک و نوجوان

به گزارش سرویس تاتر مانی رسانه-برخلاف تصور خیلی‌ها تئاتر کودک و نوجوان در دنیا قدمت چندانی ندارد، این شاخه نمایشی در اواخر قرن هجدهم پدید آمد و تا قرن بیستم هم اصول و قواعد خاصی نداشت.

به این ترتیب در قرن نوزدهم میلادی بزرگسالان به اجرای نمایش کودکان علاقه‌مند می‌شوند و تئاتر کودک و نوجوان که افسانه‌ها نخستین منبع محتوای آن را تشکیل می‌دادند، کم کم راه خود را پیدا می‌کند.در ایران هم بیش از یک قرن از عمر تئاتر کودک و نوجوان می‌گذرد.

به گفته داوود کیانیان معلم و پیشکسوت تئاتر کودک و نوجوان، ادبیات نمایشی کودک و اجرای تئاتر با کودکان در ایران با جبار باغچه‌بان آغاز شد. باغچه‌بان، بنیانگذار تئاتر کودک در ایران بود و در سال ۱۲۹۸ در مرند و در مدرسه احمدیه با کودکان دانش آموز آن مدرسه نمایش « خور خور » را اجرا کرد.این نمایش بوسیله خود او صحنه آرایی شد و ضمن طراحی لباس‌های نمایش، بوسیله همسرش صفیه میر بابایی دوخته شده است. اشعار نمایش را خودش گفته و برای آنها آهنگ ساخته و باز با کمک همسرش که با موسیقی آشنا بوده و تار می نواخته، با بچه ها هم خوانی و اجرا شده است.

به دلیل نبود دانشگاه برای تئاتر کودک و نوجوان، فقر آموزشی دیده می‌شود.کیفیت تولید هر سال جشنواره تئاتر کودک و نوجوان بستگی به سال گذشته دارد البته این فقط برای بخش کودک و نوجوان است؛ هر سال که در تهران و کل کشور آثار خوب و با کیفیتی تولید شوند، در جشنواره نیز شاهد اجرای آثار خوبی هستیم. با این حال اجرای نمایش‌ها نسبی است به این معنی که کار‌هایی با کیفیت خیلی خوب و متوسط داریم.

باید به تئاتر نوجوان رسیدگی شود. البته ما در تمامی بخش‌ها از نوجوان‌ها غافل شده ایم و این را فقط در تئاتر نمی‌بینیم. برای نوجوانان، سالنی اختصاصی، نمایشنامه و نمایش‌های خوبی نداریم و حتی اگر برای نوجوانان نمایشی اجرا شود معمولا اکثر مخاطب آن کودک است و نوجوانان کمتر از آن استقبال می‌کنند، زیرا سالن اختصاصی برای آن‌ها وجود دارد. به دلیل اینکه برای تئاتر کودک و نوجوان دانشگاهی وجود ندارد، فقر آموزشی دیده می‌شود. امسال ورکشاپ‌های آموزشی را قبل از برگزاری جشنواره در تهران آغاز کردیم و از تمام نقاط ایران کارگردان‌ها برای گذراندن این کارگاه‌ها شرکت کردند. ما باید از طریق کارگاه‌های آموزشی بتوانیم سطح علمی کارگردان‌ها و نمایشنامه نویسان را ارتقا بدهیم.