مانی رسانه ManiMedia

واکنش اسکرین دیلی به نمایش یک انیمیشن ایرانی در جشنواره انسی

به گزارش سرویس سینما و تیاتر مانی رسانه-بزرگترین کمپانی مستقل انیمیشن‌سازی ایران استودیو هورخش اولین انیمیشن بلند خود «آخرین داستان» را در جشنواره بین‌المللی انسی خارج از بخش مسابقه رونمایی می‌کند.

بنابر اعلام اسکرین دیلی «آخرین داستان» از این جهت قابل توجه است که اولین انیمیشن بلندی است که کاملا با کمک عوامل ایرانی و با هنرمندان ایرانی داخل کشور ایران به تولید رسیده است. هم‌چنین «آخرین داستان» نخستین انیمیشن بلند ایرانی است که در مهم‌ترین جشنواره انیمیشن دنیا، جشنواره انسی کشور فرانسه، رونمایی می‌شود.

«آخرین داستان» در جشنواره انسی سه نوبت نمایش دارد که بلیت هر نوبت نمایش کاملا پیش فروش شده است. دیروز نخستین نمایش جهانی «آخرین داستان» در جشنواره انسی بود.

تولید «آخرین داستان» هشت سال طول کشید و هزینه آن را کاملا توسط کمپانی هورخش تامین کرده است.

این انیمیشن دو بعدی بیش از هزار فرصت شغلی از جمله برای پنجاه هنرمند انیماتور ایجاد کرد. تولید «آخرین داستان» یک میلیون ساعت زمان برده است. میانگین سن عوامل تولید ۲۵ سال است و تهیه‌کنندگان با افتخار اعلام کردند که ۶۰ درصد از دست اندرکاران فیلم زن بودند.

«آخرین داستان» نخستین تجربه کارگردانی اشکان رهگذر، یکی از موسسان و مدیران استودیوی هورخش است که در سال ۲۰۰۵ تاسیس شد.  «آخرین داستان» اقتباسی است از یکی از  فصل های شاهنامه اثر شاعر بزرگ فردوسی.  این شاهکار ادبی براساس یک افسانه باستانی درباره نبرد جهانی میان خیر و شر است. صداپیشگان «آخرین داستان» بازیگران مشهور ایرانی هستند مانند لیلا حاتمی، پرویز پرستویی و اشکان خطیبی.

 احسان رسول اف (از گالری محسن تهران) تهیه کننده این انیمیشن است و احسان و آرمان رهگذر مجریان طرح و از مدیران استودیو هورخش هستند.

«آخرین داستان» به زبان فارسی و با زیرنویس انگلیسی و فرانسه به تولید رسید. نسخه دوبله به انگلیسی از «آخرین داستان» نیز آماده شده است.

 استودیو هورخش در سال ۲۰۰۵ تاسیس شده و در حال حاضر با بیش از صد هنرمند جوان همکاری می‌کند. کمپانی انیمیشن های دو بعدی کامپیوتری در زمینه تبلیغاتی، فیلم های کوتاه، مجموعه های تلویزیونی، بازی‌های ویدیویی و موزیک ویدیو تولید می‌کند. کمپانی هورخش پیشتر یکی از برگزارکنندگان کنفرانس کارتون تهران در سال ۲۰۱۷ بود. کارگردان هنری جشنواره انسی، مارسل ژان گفت: «آخرین داستان فیلم کاملا خیره کننده ای از ایران است. فیلمی حماسی جاه طلبانه، پر از سکانس‌های اکشن که ما درون دنیایی افسانه‌ایی می‌برد که خیر و شر در حال کشمش هستند.»

پنجاه و هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی انیمیشن انسی از ۲۱ خرداد تا ۲۶ خرداد در شهر انسی فرانسه برگزار می‌شود.

 خبرآنلاین