مانی رسانه ManiMedia

واشنگتن – تهران؛ نزدیک شدن به رویارویی اجتناب‌ناپذیر؟!

مانی رسانه-  یک روز پس از اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، یکی از تازه‌ترین تحریم‌ها را علیه مقام‌های رژیم ایران از جمله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و چند مقام ارشد دیگر اعمال کرد، با لحنی تند تهدید کرد که به هر گونه حمله از سوی ایران علیه منافع آمریکا با نیروی نظامی بسیار محکم و قوی در حد «محو» رژیم ایران پاسخ خواهد داد. ترامپ گفت، رهبران کنونی جمهوری اسلامی اموال ملت ایران را صرف حمایت از تررویسم کردند این نوع رهبران جز زبان زور زبان دیگری را نمی‌فهمند.

این اظهارات تهدیدآمیز ترامپ در کنفرانس «جی۲۰» در اوزکای ژاپن نیز تکرار شد. در ژاپن ترامپ گفت، آمریکا فهرستی از ده‌ها مرکز نظامی برای هدف قرار دادن آنها در دست دارد، این اظهارات «هیجان‌انگیز» ترامپ برای بسیاری از ناظران حامل پیام‌هایی جدی برای رژیم ایران است.

همزمان با این تهدیدها مجلس سنای آمریکا اعلام کرد از تصمیم ترامپ برای عملیات نظامی علیه ایران بدون مراجعه به کنگره، حمایت خواهد کرد. تصمیم سنای آمریکا دست رئیس جمهوری آمریکا برای هرگونه اقدام نظامی علیه تهران را باز گذاشته است.

از سوی دیگر، ایران اعلام کرد، سطح تعهداتش را نسبت به توافقتنامه هسته‌ای «وین» کاهش خواهد داد و میزان غنی‌سازی اورانیوم را به حداکثر مجاز افزایش خواهد داد.

پرسش که مطرح می‌شود این است که آیا تهران در حال نزدیک شدن به رویارویی نظامی است؟ آیا تغییرات عمیق در نوع اظهارات رئیس جمهوری آمریکا و انتقال محتوای صحبت‌هایش از گفتگو با رژیم ایران به مقابله‌ای  اجتناب‌ناپذیر با تهران ناشی از روی آوردن ایران به درگیری‌های نظامی است؟

اعمال تحریم جدید ترامپ علیه علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی از نظر مقامات ایران به معنای قطع کامل و دائم ارتباط دیپلماسی واشنگتن با تهران است. البته آمریکایی‌ها به این حد از تحریم‌ها علیه ایران اکتفا نخواهند کرد. رابرت وود سفیر ایالات متحده آمریکا در امور خلع سلاح گفت، واشنگتن به فشار حداکثری علیه ایران ادامه خواهد داد تا رژیم رفتارش را تغییر دهد و تا تغییر رفتار رژیم ایالات متحده از هیچ کوششی برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه تهران فروگذار نخواهد کرد.

در این میان باید پرسید که واکنش حکومت ایران چه بود؟ آیا پاسخ جمهوری اسلامی یکی بود یا متفاوت؟ آیا برخی پاسخ‌ها علنی و برخی مخفیانه بود؟ آیا پاسخ‌های رژیم ایران مانند عملکرد و ساختار سیاسی‌اش بود که دوگانگی سنتی ویژگی برجسته آن است؟

آنچه علنی از سوی رژیم ایران بیان شد این بود که یک مقام ارشد اظهار داشت کشورش از ۷ ژوئیه از دو مورد دیگر از تعهداتش نسبت به توافق هسته‌ای عقب‌نشینی خواهد کرد. آیا مقامات ایران با چنین اظهاراتی می‌خواهند ترامپ را به واکنش مجبور کنند؟

اظهارات رئیس جمهوری آمریکا و تهدید او به محو رژیم ایران بازتاب رویکردی جدید و موضوعی بسیار جدی است پس نمی‌توان آن را در اینکه فقط سخنانی تحریک‌آمیز است خلاصه کرد بلکه موضوع برای آمریکایی‌ها جدی‌تر و خطرناک‌تر به نظر می‌رسد.

خبرگزاری آسوشیتد پرس طی روزهای گذشته به نقل از منابع دولتی آمریکا از حملات سایبری ایران به تاسیسات مهم این کشور از جمله  وزارت دفاع، وزارت گاز و نفت و دیگر تاسیسات کلیدی و زیرساختی ایالات متحده خبر داد.

در گزارش این خبرگزاری آمریکایی آمده است: شرکت‌های آمریکایی در امور امنیت اینترنت «کرواد سترایک» و «وایر بی» از هجوم هکرهای وابسته به شبکه سایبری ایران به تاسیسات دولتی آمریکا و تلاش برای تخریب الکترونیک این تاسیسات خبر داده‌ و این دو شرکت از وجود چندین حمله از سوی ایران خبر داده‌اند.

به راستی هدف رژیم ایران از خرابکاری الکترونیک و اینترنتی چیست ؟

بدون شک این آغاز انتقال نبرد از خاورمیانه به قلمرو داخلی آمریکا به شمار می رود به ویژه که این حملات سایبری دو بخش مهم از تاسیسات آمریکا یعنی وزارت دفاع و نفت را مورد هجوم قرار داده است. هدف ایران از این حملات فشار بیشتر بر آمریکا برای کاهش فشار تحریم‌هاست.

با اینکه سازمان امنیت ملی آمریکا درباره جزئیات حملات اینترنتی رژیم ایران توضیحی مفصل نداده است، اما در بیانیه‌ای گفته، ایران طی هفته‌های گذشته به یک سلسله حملات سایبری جدی و خطرناک علیه آمریکا دست زده است. سازمان امنیت ملی آمریکا به همه تاسیسات مهم این کشور هشدار داده که حملات سایبری ایران با تشدید تنش‌ها در منطقه افزایش یافته پس از همه نهادها و تاسیسات آمریکایی خواسته است تا برای جلوگیری از عملیات تخریبی جمهوری اسلامی، سیستم دفاعی خود را تا حد مطلوب تقویت کنند.

همه می‌دانند که این نوع حملات سایبری در دنیای الکترونیک امروز می‌تواند کشورهایی را تا حد فلج کردن کامل تهدید کند. طی سال‌های گذشته جهان شاهد چند حمله الکترونیک بود که برخی از این حملات نزدیک بود به یک فاجعه هسته‌ای تبدیل شوند. پرسش اینجاست که آیا تهدید بحث‌برانگیز ترامپ به محو جمهوری اسلامی به این دلیل بود که رژیم تهران دست به حملات سایبری خطرناک زده و واقعا در این زمینه با آتش بازی کرده است؟

شاید تهدید ترامپ در واکنش به این اقدام رژیم ایران بوده است. تهران سال‌هاست که با دست‌نشاندگان و مزدوران وابسته به سپاه پاسداران هسته‌های زیرزمینی در مناطق مختلف جهان تشکیل داده است. بدون شک تعدادی از این هسته‌ها در داخل ایالات متحده حضور دارند و منتظر فرمان تهران هستند تا اقدامات تخریبی را آغاز کرده و خسارت مالی و جانی به آمریکا وارد کنند. بازداشت چند شبکه وابسته به حزب‌الله در ایالات متحده و آمریکای جنوبی طی یک سال گذشته نشان داد که سرنخ این شبکه‌ها به تهران می‌رسد. به نظر می‌رسد که رژیم ایران به بازی خطرناکی دست زده و تهدید ترامپ به محو حکومت ایران احتمالا بر اساس داده‌های اطلاعاتی دقیق از فعالیت شبکه‌های تروریستی ایران در داخل خاک آمریکا صورت گرفته است.

اظهارات توأم با لحن تهدیدآمیز ترامپ به این معناست که آمریکایی‌ها اطلاعات دقیق درباره عملیات احتمالی ایران علیه نیروهای آمریکا در خاورمیانه دارند. آمریکا چندین هزار سرباز در عراق، سوریه و سایر کشورهای منطقه مستقر کرده است وایران می‌تواند از طریق مزدورانش این سربازان را هدف قرار دهد. با توجه به این شرایط، آیا ما در برابر یک اقدام استراتژیک قاطع و سرنوشت‌ساز از سوی آمریکا قرار گرفته‌ایم؟

به احتمال زیاد رویداد بزرگی در راه است و با اطمینان می‌توان گفت که ایران قادر به زورآزمایی قدرت با آمریکا نیست،. مگر اینکه در داخل دستگاه رژیم ایران کسی بخواهد جمهوری اسلامی را به سوی پرتگاه خطرناک سوق دهد و حکومت  ایران آخرین فریادهای خود را پیش از رفتن به مسلخ سر داده است.

*منبع: شرق الاوسط
*نویسنده: امیل امین
*ترجمه و تنظیم از کیهان لندن