مانی رسانه ManiMedia

واردات رسمی و غیر رسمی نخ شرایط را برای صنعت نساجی کشور سخت کرد

به گزارش سرویس اقتصادی مانی رسانه-قاچاق منسوجات ارزان قیمت به کشورمان از دیگر عوامل مؤثر در نابسامانی صنایع نساجی است.در شرایط فعلی صنعت نساجی کشور در حال نابودی است.

در سال ۴۰۰ هزار تن نخ تولید می‌شود که تمام این میزان در کشور استفاده می‌شود.وزارت جهاد کشاورزی مدعی است امسال با رشد ۳۰ درصدی تولید پنبه، در مجموع ۶۰ تا ۷۰ هزار تن پنبه در کشور برداشت شود. یکی از مشکلات عمده در تولید پنبه عدم حمایت از پنبه‌کاران و کوچک بودن زمین کشاورزان است. مافیای پنبه یکی از بزرگترین مشکلات این حوزه هستند، در شرایط کنونی باید پنبه با قیمت مناسب از کشاورز خریداری و با قیمت منطقی به متقاضیان فروخته شود، اما متأسفانه در کشور ما این چرخه معیوب است.

طی ماه‌های گذشته حجم زیادی نخ وارد کشور شده است.واردات رسمی و غیر رسمی نخ شرایط سختی را برای صنعت نساجی کشور ایجاد کرده است.زمانی که ۶۰ درصد مالیات پرداخت می‌کنیم انتظار داریم کل کار در دست ما باشد، اما در اصل برخی که حتی این مالیات را پرداخت نمی‌کنند بدون مشکل کار خود را ادامه می‌دهند. متاسفانه رشد چشمگیر قاچاق در کشور، آن هم از نوع چمدانی موجب ناراحتی این صنف شده است.  به دلیل وجود مالیات در واردات بیشتر افراد به قاچاق روی می‌آورند و از این رو این پدیده در کشور رو به افزایش است. توان ظرفیتی کشور در تولید نخ محدود است چرا که امکانات لازم برای افزایش تولید وجود ندارد، علاوه بر این کمبود نقدینگی یکی دیگر از مشکلات صنعت نساجی است، حجم نقدینگی در صنعت نساجی نسبت به سال قبل کاهش یک سومی داشته است.