مانی رسانه ManiMedia

هیات دولتی ترکیه به آمریکا برای گفتگو درباره پرونده کشیش برانسون می رود

به گزارش سرویس مسیحیت مانی رسانه- مقام‌های ترکیه روز سه شنبه گفتند هیاتی از جانب دولت با هدف گفت‌وگو در مورد پرونده کشیش آمریکایی زندانی در آن کشور به زودی به ایالات متحده سفر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام دولتی ترک که نخواست هویتش فاش شود، این هیات به سرپرستی معاون وزیر خارجه ترکیه راهی آمریکا می‌شود.

زمان دقیق سفر در گزارش‌ها مشخص نشده است.

اندرو برانسون، کشیش ۵۰ ساله آمریکایی، بیش از دو دهه است در ترکیه زندگی می‌کند و اکتبر ۲۰۱۶ به اتهام کمک به کودتای نافرجام تیر ۱۳۹۵ بازداشت شد.

به گزارش صدای آمریکا،جلسه بعدی دادگاه او قرار است ۱۲ اکتبر سال جاری (۲۰ مهر ماه) برگزار شود و در صورت محکومیت می‌تواند با حکم حداکثر ۳۵ سال زندان روبرو شود.

پرزیدنت ترامپ پیشتر خشدار داده بود اگر برانسون آزاد نشود، آمریکا تحریم‌های بزرگی را علیه آنکارا اعمال می‌کند؛ هشداری که با تحریم دو وزیر ترکیه عملی شد.

در همین حال به نوشته آسوشیتدپرس، برخی گزارش‌های تایید نشده در رسانه‌های ترکیه از توافق اولیه آنکارا و واشنگتن بر سر نحوه بهبود روابط حکایت دارند.

روابط ایالات متحده و ترکیه – دو متحد عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) – در چند سال اخیر به دلیل اختلاف بر سر برخی از مسائل عمده دچار تنش شده است.

علاوه بر حمایت آمریکا از کردهای سوریه علیه داعش و عدم استرداد فتح‌الله گولن روحانی ترک ساکن آمریکا، پرونده این کشیش هم عامل دیگر اختلاف دو طرف است.