مانی رسانه ManiMedia

هنرمندان ایرانی در جشنواره دوسالانه ونیز (بینال)

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر مانی رسانه-سرویس فرهنگ دویچه‌وله با تهیه گزارشی از غرفه ایران در جشنواره دوسالانه ونیز (بینال)، هنر مدرن و هنرمندان ایران را معرفی کرده است. پیام هنرمندان ایرانی در این جشنواره “صلح و ستایش زندگی” علی‌رغم تمام تنش‌های سیاسی است.

اشتفان دگه، خبرنگار سرویس فرهنگی دویچه‌وله گزارشی اختصاصی از غرفه ایران در جشنواره بینال ونیز تهیه کرده است. او نوشته است، این‌ روزها که نام ایران در رسانه‌های غربی با تنش و خطر بروز جنگی دیگر در خاورمیانه گره خورده، هنرمندان ایران علی‌رغم مشکلات ناشی از تحریم‌‌های آمریکا، کارهای خود را به ونیز آورده‌اند و در غرفه‌ای با شعار “از بودن و سرودن” به نمایش گذاشته‌اند.اشتفان دگه نوشته است: «از بودن و سرودن بخشی از متن شاعرانه شاعر معاصر ایران محمدرضا شفیعی کدکنی است اما بعید به نظر می‌رسد که این روزها مردم ایران حال و حوصله‌ای برای خواندن داشته باشند. بازگشت تحریم‌ها آمریکا علیه این کشور، نه تنها عرصه زندگی را بر مردم عادی تنگ کرده، بلکه شرکت هنرمندان این کشور در نمایشگاه‌های بین‌المللی را هم سخت‌ کرده است. برخی نگران هستند که حتی جنگ دیگری در خاورمیانه درگیرد.»

هادی مظفری، مدیر کل دفتر هنر‌های تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران به اشتفان دگه گفته است: «اینجا درباره جنگ حرف نمی‌‌زنیم. حرف ما اینجا حرف زندگی است، نقل گذشته، حال و آینده.»  چیدمان «زندگی» یکی از آثار هنری است که هنرمند ایرانی به ونیز آورده‌اند. رضا لواسانی خالق این اثر است: میزی ده متری با روکش خاکستری که روی آن گل‌های کاغذی، میوه، شمعدان، کاسه و گلدان چیده شده و یک لوستر بزرگ روی آن که از سقف آویزان شده است.

خالق این اثر خود آن را روایتی شعرگونه درباره‌ی شکوه و جلال زندگی و همچنین تصویری از گذشت زمان خوانده است. اشتفان دگه نوشته است: «اثر این نقاش و مجسمه‌ساز شناخته‌شده در ایران را می‌توان به عنوان نشانی از مهمان‌نوازی مشهور ایرانی تعبیر کرد. دگه معتقد  است این اثر لواسانی را می‌توان جور دیگری هم تعبیر کرد: مثلأ حجابی خاکستری که روی زندگی مردم نشسته است، عاری از عاطفه، بی‌روح و تنها. زندگی در سایه تحریم‌ها؟»

هادی مظفری به خبرنگار دویچه‌وله گفته است: «ما علی‌رغم شرایط سختی که داریم، با شرکت در این دوسالانه می‌خواهیم صدای‌مان را به گوش جهان برسانیم.»منظور او تحریم‌های سنگین آمریکا علیه ایران است. مظفری می‌گوید انتقال کارها به ونیز از جمله به دلیل عدم همکاری شرکت‌های بیمه برای بیمه آثار هنری آسان نبوده است. مظفری همچنین از عدم توجه رسانه‌های غربی به غرفه ایران گله کرده و گفته است غرفه آمریکا بازهم مرکز توجه این دوسالانه در رسانه‌های غربی است. از قرار تنها روزنامه اینترنتی “آیرش سان” دوبلین، غرفه ایران را به عنوان “یکی از جذاب‌ترین غرفه‌های هنر دوسالانه هنر ونیز” معرفی کرده است.مقامات فرهنگی ایران علاوه بر رضا لواسانی، آثار سمیرا علیخان‌زاده و علی میرعظیمی را هم به  نمایشگاه دوسالانه ونیز فرستاده‌اند.

سمیرا علیخان‌زاده با جدا کردن پرتره‌هایش از زمینه در عکس‌های قدیمی و قرار دادن آن‌ها روی توری فلزی اثری نو آفریده است. علی میرعظیمی هم هنرمند جوانی است که چیدمانی هنری با مفهوم خواب و رویا ارائه کرده است.هادی مظفری در مراسم افتتاحیه غرفه ایران تأکید کرده است که آثار این سه هنرمند، جلوه‌ی‌ “از بودن و سرودن” و همچنین نماینده هویت و خاطرات، واقعیت و رویاهای هنرمندان ایرانی هستند و چهره‌ تاز‌ه‌ای از هنر ایران به جهان معرفی می‌کنند.تیمی از کارشناسان ایرانی این آثار را برای عرضه در بینال ونیز انتخاب کرده است. فرح اسولی، نقاش، امیر سقراطی، منتقد هنری اسحان آقایی مدیر موزه هنرهای معاصر تهران، حسن سلطانی و محسن سلیمانی از جمله این کارشناسان بودند.جشنواره هنر دوسالانه ونیز (بینال) یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین جشنواره‌های هنر تجسمی جهان است. این جشنواره از ۱۱ مه تا ۲۴ نوامبر (۲۱ اردیبهشت تا سوم آذر) میزبان هنرمندانی از ۹۰ کشور مختلف جهان است. پیش‌بینی می‌شود بیش از ۶۰۰ هزار نفر در ماه‌های آینده از این جشنواره بازدید کنند.