مانی رسانه ManiMedia

همت علی شکری؛ از غرق شدن مرد ۵۲ در روستای بابازید خبر داد

به گزارش سرویس خبر مانی رسانه-معاون وزیر راه و شهرسازی افزود:  شهر معمولان عملا بین خرم‌آباد و پلدختر قرار گرفته که هم از سمت پلدختر مسیر قطع است و همچنین از سمت شمال که خرم آباد است این مسیر قطع است. برای اینکه بتوانیم راه دسترسی به معمولان ایجاد کنیم از آزادراه خرم آباد- پل‌زال استفاده خواهیم کرد. در حال حاضر دسترسی موقت پل دختر به این آزادراه ایجاد شده و از این مسیر راه دسترسی به معمولان ایجاد می شود.

سرهنگ همت علی شکری گفت: پس از اعلام مردمی مبنی بر کشف یک جسد در سیل هرسینرودخانه روستای بابازید ماموران انتظامی به محل اعزام شدند.وی افزود: جسد مرد ۵۲ ساله که دیروز در سیلاب رودخانه بابازید غرق شده بود پس از ساعت‌ها تلاش ماموران در قسمت پایین دست رودخانه بیرون کشیده شد.

خیرالله خادمی درباره آخرین وضعیت بازگشایی مسیر موقت به سمت معمولان اظهار داشت: روز گذشته تمام ماشین‌آلات موجود و نیروی متخصص به کار گرفته شدند تا مسیر موقت ایجاد شود اما ترانشه‌های سنگی مانع از اتمام کار شدند.وی ادامه داد: در ادامه کار برای ایجاد و احداث مسیر موقت با مشکلات متعددی مواجه شدیم که مهم‌ترین آن وجود ترانشه‌های سنگی بود اگر این مانع وجود نداشت امروز مسیر دسترسی در اختیار مردم و نهادهای امداد و نجات قرارداشت.خادمی درباره مسیر دسترسی موقت به معمولان گفت:  مسیر پلدختر از سمت پل زال و خوزستان بازگشایی شده است.  مسیر اصلی به پلدختر اگرچه قطع است اما در مسیری که ایجاد شده است امکان تردد زمینی از دو راه عنوان شده یعنی از سمت پل زال و خوزستان و همچنین مسیر روستایی به آزادراه وجود دارد.

بر اثر سیلاب اخیر مدرسه شهید نعمت صباحی واقع در روستای چم شیر شهرستان شیروان زیر آب رفته است.محمدرضا حیدری در حاشیه بازدید از این فضای آموزشی گفت: برای فراهم کردن فضای تحصیلی دانش آموزان این مدرسه یک فضای استیجاری در این روستا پبش بینی شده است.وی ادامه داد: این مدرسه با تجهیزات گرمایشی، سرمایشی، کلاسی و اداری مهیا تا دانش آموزان بدون هیچگونه وقفه ای بعد از تعطیلات نوروزی به تحصیلشان خود ادامه دهند.به گفته مدیرکل نوسازی مدارس ایلام، مدرسه سه کلاسه شهید صباحی ۴۷ دانش آموز دارد و تمهیدای لازم برای ادامه تحصیل آنها اندیشیده شده است.حیدری با اشاره به اینکه سیل اخیر در مجموع به ۵۰ فضای آموزشی این استان خسارت وارد کرده، مجموع این خسارت را ۳۵ میلیارد ریال عنوان کرد.

وزارت امور خارجه سوئیس روز پنجشنبه اعلام کرد دو دستگاه تصفیه آب، هرکدام با ظرفیت تهیه آب آشامیدنی برای پنج هزار نفر، به‌منظور امدادرسانی به آسیب دیدگان از سیل اخیر در ایران اهداء می‌کند.

 معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان شیلات کشور گفت: سیلاب اخیر، خسارت های سنگینی به آبزی پروران استان های خوزستان و لرستان وارد کرده است.نبی الله خون میرزایی در جریان بازدید از مجتمع آبزی پروری آزادگان شهرستان کارون با بیان اینکه خسارات وارده به بخش آبزی پروری ۲ استان لرستان و خوزستان رو به افزایش است افزود: پس از فروکش کردن سیلاب و عبور از بحران سیل، میزان دقیق خسارت به آبزی پروری ماهیان سردابی و گرمابی استان های یاد شده برآورد و اعلام می شود.

فرزاد دادخواه افزود: جاده های روستایی چلوسه و کمران پشت کوه فریدونشهر به علت بارش برف بسته شد که نیروهای راهداری در حال بازگشایی مسیر هستند.کمران روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان فریدون‌شهر است که این روستا در دهستان عشایر قرار دارد.وی بیان کرد: جاده روستای آب ملخ به دلیل آب بردگی دوباره امکان تردد در آن نیست که با کوشش نیروهای راهداری، خودروهای مانده در راه از این محدوده خارج شدند اما همچنان جاده بازگشایی نشده است.

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای رامسر گفت: اکنون راه ارتباطی ۲ روستای ‘لج ‘ و ‘میج ‘ در اثر سقوط تخته سنگ بزرگ به کف جاده با شهر رامسر قطع است.محمد گلیج افزود: هر چند به محض وقوع این حادثه در همان روز، نیروهای راهداری با بهره گیری از امکانات بویژه یک دستگاه لودر درصدد انتقال این سنگ و باز شدن جاده بودند، اما به علت بزرگ و سنگین بودن سنگ، موفق به این کار نشدند.وی اظهار کرد: نیروهای راهداری از ساعاتی پیش با به کارگیری یک دستگاه بیل مکانیکی و دیگر تجهیزات به محل وقوع این حادثه عزیمت کرده اند و امیدوارم به زودی با انتقال این سنگ به مکانی دیگر این مسیر به روی روستاییان این منطقه باز شود.

معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان نسبت به آبگرفتگی روستاهای پایین دست عبدالخان و بالادست حمیدیه در اثر افزایش دبی رودخانه کرخه هشدار داد و گفت: افزایش دبی رودخانه دز، شهر شیبان و شهرستان کارون نیز را در معرض خطر سیلاب قرار داده است.

مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی روز ۱۵ فروردین با صدور اطلاعیه ای نسبت به احتمال آبگرفتگی و سیلابی شدن مسیل های استان در اثر بارش های رگباری روزهای آتی هشدار داد.

نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی گفت: بارش های سیل آسا به همراه طغیان رودخانه ها در چند روز اخیر خسارت جدی به زیرساخت های بخش رودبار قصران شمیرانات وارد کرده است.