مانی رسانه ManiMedia

نگرانی سهامداران از شاخص بورس

مانی رسانه– رشد سی هزار واحدی شاخص بورس در بازار روز گذشته و عقب نشینی غافیلگیرانه آن تا هشت هزار واحد،نگرانی برای سهامداران که در انتظار اصلاح شاخص بورس هستند ایجاد کرد.

به گزارش سرویس اقتصادی مانی رسانه-هفته دوم تابستان به عنوان هفته‌ای تاریخ‌ساز برای بورس کشور به ثبت رسید و در این بازار در کنار شکسته شدن رکورد شاخص بورس، رکورد رشد روزانه معاملات بورس هم شکسته شد.

شاخص بورس در هفته گذشته  در یک روز با رشد جهشی ۶۲ هزار واحدی وارد کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی شد.از نظر کارشناسان چنین رشد صعودی و پرشتابی در بازار خطرناک است،این سخنان کارشناسان در مورد جهش یک دفعه بورس ،ذهنیت فعالان بازار را به سوی اصلاح و افت شاخص بورس در بازار هفته جاری پیش برد. بنابراین با رشد بازار تا کانال یک میلیون و ۵۰۰هزار واحد ،باید منتظر عقب نشینی شاخص بورس بود.

معاملات بورس در بازار روز گذشته که با توجه به چنین تصوراتی از سوی فعالان بازار، کار خود را با افزایش تقاضا و رشد شاخص بورس آغاز کرد و در نخستین دقایق معاملات به رشد بیش از ۳۰ هزار واحدی دست پیدا کرد به دلیل اختلال ایجاد شده در سامانه معاملات از رشد خود عقب‌نشینی و باعث افزایش عرضه و محو شدن صف‌های خرید طولانی در برخی از سهام شد تا برخی از سهامداران این موضوع را آغازی برای اصلاح شاخص بورس و ادامه روند منفی آن در بازار امروز بدانند.

«همایون دارابی»، کارشناس بازار سرمایه  معتقد است امروز باید منتظر بازی متعادل از بورس باشیم.

وی ادامه داد:افت شاخص بورس ،بدلیل خرابی سیستم معاملات بوده که با برطرف شدن آن امید می رود بازاری پر رونق و با تعادل را در معاملات پیش رو داشته باشیم.

اگر چه فعالان بازار روند معاملات امروز را خوب نمی بینند اما  دارابی معتقد است که روند معاملات در بازار امروز منفی نیست و باید منتظر معاملاتی متعادل در بازار بورس باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: وضعیت موجود در بازار ارز و رشد قیمت‌ها در این بازار به تناسب بر روند معاملات بورس تاثیرگذار است و نرخ دارایی‌ها را با افزایش همراه می‌کند.

وی معتقد است تا زمانی که با رشد قیمت دلار روبرو باشیم روند معاملات بورس صعودی است و اجازه اصلاح را به بورس نمی دهد.

«هومن عمیدی»، کارشناس بازار سرمایه در خصوص روند معاملات می گوید:با توجه به گزارشات از معاملات انجام شده می توان بازار را مثبت دید و همچنین آن دسته از گروه هایی که بدنبال نرخ ارز فروش محصولات صادراتی هستند با شرایط مساعدی روبرو هستند.

اما باید توجه داشت در کنار رشد سهم ها برخی سهام های کوچک نیز در بازار هستند که رشد عجیبی و نامعقولی داشته اند و از ارزش واقعی خود فاصله گرفته اند،بنابراین انتظار می رود قیمت ها به طور صحیحی اصلاح شود.

عمیدی اظهار داشت: به نظر می‌رسد بحث سود بانکی دیگر چندان جذابیتی برای سپرده گذاران ندارد، به همین دلیل نقدینگی‌ها در بازار سرمایه ماندگار است و قیمت ارز هم فعلا در حدود قیمتی ٢٠ تا ٢١ هزار تومان در نوسان خواهد بود.

از آنجایی که قیمت دلار در نوسان است و مدام رشد صعودی طی می کند انتظار می رود معاملات بورس هم با توجه به اینکه همسو با افزایش نرخ ارز بالا و پایین می رود با بالا رفتن دلار دوباره به رشد پرشتاب قیمت برسد.

بازار سهام نیازمند اصلاحات بلند مدت است تا راه را برای ورود سهامداران جدید و نقدینگی ها باز کند.ورود نقدینگی به بازار بورس مهمترین فاکتور تعیین کننده روند معاملات بورس می باشد.

برخی از صاحبان بورس نگران روند منفی سهم های کوچک در بازار هستند اما باید دانست که افت آنها نمی تواند خطری برای معاملات بازار تلقی شود.