مانی رسانه ManiMedia

نگرانی اتحادیه اروپا ازسرگیری غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای فردو

به گزارش سرویس بین الملل مانی رسانه- شامگاه دوشنبه، ۲۰ آبان (۱۱ نوامبر) فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانسی مطبوعاتی دربروکسل نگرانی اتحادیه از غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات فردو را اعلام کرد.

موگرینی که پس از نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا سخن می‌گفت، تاکید کرد که اتحادیه هنوز در باره تحریم ایران تصمیمی نگرفته‌است اما حفظ برجام همواره سخت‌تر می‌شود.

او در ادامه افزود که اتحادیه اروپا به آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای اعتماد دارد و واکنش در مقابل گام‌های ایران برای کاهش تعهدهای خود به برجام را منوط به نتایج تحقیقات آژانس و گزارش این نهاد می‌کند

به گزارش دویچه وله: وزرای خارجه سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و بریتانیا در رابطه با گام چهارم ایران در مورد کاهش تعهدات خود در قالب برجام، بیانیه‌ای مشترک صادر کردند.

در این بیانیه سه کشور اروپایی گوشزد کرده‌اند که اقدام‌های اخیر ایران به خدشه دار شدن تلاش‌های این قدرت‌های اروپایی برای تنش‌زدایی از منطقه انجامیده است.

به گزارش رویترز، در این بیانیه قدرت‌های اروپایی نسبت به از سرگیری غنی سازی توسط ایران در تاسیسات فردو اظهار نگرانی شدید کرده‌اند، اما از صدور تحریم خودداری کرده‌اند.

در این بیانیه‌ هم‌چنین آمده است که این سه کشورآمادگی خود را برای به‌کارگیری همه مکانیزم‌های موجود در برجام، از جمله اعمال تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌کنند.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان نیز پیش از نشست بروکسل اظهار داشت که ایران باید به تعهدات خود در برجام پایبند بماند در غیر این صورت اروپائیان نیز از سازوکارهایی که در برجام تعیین شده، از جمله بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران، استفاده خواهند کرد.

روز دوشنبه علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران خبر بازگشایی دوباره مرکز غنی‌سازی زیرزمینی فردو را تأیید کرد. او گفت ایران با آغاز گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای خود، اورانیوم بیشتری با غنای پایین در آزمایشگاه زیرزمینی تاسیسات فردو تولید می‌کند.