مانی رسانه ManiMedia

نخستین کورگان خشتی؛ در شهرستان مشگین‌شهر کشف شد

به گزارش سرویس فرهنگ و گردشگری مانی رسانه-نخستین کورگان خشتی استان اردبیل که سالم‎ترین آن در کشور بشمار ‌می‎رود در شهرستان مشگین‌شهر کشف شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: این کورگان مربوط به عصر آهن و هزاره اول قبل از میلاد بوده و دارای معماری خشتی و اتاقک‌های تدفین مستطیلی شکل است.نادر فلاحی بیان کرد: اطراف این مقبره‌های خشتی با قلوه سنگ‌ها پوشش داده شده که روی قبر با استفاده از خشتهای قالبی و در نهایت با استفاده از یک تخته سنگ بزرگ با ابعاد بیش از ۲ متر پوشانده شده است.

وی ادامه داد: این منطقه در نهایت به شکل یک تپه درست شده تا از گزند انواع رخدادهای طبیعی و انسانی در امان بماند.فلاحی اضافه کرد: احتمال می‌رود این نوع کورگان مربوط به حضور سکاها در این منطقه بوده و با توجه به سازه‌های مقبره برای اولین بار در شمالغرب کشور کشف شده است.کورگان، گونه‌ای گورپشته است. آرامگاه زیر این کورگان‌ها به طور معمول از جنس چوب می‌باشد؛ کهن‌ترین کورگان‌ها مربوط به هزارهٔ چهارم پیش از میلاد و در شمال قفقاز یافت شده‌اند و مربوط به مردمان هند واروپایی می‌باشند.فرهنگ کورگان به چند زیرفرهنگ از جمله فرهنگ گورالواری و فرهنگ گورچالی و نیز اقوامی چون سکاها، سرمتی‌ها، هون‌ها، کومان‌ها و قپچاق‌ها تعلق دارد.پراکنش کورگان‌ها بیشتر از دریای سیاه تا دریاچه بایکال است.