مانی رسانه ManiMedia

نتانیاهو: تحریم‌ها علیه ایران را شدت دهید

به گزارش سرویس بین الملل مانی رسانه- نخست‌وزیر اسرائیل در واکنش به تهدید ایران به تولید اورانیوم غنی‌شده ورای توافق برجام گفت کشورش نخواهد گذاشت ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد. همزمان بریتانیا هم تهدید کرده است که همه گزینه‌ها علیه ایران بررسی خواهد شد.

بنیامین نتانیاهو،  روز دوشنبه، ۲۷ خرداد (۱۷ ژوئن)، در واکنش به هشدار سازمان انرژی اتمی ایران درباره گذشتن از سقف ذخایر ۳۰۰ کیلوگرمی اورانیوم غنی‌شده طی ۱۰ روز آینده، خواستار اعمال تحریم‌های بیشتر بر تهران شد.

دویچه وله افزود: او با صدور بیانیه‌ای ضمن تاکید بر تلاش اسرائیل در بازداشتن ایران از دسترسی به سلاح هسته‌ای از جامعه جهانی خواست که تحریم‌های بیشتری علیه این کشور اعمال کنند.

 ضمن درخواست از جامعه جهانی برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه جمهوری اسلامی ایران، مدعی شد که تل‌آویو هرگز اجازه نخواهد داد تهران به سلاح اتمی دست یابد.

در بیانیه نتانیاهو آمده است: «امروز ایران تهدید کرد که اورانیوم را فراتر از سقف تعیین‌شده در  توافق هسته‌ای غنی‌سازی خواهد کرد. این ما را شگفت‌زده نکرد… اسرائیل اجازه نمی‌دهد که ایران اتمی بسازد.»

وی همچنین افزود: «در شرایطی که ایران تهدیداتش را عملی کرده و توافق هسته‌ای را نقض می‌کند، جامعه بین‌المللی باید فورا تحریم‌های لغوشده علیه این کشور را دوباره احیا کند.»

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، امروز در نشستی خبری در محل تاسیسات آب سنگین اراک (خنداب) گفت با شتاب گرفتن روند تولید اورانیوم غنی‌شده ۶۷ / ۳ درصد، ذخایر اورانیوم غنی‌شده کشور نهایتا تا ششم تیر از سقف ۳۰۰ کیلو عبور خواهد کرد. او اروپایی‌ها را فراخواند تا برای جلوگیری از این تصمیم ایران “به تعهدات خود درکاهش اثر تحریم‌های آمریکا” عمل کنند.

در همین حال،  خبرگزاری رویترز روز دوشنبه در خبری به نقل از یکی از سخنگویان ترزا می نخست‌وزیر، بریتانیا نوشت: «ما درباره قصد ایران مبنی بر کاهش پایبندی به برجام به وضوح ابراز نگرانی کرده‌ایم. در صورتی که ایران اجرای تعهداتش را متوقف کند، ما همه گزینه‌هایی را که در اختیار داریم در نظر خواهیم گرفت.»

سخنگوی دولت آلمان هم امروز از جمهوری اسلامی ایران خواست تا به تمام تعهداتش در توافق هسته‌ای پایبند بماند.