مانی رسانه ManiMedia

ناصر حجازی نامزد بهترین دروازه‌بان تاریخ جام ملت‌های آسیا

به گزارش سرویس ورزشی مانی رسانه – ناصر حجازی، در میان نامزدهای کسب عنوان بهترین دروازه‌بان تاریخ جام ملت‌های آسیا حضور دارد.
سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) در ادامه نظرسنجی‌های خود برای انتخاب بهترین بازیکن در هر پست ادوار مسابقات جام ملت‌های آسیا، امروز (پنجشنبه) اسامی نامزدهای بهترین دروازه‌بان این رقابت‌ها را اعلام کرد که نام مرحوم ناصر حجازی، سنگربان سال‌های دور تیم ملی ایران نیز در آن به چشم می‌خورد.

در گزارش AFC درباره حجازی آمده است: حجازی یکی از بهترین دروازه‌بان‌های قرن ۲۰ آسیا بود. در زمانی که تیم ملی ایران موفق شد دو دوره متوالی جام ملت‌های آسیا را در سال‌های ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶ را فتح کند، مرد شماره یک ایران بود. حجازی با ایران در مسابقات المپیک ۱۹۷۶ حاضر شد و شش سال بعد و زمانی که تیم ملی ایران برای اولین بار به جام جهانی صعود کرد، یکی از اعضای این تیم بود.

در عرصه باشگاهی، حجازی ۱۶ سال در استقلال حضور داشت و این تیم را (که در آن زمان،‌ تاج نامیده می‌شد) در راه کسب اولین قهرمانی یک تیم ایرانی در مسابقات جام باشگاه‌های آسیا در سال ۱۹۷۰، رهبری می‌کرد.

اسامی کامل نامزدهای بهترین دروازه‌بان تاریخ جام ملت‌های آسیا به شرح زیر است:

* محمد الدعایه از عربستان سعودی (بهترین دروازه‌بان مسابقات در سال‌های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۰)
* لی وون جائه از کره جنوبی (حضور در تیم منتخب مسابقات در سال ۲۰۰۷)
* نور صبری از عراق (بهترین دروازه‌بان رقابت‌های سال ۲۰۰۷ و قهرمان این دوره از مسابقات)
* یوشیکاتسو کاواگوچی از ژاپن (قهرمان مسابقات در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۴ و حضور در تیم منتخب سال ۲۰۰۴)
* مارک شوارتزر از استرالیا (نایب قهرمان مسابقات سال ۲۰۱۱)
* ناصر حجازی از ایران (قهرمان مسابقات در سال‌های ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶)

پیش از این علی دایی، علی کریمی و مهدی مهدوی‌کیا، به ترتیب به عنوان بهترین مهاجم، بهترین هافبک و بهترین مدافع تاریخ جام ملت‌های آسیا انتخاب شده بودند.