مانی رسانه ManiMedia

مهاجران به کدام خدمات بهداشتی دسترسی دارند

به گزارش سرویس پناهندگی و مهاجرت مانی رسانه-با کاهش سختگیری ‌های مربوط به قرنطینه عمومی، مهاجران و افراد فقیر دسترسی بیشتری به سازمان‌ها و مراکز خدمات بهداشتی یافته‌اند. مهاجر نیوز درباره از سرگیری بخشی از خدمات بهداشتی برای مهاجران خیابانی گزارش می‌دهد.

بعد از دو حدود دو ماه فعالیت محدود در چارچوب قرنطینه عمومی، مراکز دایمی دسترسی به خدمات بهداشتی بار دیگر خدمات اساسی و منظم خود را از سر می‌گیرند. اگرچه فرانسه از ۱۱ می محدودیت‌های عمومی را کاهش داده اما به گفته وزارت صحت عامه، تدابیر بهداشتی و معاینات ویدیویی همچنان در مراکز صحی اولویت دارند.تمامی مراکز دایمی خدمات بهداشتی در پاریس و ایل دو فرانس (به استثنای طب داخله شفاخانه کوشن در پاریس و پسی و بخش روان درمانی شفاخانه هانری ماندور در کریتی) باز شده‌اند اما خدمات محدودی را ارائه می‌کنند. سایت آژانس صحی منطقه‌ای اطلاعات درباره این مراکز را به روز می‌کند. به غیر از این مراکز، ده مرکز سیار خدمات صحی نیز در ایل دو فرانس وجود دارد که در مناطقی به غیر از شفاخانه‌ها فعالیت دارند. نیازمندان می‌توانند  به مراکز صحی محل سکونت شان تیلفون کنند.به گفته آژانس صحی منطقه‌ای، افراد فقیر معمولاً بسیار آسیب‌ پذیرتر و همزمان آلاینده‌تر از دیگران در برابر ویروس هستند. به گفته مسئولان این خیلی مهم است که این افراد به مراکز صحی دسترسی داشته باشند و در صورت نیاز به سرویس عاجل معرفی شوند.

موارد بی‌شمار بیماری‌های خیابانی و شمار محدود ابتلا به ویروس کرونا

مهاجران از جمله اولین کسانی هستند که به دلیل دسترسی محدود به اطلاعات، مسایل بهداشتی خود را نادیده می‌گیرند. کورین تور، رئیس بخش فرانسه سازمان داکتران بدون مرز می‌گوید:در چارچوب برنامه مقابله با ویروس، ما در سرپناه‌های عاجل عملیات عاجل انجام می‌دهیم. مهاجران در این سرپناه‌ها اطلاعات درستی از تدابیر پیچیده قرنطین عمومی و باز بودن مراکز عمومی ندارند.سازمان داکتران بدون مرز یکی از مراکز خود در پانتن را با کارمندان محدود باز نگهداشته اما«‌تعداد مراجعین کاهش یافته است.کورین تور می‌گوید فعالیت‌های سازمان داکتران بدون مرز در دوران قرنطین ادامه داشته و فعالیت‌های تیم‌های سیار آن در نزد افراد فقیر، افزایش یافته است. این فعالیت‌ها روی آگاهی دهی و ارائه خدمات بهداشتی در سرپناه‌های  گروهی متمرکز بوده است.

لویی باردا، هماهنگ کننده خدمات صحی سازمان داکتران دنیا برای مهاجران در پاریس و حومه می‌گوید: تیم سیار سازمان خود را با شرایط هماهنگ کرده و هفته سه بار با یک گروه چهار پنج نفری، در مناطق مختلف گزمه‌های صحی انجام می‌دهد.» این گروه سیار معمولاً به کمپ‌های کوچک ده نفری می رود و به مهاجران دارو و خدمات صحی ارائه می‌کند. داکتران دنیا همین اکنون حدود ۲۰۰ مهاجر را تحت پوشش دارد و تا فقط چهار مورد مشکوک ویروس کرونا را از اوایل قرنطین تا کنون مشاهده کرده است.لویی باردا در ادامه می‌گوید:ما بیشتر معاینات خیابانی انجام می‌دهیم و در این مورد با افرادی مواجه هستیم که به دلیل دسترسی نداشتن به آب و بهداشت، بیماری پوستی دارند و یا به دلیل آلودگی هوا، با مشکلات تنفسی روبرو هستند. عده‌ای هم به دلیل سوء تغذیه بیماری‌های هضمی دارند یا سروصدا باعث سردردی آن‌ها شده است.

این در حالیست که از سه ماه به این سو، داکتران دنیا و چندین سازمان خیریه دیگر از مسئولان می‌خواهند تجهیزات بهداشتی و آب برای کمپ‌های اطراف پورت دوبرویلیه فراهم کنند. در پاسخ، مسئولان تا کنون سه عملیات انتقال مهاجران به سرپناه‌ها را در  ۷و ۱۵ اپریل و ۸ می انجام دادند اماتعداد زیادی از مهاجران همچنان در جاده‌ها ماندند.حال با رفع محدودیت‌های عمومی قرنطین، سازمان‌های خیریه نگران هستند که اقدامات علیه مهاجران تشدید گردد، از جمله برچیدن کمپ‌ها و یا جریمه به خاطر نداشتن ماسک حفاظتی، که در ترانسپورت عمومی اجباری است. لویی باردا می‌گوید « این نگرانی وجود دارد که مهاجران که پول خریدن ماسک را ندارند، مورد تبعیض قرار بگیرند. او می‌گوید: فراهم کردن ماسک‌های یک بار مصرف برای سه ساعت در روز برای ۲۰۰ مهاجر غیرممکن است و دادن ماسک‌های شستنی هم غیرعملی است زیرا مهاجران به آب دسترسی ندارند!در شرایط کنونی داکتران دنیا فقط به مهاجرانی ماسک می‌دهد که قرار است از سوی تیم سیار به یکی از شفاخانه‌ها معرفی گردند.

عدم توجه به صحت روانی مهاجران

سازمان‌های خیریه از ناحیه صحت روانی مهاجران نیز نگران هستند زیرا مرکز روان درمانی داکتران دنیا در پاریس دوازدهم همچنان مسدود است. لویی باردا می‌گوید:« ما مهاجرانی را که قبلاً مشکلات روانی داشتند از طریق تیلفون پوشش می‌دهیم، اگرچه این شیوه خیلی موثر و با کیفیت نیست. در هرصورت با تشدید فشارهای پولیسی بر مهاجران و تهدید برچیدن کمپ‌ها، صحت روانی مهاجران در شرایط کنونی در اولویت قرار ندارد.مراکز سیار روان درمانی فقیران که مربوط آژانس منطقه‌ای صحت عامه است اگرچه باز هستند اما فعالیت با کیفیتی ندارند. قرار است  در مراکز پاریس ۱۴، بانیو و کورده نویی-سور-مارن، به تدریج گرفتن وقت ملاقات از جمله حضوری ممکن گردد. بغیر از مرکز صحی روانی ناننتر که فعالیت عادی دارد، سایر مراکز از طریق تیلفون و ویدئو فعالیت می‌کنند.  وزارت صحت عامه فرانسه در پاسخ به مهاجر نیوز به گونه محتاطانه گفت که پیش بینی تحول ویروس و در نتیجه از سرگیری فعالیت‌های عادی دشوار است.

برای آگاهی:

کلینیک سیار داکتران بدون مرز هفته پنج روز در شمال پاریس فعالیت دارد.

مرکز داکتران بدون مرز در پانتن: روزهای دوشنبه، سه شنبه، پنجشنبه و جمعه از ساعت ۹ تا ۵ بعد از ظهر

کلینیک سیار داکتران دنیا: سه نیم روز در هفته در شمال پاریس

مرکز صحی داکتران دنیا در پاریس ۱۲: وقت ملاقات تیلفونی

مراکز صحی منطقه‌ای: سایت آژانس صحی منطقه ای ایل دوفرانس