مانی رسانه ManiMedia

مصوبات و قوانین بدون نظر کارشناسی منجر به افت شدید موتور سیکلت شد

به گزارش سرویس اقتصادی مانی رسانه-وضعیت بازار موتورسیکلت هم مثل دیگر بخش‌های تولیدی در صنعت خوب نیست و بازار موتورسیکلت و دوچرخه با افت مواجه شده است.

پس از به‌وجود آمدن تورم فعلی و افزایش نرخ ها،بازار حوزه موتورسیکلت و دوچرخه شرایط خوبی ندارد.برخی از قوانین باعث تعطیلی متعدد کارخانجات و کاهش شدید تولید موتور سیکلت شده است.از سال ۹۵ تاکنون مصوبات و قوانین بدون نظر کارشناسی، برای تولیدکنندگان موتور سیکلت تصویب و اجرا شده است. این قانون باعث تعطیلی متعدد کارخانجات و کاهش شدید تولید موتور سیکلت شد، به طوری که حدود ۸۰ درصد حجم تولید موتور سیکلت کاهش پیدا کرد.

در سال ۹۵ مصوبه ممنوعیت استفاده از سیستم سوخت رسانی کاربراتوری بود که باید به انژکتوری تبدیل می‌شد. در دنیا این قانون اجباری نیست، اما در ایران به دلیل وجود آلودگی هوا در کلانشهر‌ها، این قانون تصویب و اجرا شود که به دلیل عدم امکان تامین سیستم سوخت رسانی انژکتوری از منابع تامین کننده حدود ۵ تا ۶ ماه کارخانه‌ها تعطیل شدند. موتور سیکلت‌های انژکتوری تولید شده نیز به دلیل تکنولوژی جدید با استقبال کمی از سوی خریداران رو به رو شد که در نتیجه بازار خرید و فروش موتورسیکلت‌های کاربراتوری دست دوم، رونق یافت. این امر نه تنها به کاهش آلودگی هوا کمکی نکرد بلکه منجر به افزایش آلودگی بیشتر نیز شد. قیمت لاشه موتور سیکلت ارزان است به طوری که متوسط قیمت نوع معمولی تیپ کار بین ۸ تا  ۱۰ میلیون تومان و قیمت لاشه آن ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان است، در این صورت افراد، متقاضی اسقاط موتور سیکلت نیستند. دولت باید با افزایش قیمت لاشه و همچنین ارائه تسهیلات بسیار مناسب به متقاضیان، شرایط را برای اسقاط سریع موتورهای فرسوده فراهم کند.