مانی رسانه ManiMedia

مشارکت ایران با ترکیه در عملیات نظامی علیه پ‌ک‌ک‌/تایید وزارت کشور، تکذیب وزارت دفاع!

مانی رسانه- ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، دوشنبه ۲۷ اسفند، بیانیه وزارت کشور ترکیه در مورد اجرای عملیات نظامی مشترک علیه حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌‌‌ک) را رد کرد.

دولت ترکیه از مرداد سال ۱۳۹۶ عملیات احداث و نصب دیوار مرزی ۱۴۴ کیلومتری در مرز مشترک با ایران را آغاز کرد

روزنامه حُریت به نقل از سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه صبح دوشنبه نوشت، «ترکیه و ایران یک عملیات مشترک نظامی علیه پ‌ک‌ک در مرز شرقی‌مان آغاز کردند، نتیجه عملیات را بعداً اعلام خواهیم کرد و پ‌ک‌ک را از بین خواهیم برد». روزنامه دیلی صباح نیز بر اساس سخنان وزیر کشور ترکیه نوشت عملیات ساعت هشت صبح آغاز شده است اما ساعاتی بعد رسانه‎های داخلی ایران به نقل از یک مقام آگاه در ستادکل نیروهای مسلح اعلام کردند جمهوری اسلامی در عملیات ارتش ترکیه علیه پ‎ک‌‎ک دخالتی ندارد.

این منبع آگاه در عین حال گفت، «نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با هر گروهی که قصد ایجاد ناامنی در خاک کشورمان را داشته باشد، به شدت برخورد می‎کند.»

با این حال حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور، ۲۶ اسفند، در یک نشست خبری انجام عملیات مشترک با ترکیه را تأیید کرد! او در این نشست گفته بود «در کنترل مرز مشترک با ترکیه اقدامات کم‌سابقه‎ای انجام داده‎ایم و بنا داریم عملیات مشترکی با دولت ترکیه داشته باشیم.»

شبه‌نظامیان پ‌ک‌ک و پژاک (شاخه وابسته به آن در ایران) در کردستان عراق پایگاه‌های نظامی دارند و عموماً در منطقه کوهستان قندیل مستقر هستند و به داخل استان‎های غربی کشور رفت و آمد دارند.

سپاه پاسداران، ۱۶ شهریور ۹۷، به یکی از یگان‎های حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) حمله موشکی کرد. یک روز بعد نیز به مقر حزب دموکرات کردستان ایران (حدکا) و شاخه انشعابی آن، حزب دمکرات کردستان (حدک)، در خاک عراق را بمباران کرد.

رسانه‎های داخلی ایران گزارش داده‌اند که سران دو حزب دموکرات کردستان و دموکرات کردستان ایران در یک نشست مشترک در حال گفتگو بودند که محل جلسه مورد حمله قرار گرفت. در این حملات حدود ۴۰ نفر کشته و زخمی شده‌اند.

اینکه چرا وزارت دفاع جمهوری اسلامی برخلاف وزارت کشور همکاری با ترکیه در عملیات نظامی علیه پ‎ک‌ک را رد می‎کند احتمالاً دلایل امنیتی دارد. هنوز تصاویری از مشارکت احتمالی نظامیان ایرانی در این حملات منتشر نشده است. در عین حال محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح در صدر هیات عالیرتبه نظامی برای شرکت در اجلاس سه‌جانبه با رؤسای ستاد کل نیروهای مسلح عراق و سوریه به دمشق سفر کرده است. او روز دوشنبه از مناطق آزاد شده دیرالزور و حومه آن بازدید و با تعدادی از فرماندهان «مقاومت» گفتگو کرد.