مانی رسانه ManiMedia

مرکل: یهودی‌ستیزی در آلمان قابل‌تحمل نیست

به گزارش سرویس مذاهب مانی رسانه- آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، در پیام ویدیویی هفتگی خود در ارتباط با روز جهانی هولوکاست گفت: «این روز به ما یادآوری می‌کند که نژادپرستی، نفرت‌پراکنی و خصومت با انسان چه بلایی به سر ما می‌آورد.» صدراعظم تاکید کرد که هر فرد در جامعه وظیفه دارد با افکار و احساسات ضدیهودی، نفرت‌پراکنی و تعصب نژادی مقابله کند.

مرکل در پیام خود همچنین خاطرنشان کرد که این مشکل تا امروز در جامعه آلمان از بین نرفته است. او همچنین به رشد احساسات یهودی‌ستیزی در پی موج تازهای از مهاجرت مسلمانان به آلمان اشاره کرد و گفت که در سال ۲۰۱۸ نهاد ویژه‌ای در ارتباط با مبارزه با یهودی‌ستیزی در آلمان تاسیس شده است.

دویچه وله افزود: هر ساله در روز ۲۷ ژانویه به یاد قربانیان هولوکاست مراسم گوناگونی در سراسر جهان بر پا می‌شود. هولوکاست فاجعه‌ای تاریخی در دوران حکومت ناسیونال سوسیالیسم (نازی) در آلمان و جنگ جهانی دوم بود و نام آن تداعی‌کننده کشتار جمعی میلیون‌ها نفر از کشورهای مختلف است.

اردوگاه مرگ آوشویتس

اردوگاه مرگ آوشویتس

انتخاب ۲۷ ژانویه به عنوان روز جهانی هولوکاست به این خاطر است که در روز ۲۷ ژانویه سال ۱۹۴۵ میلادی ارتش سرخ اتحاد شوروی (سابق) موفق به آزادسازی اردوگاه مرگ آشویتس شد. در آن زمان ارتش سرخ موفق شد تنها شمار کمی از اسیران و قربانیان را نجات دهد.

بهمن ‌مهرداد، روزنامه‌نگار و پژوهشگری که سالهاست درباره تاریخ آلمان و به ویژه ‌دوران ناسیونال سوسیالیسم و رویداد تاریخی هولوکاست مطالعه و پژوهش می‌کند، درباره جنایات نازی‌ها و مفهوم واژه هولوکاست می‌گوید: «رژیم نازی سیاست نابودی کامل یهودیان را دنبال می‌کرد. البته همه‌ی قربانیان این رژیم یهودی نبودند. این رژیم در کنار یهودیان، چند میلیون انسان از نژاد اسلاو را که بیشترشان روس و لهستانی بودند، در شرق اروپا از بین برد. همچنین ده‌ها هزار نفر از مخالفان سیاسی به ویژه کمونیست‌ها و سوسیال دموکرات‌ها و هزاران تن از اقلیت‌های مذهبی و قومی و دیگر گروه‌های اجتماعی، قربانی این رژیم شدند. اما مفهوم هولوکاست از آن جهت به کشتار یهودیان اطلاق می‌شود، چون رژیم نازی سیاست نابودی کامل آنان را وحشیانه و بدون کوچکترین گذشتی دنبال می‌کرد. یهودیان صرفا به خاطر یهودی بودنشان تحت پیگرد قرار می‌گرفتند و اگر به چنگ رژیم نازی می‌افتادند، زنده نمی‌ماندند.»

شارلوته کنوبلاخ، رئیس بنیاد یهویان در مونیخ

شارلوته کنوبلاخ، رئیس بنیاد یهویان در مونیخ

یهودی‌ستیزی هنوز هم یکی از مشکلات عمده جامعه آلمان است. شارلوته کنوبلاخ، رئیس بنیاد یهودیان در مونیخ انتقاد می‌کند که ضدیت با یهودیان را می توان در میان گروه‌های سیاسی آلمان از چپ گرفته تا راست‌گرایان افراطی و از حزب پوپولیست “آلترناتیو برای آلمان” AFD  تا مسلمانان مهاجر مشاهده کرد. اینان نفرت از یهودیان را با ضدیت با اسرائیل یکی می‌دانند.

رئیس بنیاد یهودیان مونیخ انتقاد می‌کند که هنوز “مقاومت اجتماعی” در آلمان در مبارزه با یهودی‌ستیزی وجود ندارد. او نهادهای اجتماعی و سیاسی را فراخواند که با رشد احساسات ضد‌یهودی در اروپا و به خصوص در آلمان مبارزه کنند.

هشدار ماس:  هولوکاست نباید از خاطره‌ها برود

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان هم در مقاله‌ای که در روزنامه “ولت آم زونتاگ” نوشته از “فرهنگ فراموشکاری آلمانی‌ها” انتقاد کرده است. به گفته او شاهدان عینی هولوکاست با گذشت زمان فوت می‌کنند و دیگر کسی درباره این حادثه تعریف نمی‌کند. ماس می‌گوید امروزه باید روش‌های جدیدی برای استفاده از تجربیات گذشته رواج یابد.

وزیر خارجه آلمان همچنین هشدار می‌دهد که حافظه تاریخی در آلمان از سوی راست‌گرایان افراطی تهدید می‌شود تا برای همیشه فراموش شود. آقای ماس در ادامه مقاله خود به آماری اشاره می‌کند که نشان می‌دهد ۴۰ درصد جوانان آلمانی درباره هولوکاست اطلاع درستی ندارند.

روز ۲۷ ژانویه روز بینالمللی یادبود هولوکاست است. در پارلمان (بوندس‌تاگ) آلمان هم هر سال از این روز یاد می‌شود. امسال این مراسم روز پنجشنبه ۳۱ ژانویه برگزار خواهد شد.