مانی رسانه ManiMedia

مجتبی بیرانوند و بهروز صادقی از زندان آزاد شدند

به گزارش  سرویس حقوق بشر مانی رسانه-مجتبی بیرانوند و بهروز صادقی دو تن دیگر از دراویش گنابادی امروز پنج‌شنبه ۷ فروردین‌ماه به ترتیب از زندان پارسیلون خرم آباد و زندان تهران بزرگ آزاد شدند. این آزادی‌های زودهنگام به مناسبت عید نوروز و تحت عنوان عفو به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز و با توجه به بحران شیوع ویروس کرونا در کشور صورت گرفته است. زندانیان سیاسی که بیش از ۵ سال محکومیت دارند شامل این عفو نمی‌شوند.

هرانا افزود: امروز پنج‌شنبه ۷ فروردین‌ماه ۱۳۹۹، مجتبی بیرانوند و بهروز صادقی دو تن دیگر از دراویش گنابادی به ترتیب از زندان پارسیلون خرم آباد و زندان تهران بزرگ آزاد شدند.مجتبی بیرانوند پیشتر توسط شعبه دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۷ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید، ۲ سال محرومیت اجتماعی و رسانه‌ای و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود. از این میزان با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس برای وی قابل اجرا بود.بهروز صادقی نیز توسط دادگاه انقلاب تهران به صورت غیابی به ۷ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید محکوم شده بود. از این میزان با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس برای وی قابل اجرا بود.

این افراد پیشتر در جریان واقعه “گلستان هفتم” بازداشت شده بود. گلستان هفتم به مجموعه وقایعی گفته می‌شود که از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال ۹۶ با حضور پرتعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی آغاز شد و در جریان آن صدها درویش بازداشت و سپس به احکام شلاق، حبس و اعدام محکوم شدند.آزادی زودهنگام این زندانی به مناسبت عید نوروز و تحت عنوان عفو به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز و با توجه به بحران شیوع ویروس کرونا در کشور صورت گرفته است. پیشتر رئیس قوه قضاییه طی نامه ای خطاب به آقای خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، علاوه بر مناسبت فرا رسیدن عید نوروز با اشاره به بحران شیوع ویروس کرونا، خواهان اعطای «عفو» به بخشی از زندانیان کشور، شده بود که این درخواست با موافقت آقای خامنه ای اجابت شد. زندانیان سیاسی که بیش از ۵ سال محکومیت دارند شامل این عفو نمی‌شوند.

پیشتر نیز در تاریخ ۱ فروردین ۹۹ سردار عثمان بک، حمی تورگوت،یروان محمودی وفا اسدی، محمد قنبر دوست،میلاد احمدی و سیامک اشرفی و پس از آن سخاوت سلیمی، جواد خمیس آبادی،هادی کریمی،رسول هویدا،جعفر احمدی، مجید رشیدی، حسن شاهرضا،احمد ایرانی خواه، مصطفی رهسپار، رضا انتصاری، سینا انتصاری، هادی کریمی، امیر نوری، مهدی بختیاری، هادی شاهرضا، مرتضی کنگرلو، مهدی مهدیلو، مهدی کیوانلو، مهدی فاطمی نسب، محمود براکوهی، سعید دوراندی، مهدی کیوانلو، مرتضی قادری، اردشیر عشایری، حسین قضاوی، بشیر ریاحی، مهدی مهدوی، علی نژاد صاحبی، سعید کریمایی، محمد کریمایی، مرتضی سهراب پور، امین سلیمان، حسام معینی، شهرام مقدسی، مجید مرادی و میلاد کاکاوند از دراویش گنابادی با شامل این عفو شدن از زندان آزاد شدند.