مانی رسانه ManiMedia

«لیلیت تریان» مادر مجسمه سازی ایران درگذشت

به گزارش سرویس هنر مانی رسانه-معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه مدیرکل هنرهای تجسمی این وزارتخانه و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه درگذشت «لیلیت تریان» مادر مجسمه سازی ایران را تسلیت گفتند.

لیلیت تریان، از اولین نسل مجسمه‌سازان ایرانی که وی را مادر مجسمه سازی ایران می خواندند، شانزدهم اسفند ماه در سن ۸۸ سالگی به علت کهولت سن در تهران درگذشت. در پی درگذشت این بانوی هنرمند برخی از مسئولان فرهنگی و کشوری پیام های تسلیت خود را منتشر کردند.

 تریان در تداوم و توسعه روند و جریان مجسمه سازی تاثیرگذار بود 

در پیام سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است: «لیلیت تریان معلم و هنرمند مجسمه سازی و هنر است و با دهه ها آموزش در تداوم و توسعه روند و جریان هنر مجسمه سازی تاثیرگذار بود و سال ها در هنرستان هنرهای زیبا و دانشگاه برای تقویت آموزش هنر تلاش کرد.» حسینی در ادامه این پیام نوشته است: «لیلیت تریان مصداق گویای هنرمند و معلمی عاشق است و نام و یادش در هنر می ماند. فقدان این هنرمند گرامی را به خانواده اش، جامعه هنری و دوستداران هنر تسلیت می گویم. روحش شاد.»

آثار تریان،گنجینه هنر امروز ایران است 

هادی مظفری، مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار پیامی درگذشت زنده‌یاد لیلیت تریان را تسلیت گفته و به فقدان تاثیرگذار او اشاره کرده است. در متن این پیام آمده است:«درگذشت بانوی مجسمه‌سازی ایران، لیلیت تریان، از نسل اول مجسمه‌سازان مدرن، خبری تلخ بود. بانویی از نسلی که تلاش بی‌دریغ کردند و رنج‌های بسیار بردند تا هنر مدرن در ایران در شکل و نمای آکادمیک ببالد و امروز است که ثمر آن تلاش‌ها در کسوت شاگردان ایشان که خود استادند، به بار نشسته است.» در ادامه این پیام آمده است: «بانوی مجسمه‌ساز لیلیت تریان؛او که مادر مجسمه‌سازی ایران می‌خوانندش، روز پنج‌شنبه شانزدهم اسفند ماه از دنیا رفت. خود رفت و ده‌ها مجسمه گلی و سنگی و گچی از خود برای ما به میراث گذارده، چه میراث ارزشمندی که بی‌تردید بخشی از گنجینه هنر امروز ایران است در دستان ما.می‌دانم و ایمان دارم که نام هنرمندان در جریده عالم ثبت است و قدر و صدر جایگاه‌شان در صفحات تاریخ درج.»

تریان،زمینه شکوفایی هنرمندان نام آور را فراهم کرد 

بهرام قاسمی، رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه درگذشت خانم «لیلیت تریان» مادر مجسمه سازی ایران را به جامعه هنری کشور، هموطنان ارمنی و دانشجویان و همکاران هنری و دانشگاهی ایشان تسلیت گفت و یاد و نام او را گرامی داشت. رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه خانم تریان را هنرمندی برجسته دانست که با تلاش بی وقفه در حوزه هنر مدرن و مجسمه سازی و با ارائه هنر خود به دانشگاه های ایران، زمینه شکوفایی بیشتر این هنر و پرورش هنرمندان نام آوری را فراهم آورد. «لیلت تریان» یک مجسمه‌ساز ارمنی‌تبار بود که در تاریخ ۱۰ دی سال ۱۳۰۹ در تهران متولد شد و در ۱۶ اسفند سال ۱۳۹۷ در سن ۸۸ سالگی به علت کهولت سن در تهران درگذشت.