مانی رسانه ManiMedia

لبنیات را از مردم نگیرید

به گزارش سرویس اقتصادی مانی رسانه-  وضعیت بازار لبنیات به جایی رسیده که قیمت برخی از محصولات لبنی هفته‌ای دو بار بالا می‌رود این در حالی است که به دلیل نابسامانی قیمت لبنیات، مردم برای خرید آن با مشکلات متفاوتی مواجه شدند و برخی از مصرف‌کنندگان نیز قید خرید لبنیات را زدند. از اوایل مرداد ماه سناریوی افزایش خودسرانه قیمت برخی محصولات لبنی از سوی چند کارخانه لبنی از سر گرفته شد و به دنبال این موضوع قیمت برخی محصولات از جمله شیر، شیرکاکائو، ماست و پنیر و‌… بارها در بازار افزایش یافت.
این در حالی است که همچنان بعد از گذشت ماه‌ها در مورد قیمت تمام‌شده تولید شیرخام و محصولات لبنی، حرف و حدیث زیاد است .
در همین رابطه، معاون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، با تشریح جزئیات قیمت ۱۵ قلم محصول لبنی، گفت: پرونده تخلف گرانفروشی برخی شرکت‌ها، به تعزیرات حکومتی ارسال شد.
داوود موسوی ضمن تاکید بر لازم‌الاجرا بودن قیمت‌گذاری‌های اخیر گفت: هر گونه افزایش قیمت فرآورده‌های لبنی بدون طی فرآیند مربوط، شامل بررسی قیمت و تهیه گزارش کارشناسی توسط این سازمان و تصویب در کارگروه تنظیم بازار، فاقد وجاهت قانونی است.معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه‌های توزیعی اقتصادی افزود: در همین رابطه پرونده تخلف گران‌فروشی برخی شرکت‌های لبنی به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال شده است.وی گفت: مشکلات و مسائل طرح شده از سوی واحدهای لبنی در خصوص افزایش قیمت مواد اولیه من‌جمله شیرخام و مواد بسته‌بندی در حال بررسی و انعکاس به مسوولان ذی‌ربط برای تصمیم نهایی قرار دارد.
قیمت‌های جدید
موسوی افزود: این سازمان کماکان ضمن بررسی علل‌ تخلف واحدهای لبنی، موضوع برخورد با متخلفین را به جدیت پیگیری کرده و از مردم می‌خواهد در صورت مشاهده هرگونه تخلف موضوع را از طریق سامانه ۱۲۴ اطلاع داده تا رسیدگی لازم صورت گیرد. در این راستا سازمان حمایت آخرین قیمت محصولات لبنی، را اعلام کرده که در ذیل می‌آید:
۱- حداکثر قیمت هر کیلوگرم کیفی‌ترین شیر خام با مشخصات ۳/۲ درصد چربی و بار میکروبی ۱۰۰ هزار تحویل درب کارخانه معادل ۱۵۷۰۰ ریال تعیین شده‌ است.۲- شیر بطری یک لیتری‌ کم‌چرب‌ (‌۵/۱ درصد‌):‌ ۲۹۵۰۰ ریال‌. ۳- شیر بطری یک لیتری‌ نیم چرب
(‌۲ درصد‌): ۳۰۵۰۰ریال ۴- شیر بطری یک لیتری ‌‌پرچرب (‌۳ درصد‌):‌ ۳۲۵۰۰ ریال ۵- شیر بطری یک لیتری‌ کامل (‌۲/۳ درصد‌): ۳۳۰۰۰ریال ۶- شیر استریل یک لیتری تتراپک‌ (‌۵/۱ درصد): ۳۵۰۰۰ریال ۷- شیر استریل یک لیتری تتراپک‌ (سه درصد): ۳۷۰۰۰ ریال ۸- شیر نایلونی ‌کم‌چرب (‌۵/۱ درصد‌):‌ ۲۲۰۰۰ریال ۹- ‌ماست ۹۰۰ گرمی‌ کم‌چرب (‌۵/۱ درصد‌): ۳۸۰۰۰ریال ۱۰- ماست ۹۰۰ گرمی‌ پرچرب (‌۳ درصد‌): ۴۰۰۰۰ریال ۱۱- ماست ۲۵۰۰ گرمی دبه‌ای‌ کم چرب (‌۵/۱ درصد‌):‌ ۹۵۰۰۰ریال
۱۲- ماست ۲۵۰۰ گرمی دبه‌ای‌ پرچرب (‌سه درصد‌): ۱۰۰۰۰۰ریال ۱۳- پنیر‌ ۴۰۰ گرمی یو‌اف: ۵۷۰۰۰ ریال ۱۴- پنیر‌ ۲۱۰ گرمی تتراپک: ۳۴۰۰۰ریال ۱۵- پنیر۵۲۰ گرمی تتراپک: ۸۰۰۰۰ ریال است.
مردم قدرت خرید لبنیات ندارند
همچنین رییس هیات‌مدیره اتحادیه تعاونی‌های فرآورده‌های لبنی کشور نیز در مورد قیمت‌های جدید لبنیات گفت: وزارت جهاد کشاورزی در راستای حمایت از دامداران خواستار افزایش نرخ
شیرخام است.
علی احسان ظفری به تسنیم با تاکید بر اینکه هیچ کنترلی روی نرخ شیرخام صورت نگرفته است، افزود: این در حالی است که هم‌اکنون قیمت این محصول به دو هزار و ۲۵۰ تومان رسیده است.
وی به تسنیم گفت‌: نرخ مواد اولیه برای بسته‌بندی محصولات لبنی مانند محصولات پتروشیمی و کاغذهای تتراپک چهار تا پنج برابر نسبت به شب عید سال ۹۷ گران‌تر شده است.
رییس هیات مدیره اتحادیه تعاونی‌های فرآورده‌های لبنی کشور ادامه داد: این اتحادیه خواستار رعایت نرخ اعلامی از سوی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بوده و خواهان افزایش قیمت‌ها نیست.
وی با اشاره به اینکه در نشست‌های تنظیم بازار اعلام شده که نرخ شیرخام باید بالاتر از قیمت کنونی باشد، گفت: نظارت در امور مربوط به شیر خام بر عهده وزارت جهاد کشاورزی و نظارت بر فرآورده‌های لبنی نیز بر عهده سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان است.
ظفری افزود: وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت از دامداران خواستار افزایش قیمت شیر خام بوده و وزارت صنعت، معدن و تجارت هم خواهان اعمال قیمت‌های کنونی هستند چرا که توان قدرت خرید مردم پایین آمده است.
وی اظهار داشت: نرخ فرآورده‌های لبنی باید با همکاری وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت به همراه اتحادیه‌های زیر‌مجموعه متولی صنعت و دامپروری ارائه شود.
رییس هیات مدیره اتحادیه تعاونی‌های فرآورده‌های لبنی کشور در ادامه یاد‌آور شد: هنگامی که دولت از افزایش قیمت‌ها حمایت می‌کند اتحادیه مربوطه دیگر توانی برای مقاومت در برابر اضافه شدن نرخ‌ها ندارد.

جهان صنعت**