مانی رسانه ManiMedia

قبرس کنترل مرز مشترکش با ترکیه را افزایش می دهد

به گزارش سرویس پناهندگی و مهاجرت مانی رسانه-قبرس کنترل مرز مشترکش با بخش شمالی این جزیره را که توسط ترکیه اداره می شود، تشدید خواهد کرد. از این مرز به عنوان خط سبز یاد می‌شود. هدف از این اقدام، جلوگیری از ورود افرادی به کشور است که برای ارائه تقاضای پناهندگی از جنوب به این جا می آیند.

مهاجرنیوز افزود: کابینه قبرس تغییرات لازم برای تشدید کنترول در منطقه حائلی را که در امتداد این جزیره قرار دارد و توسط سازمان ملل کنترول می شود، در هفته گذشته تایید کرد. این کشور در نظر دارد که با این اقدام، مانع ورود پناهجویان به مناطق شمالی گردد. کابینه قبرس به تازگی تغییرات لازم را برای تشدید کنترول در این منطقه مورد تایید قرار داد.در صورت موافقت اتحادیه اروپا، این تغییرات در عرض یک ماه اجرایی خواهند شد. مقرره خط سبز بین بخش های ترکی و یونانی قبرس در سال ۲۰۰۴ و پس از پیوستن قبرس به اتحادیه اروپا ایجاد شد. پتریدیس، وزیر داخله قبرس گفت که وضعیت از آن زمان «به طور قابل ملاحظه ای تغییر کرده است.شمار (مهاجران) چند برابر شده است و مشکل مهاجرت غیرقانونی که (در آن زمان) وجود نداشت، به وخامت گراییده است.قبرس پیش از این هم به خاطر شمار زیاد مهاجرانی که از طریق مرز شمالی و یا با قایق به این کشور می آیند، شکایت کرده بود. این کشور تاکید کرده بود که دیگر نمی‌تواند با این وضعیت کنار بیاید. به گفته پتریدیس، تنها در ماه جولای سال ۲۰۱۸، حدود ۲۸هزار نفر وارد قبرس شده اند. منظور از کشورهای سوم، بیرون از جزیره قبرس و اتحادیه اروپا است.

بازرسی های سختگیرانه

در چارچوب تشدید کنترول در خط سبز، موارد گزمه پولیس و گارد ملی قبرس افزایش خواهد یافت. پتریدیس گفت: «با توجه به این که نیاز به بازرسی های سختگیرانه افزایش یافته است،بازرسی ها توسط پولیس در پسته های بازرسی انجام خواهند شد و به این ترتیب […] باید شمار پرسنل را نیز افزایش دهیم.اقدامات سختگیرانه که قرار است در گذرگاه های مرزی انجام شوند، بالای کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال هم اعمال خواهد شد. وزیر داخله قبرس گفت، به افراد زیر سن از هر ملیتی که باشند، فقط در صورتی اجازه ورود داده می‌شود که توسط والدین شان همراهی شوند و یا اینکه اگر توسط افراد دیگری همراهی می‌شوند، اجازه والدین شان را به همراه داشته باشند.با این قانون جدید ورود به قبرس برای دانشجویان نیز دشوارتر می شود. بازرسی های سختگیرانه تر شامل حال شهروندانی هم می‌شود که از کشورهای سوم به قبرس می آیند و در دانشگاه های این کشور یا در کالج های خصوصی نام نویسی کرده اند، حتی اگر به طور مستقیم از کشور مبداشان وارد شده باشند. در گذشته، چندین کالج متهم شدند که به افرادی کمک کرده اند که به عنوان دانشجو وارد کشور شده و بعد تقاضای پناهندگی داده یا اینکه «ناپدید شده اند.»این کنترول های سختگیرانه تر احتمالاً شامل شهروندان یونانی قبرس نیز خواهد شد. به گزارش قبرس میل، Cyprus Mail، مهاجران برخی اوقات در وسایل نقلیه شهروندان یونانی قبرس پنهان شده اند تا بتوانند به جنوب سفر کنند.به گفته رسانه های محلی، افرادی که موفق به عبور می‌شوند، اما در آن طرف مرز به دام می افتند، ممکن است جریمه شوند یا اینکه به خاطر «ورود غیرقانونی به جمهوری قبرس» با مجازات های دیگری روبرو شوند.