مانی رسانه ManiMedia

قانون ۵ تعویض چرا در تیم های لیگ برتر اجرایی نشد؟

مانی رسانه-تیم‌های لیگ برتری در جریان هفته بیست و دوم لیگ برتر نتوانستند بازی مناسبی را نمایش دهند. و فقط دو تیم از قانون ۵ تعویض بهره برد.

به گزارش سرویس ورزشی مانی رسانه-از زمان آغاز مجدد فوتبال ایران حدود یک هفته می‌گذرد و هر تیمی حداقل یک دیدار برگزار کرده و تجربه بازی در دوران کرونا را به دست آورده است. هفته‌های نخست این مسابقات به علت آماده نبودن بازیکنان و برگزاری بازی‌ها در گرمای هوا نسبت به گذشته با مشکلاتی برای برخی از تیم‌ها و بازیکنان همراه شد که وجود چندین مصدوم نام آشنا مانند وحید امیری و ارسلان مطهری گواهی بر این مطلب است.

با این حال فیفا برای کمک به تیم‌ها و بازیکنان و برداشتن فشار از روی آن‌ها، طرحی را چندین ماه قبل ارائه کرده که در حین مسابقه به کاهش مصدومیت‌ها و آسیب‌دیدگی کمک می‌کند. این نهاد بین‌المللی موقتا قانونی را با عنوان امکان پنج تعویض در خلال مسابقات مصوب کرد که تیم‌ها می‌توانند در سه نوبت، پنج بازیکن را از زمین خارج و نفرات تازه نفس را به میدان بفرستند.

این قانون برای از بین بردن فشار از روی بازیکنان اتخاذ شده است و از این طریق می شود  مصدومیت را به حد اقل رسانید.

این تدبیر فیفا چندی پیش توسط سازمان لیگ فوتبال ایران هم تصویب شد .با این قانون بازیکنان نیمکت نشین فرصت این را پیدا می کردند که بتوانند عرض اندام کرده و خودنمایی نمایند اما این اقدام فیفا در تیم های فوتبال ایران نتوانست ظهور کند و گویا فوتبال ایران با این ترفند بیگانه است.

در خلال بازی های هفته بیست و دوم لیگ برتر تنها دو تیم از قانون ۵ تعویض استفاده کردند. و دیگر تیم ها استقبالی نشان ندادند.

قانون ۵ تعویض بمنظور وارد آمدن فشار کمتر به بازیگران بود بهمین دلیل وقتی تیم ها از این فرمول استقبال نمی کنند در این گرمای هوا قطعا تیم دچار مشکل می شود و آمار مصدومیت نیز بالا می رود.

شاید بشود اینگونه نتیجه گرفت که:بیشتر تیم های فوتبال به دلیل نداشتن بازیکنانی هدفمند و توانمند راضی به اجرای قانون ۵ تعئیض نمی شوند.