مانی رسانه ManiMedia

فعالیت بانکهای کشور به بنگاه داری تبدیل شده است

به گزارش سرویس اقتصادی مانی رسانه-دولت و شرکت‌های دولتی به بانک‌ها، تصمیم‌گیری خود بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در بنگاه‌دارشدن، تکالیف دولتی به بانک‌ها، تکمیل چرخه فعالیت بانکداری و دریافت اوراق بهادار و وثیقه ملکی در قبال ارائه تسهیلات، بانک‌ها را به سمت بنگاه‌داری سوق داده است.

بنگاه‌داری بانک‌ها خارج از قوانین و مقررات جاری کشور، می‌تواند در اجرای صحیح سیاست‌های پولی و بانکی کشور اختلال ایجاد کند. این سیاست‌ها که با لحاظ شرایط اقتصادی، اجتماعی کشور تبیین می‌شود ممکن است با بانکداری بنگا‌ه‌ها و سوق‌یابی بانک‌ها به بنگاهداری، اهداف مد نظر سیاست‌گذاران اقتصادی را محقق نکند.

بهرام شکوری گفت:در تمام کشورها بانک‌ها موتور تولید هستند اگر اسم نظام بانکی ما بدون ربا است بهتر است آن را تغییر دهیم و باربا بنامیم شاید شرایط ما بهتر شود بانک‌ها نباید بنگاه‌داری کنند و ملک بخرند در هیچ کجای دنیا فعالیتی که بانک‌های ما در راستای درآمدزایی انجام می‌دهند اتفاق نمی‌افتد. در تمام کشورها بانک‌ها موتور تولید هستند اگر اسم نظام بانکی ما بدون ربا است بهتر است آن را تغییر دهیم و باربا بنامیم.

وی درخصوص صحبت‌های مطرح شده مبنی بر باز نگشتن ارز حاصل از صادرات گفت: مگر می‌شود صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات را به کشور بازنگردانند اما به فعالیت اقتصادی خود ادامه دهند. به هر حال این ارز به کشور باز گشته اما ممکن است که از طریق سامانه نیما صورت نگیرد هر چند اکنون با نزدیک شدن نرخ ارز بازار آزاد با سامانه نیما صادرکنندگان علاقه بیشتری به بازگشت ارز خود از این کانال دارند.

وی افزود:باید اسامی هر افرادی که ارز صادراتی را به کشور باز نگرداندند منتشر کنند. به واسطه تخلف چند نفر کل سیستم صادراتی کشور را زیر سوال نمی‌برند درخواست ما این است که اسامی این افراد منتشر شود و برخوردهای لازم با آنها صورت بگیرد.وی ادامه داد: وی در پایان اظهار داشت: پول یک نوع کالا است بنابراین وقتی قیمت تمام شده آ‌ن پایین باشد مصرف‌کننده و تولیدکننده از آن نفع می‌برند.