مانی رسانه ManiMedia

فرزان معصومی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

به گزارش سرویس حقوق بشر مانی رسانه-فرزان معصومی، شهروند بهایی روز یکشنبه ۱۰ آذر با تودیع قرار وثیقه، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد.

وی در تاریخ ۲۹ مهرماه امسال همراه با دو شهروند بهایی دیگر به نام های کیانا شعاعی و سروش آبادی توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بودند. مامورین همزمان منازل این شهروندان و شماری دیگر را نیز تفتیش کرده و تعدادی از لوازم شخصی از جمله کامپیوتر، لپ تاپ و تلفن همراه آنان را با خود برده بودند.

هرانا افزود: روز یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸، فرزان معصومی، شهروند بهایی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد.آزادی موقت این شهروند بهایی با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی صورت گرفته است.فرزان معصومی، در تاریخ ۲۹ مهرماه امسال همراه با دو شهروند بهایی دیگر به نام های کیانا شعاعی و سروش آبادی توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند.

مامورین علاوه بر تفتیش منازل و بازداشت این شهروندان همزمان منازل تعداد دیگر از شهروندان بهایی ساکن شیراز را نیز مورد تفتیش قرار داده بودند. مامورین همچنین تعدادی از لوازم شخصی از جمله کامپیوتر، لپ تاپ و تلفن همراه آنان را با خود برده بودند.از میان این افراد کیانا شعاعی نیز در تاریخ ۱۶ آبان ماه با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود. علیرغم آزادی کیانا شعاعی و فرزان معصومی، سروش آبادی کماکان در بازداشت به سر می‌برد.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است