مانی رسانه ManiMedia

عید پاک در سریلانکا به خون کشیده شد

به گزارش سرویس مسیحیت مانی رسانه-رسانه‌های خبری سریلانکا از کشته شدن حداقل ۱۶۰ نفر و زخمی شدن ۳۰۰ نفر دیگر در انفجارهای صورت گرفته در ۳ کلیسا و ۳ هتل خبر می‌دهند.

بر اثر وقوع انفجارهای مهیب در ۳ کلیسا و ۳ هتل در سریلانکا حداقل ۱۶۰ نفر کشته و ۳۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.یک مقام امنیتی سریلانکا تاکید کرد: ۶ انفجار که تقریبا به صورت همزمان به وقوع پیوسته، کلیساها و هتل‌های این کشور را هدف قرار داده است.وقوع یک انفجار در کلیسای سنت آنتونی در شهر کلمبو پایتخت سریلانکا تلفاتی در پی داشته است.شاهدان عینی اعلام کرده‌اند که تاکنون حداقل ده‌ها نفر از زخمی‌های این حادثه به بیمارستان اصلی کلمبو منتقل شده‌اند.انفجار دوم نیز کلیسای سنت سباستین در منطقه نگومبو واقع در شمال کلمبو را هدف قرار داده است.

خبرنگار اسکای نیوز در این باره گفت: به نظر می‌رسد این انفجارها علیه کلیساهای سریلانکا کاملا هماهنگ و برنامه ریزی شده و هدفمند بوده است. این مساله برای سریلانکا یک اتفاق غیرعادی به شمار می‌رود.سه کلیسا و سه هتل در سریلانکا هدف حمله واقع شده‌اند.رئیس پلیس سریلانکا ده روز پیش درباره احتمال حملات انتحاری به کلیساها و دفتر نمایندگی عالی هند در سریلانکا هشدار داده بود. رئیس پلیس سریلانکا گفته بود این حملات ممکن است از سوی یک گروه تندروی اسلام‌گرا انجام شود. او منبع اطلاعات خود را نهادهای امنیتی خارجی اعلام کرده بود.گروه مورد اشاره رئیس پلیس سریلانکا، یک گروه اسلامی موسوم به “جماعت توحید تامیل نادو” (Tamil Nadu Thowheed Jamath) است که در سال ۲۰۰۴ در تامیل نادوی هند پایه‌گذاری شده است. این گروه مدعی است که “اسلام حقیقی” را به مسلمانان و غیرمسلمانان معرفی می‌کند.

فرانک‌والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهور آلمان در واکنش به کشتار مردم بی‌گناه در سریلانکا  آن را “حملات تروریستی بزدلانه” نامید و به شدت محکوم کرد.رئیس جمهور آلمان در نامه‌ای به همتای سریلانکایی خود نوشت، “از این حملات تروریستی بزدلانه حیرت‌زده و شوکه شده است”. اشتاین‌مایر در نامه خود هم‌چنین نوشت:این حملات به‌ویژه از این جهت رذیلانه و چندش‌آور است که شمار زیادی از مومنان درحال عبادت در روز مذهبی عید پاک، هدف این حملات مزورانه قرار گرفته‌اند.