مانی رسانه ManiMedia

علی عزیزی فعال آذربایجانی بازداشت شد

به گزارش سرویس حقوق بشر مانی رسانه-علی عزیزی، فعال ترک (آذربایجانی) صبح امروز پس از حضور در بازپرسی دادگاه انقلاب ارومیه و تفهیم اتهام جدید بازداشت شد. وی روز گذشته همزمان با دیگر هم پرونده ای خود عطا کریمی به این دادگاه احضار شده بود. آقای کریمی با غیر قانونی دانستن این احضار و دریافت نکردن برگه احضاریه در این دادگاه حاضر نشده بود.

هرانا افزود: ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۲ خردادماه ۹۸، علی عزیزی، فعال ترک (آذربایجانی) بازداشت شد.بازداشت آقای عزیزی پس از حضور در شعبه ۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه صورت گرفته است. در این جلسه دادگاه بازپرس شعبه پس از تفهیم اتهام جدید با عنوان “اقدام علیه امنیت ملی” قرار وثیقه وی را به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان افزایش داده و پس از اتمام ساعت اداری وی را روانه بازداشتگاه کرده است.دیگر متهم این پرونده عطا کریمی نیز با غیر قانونی دانستن احضار و دریافت نکردن برگه احضاریه در این دادگاه حاضر نشد.

گفتنی است در تاریخ ۱۱ خردادماه ۹۸، عطا کریمی و علی عزیزی، به صورت تلفنی به شعبه ۶ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه احضار شده بودند لازم به ذکر است عطا کریمی و علی عزیزی اواسط خردادماه سال ۹۴ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند. اتهام مطروحه علیه این افراد در زمان بازداشت “تبلیغ علیه نظام” عنوان شده است.گفته می شود در اردیبهشت ماه سال ۹۵ و در ارتباط با این پرونده قرار منع تعقیب در خصوص این افراد صادر شده و با اعتراض دادستان پرونده مجددا به جریان افتاده است.گفتنی است علی عزیزی پیشتر در آبان ماه ۱۳۹۴ نیز همراه با پنج فعال دیگر، در ورزشگاه غدیر ارومیه در مسابقه فوتبال مابین دو تیم شهرداری ارومیه و بانک سرمایه تهران به دلیل سردادن “شعار” توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. هر چند نهایتا وی اردیبهشت ماه ۱۳۹۵، با حکم دادرس شعبه ۱۱۰ دادگاه کیفری ۲ ارومیه از اتهام “اخلال در نظم عمومی تبرئه شد.