مانی رسانه ManiMedia

عربستان با بازرسی کنسولگری این کشور در استانبول موافقت کرد

به گزارش سرویس بین الملل مانی رسانه- یک هفته پس از ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی، این کشور با بازرسی کنسولگری‌اش در استانبول از سوی ترکیه موافقت کرد. سازمان ملل متحد خواستار همکاری مستقیم دو کشور برای روشن شدن موضوع شده است.

وزارت امور خارجه ترکیه روز سه‌شنبه ۱۷ مهر (نهم اکتبر) اعلام کرد که عربستان سعودی با بازرسی و جست‌وجوی ساختمان کنسولگری این کشور در استانبول از سوی مقام‌های مسئول ترکیه موافقت کرده است.

دویچه وله افزود:دادستان ترکیه پیش از این خواستار تفتیش ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول شده بود. جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان، از تاریخ ۱۰ مهر (دوم اکتبر) پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان ناپدید شده است.

اعلام آمادگی برای بازرسی از کنسولگری عربستان سعودی در حالی انجام می‌گیرد که این کشور صحت هر گونه خبری مبنی بر ربودن و کشته شدن جمال خاشقجی را رد کرده‌ است.

مقام‌های عربستان سعودی مدعی هستند که خاشقجی پس از خروج از ساختمان کنسولگری این کشور ناپدید شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا خواستار بررسی کامل پرونده گم شدن خاشقجی و شفاف‌سازی آن شده است.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای در این باره گفت که کشورش نگران ناپدید شدن جمال خاشقجی است و مقام‌های ارشد وزارت امور خارجه آمریکا با مقام‌های عربستان سعودی در این باره وارد مذاکره شده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، نیز از خبر ناپدید شدن جمال خاشقجی ابراز نگرانی کرد و گفت که امیدوار است این موضوع هر چه زودتر “خود به خود” حل شود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، از دولت ریاض خواسته بود مدارک و اسناد خود را مبنی بر خروج جمال خاشقجی از ساختمان کنسولگری این کشور در استانبول ارائه دهد.

گفته می‌شود که جمال خاشقجی برای دریافت مدارک ازدواج با یک زن ترکیه‌ای به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرده بود. خدیجه چنگیز، نامزد خاشقجی که در بیرون از ساختمان کنسولگری منتظر او بوده، برخلاف ادعای مقامات عربستان، می‌گوید که نامزدش هرگز از ساختمان خارج نشده است. پلیس ترکیه احتمال می‌دهد که خاشقجی در کنسولگری عربستان به قتل رسیده و جسدش با خودرو به خارج از ساختمان منتقل شده باشد.

سازمان ملل متحد خواستار تحقیق در باره ناپدید شدن خاشقجی شد

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد ضمن ابراز نگرانی عمیق از ناپدید شدن و احتمال قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان، از ترکیه و عربستان سعودی خواست در باره این موضوع تحقیق کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه ۱۷ مهر (نهم اکتبر) از دو کشور عربستان سعودی و ترکیه خواست هر چه زودتر موضوع ناپدید شدن جمال خاشقجی را مورد تحقیق و بررسی قرار دهند. دفتر حقوق بشر سازمان ملل همزمان نگرانی عمیق خود را از احتمال قتل این روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی ابراز کرد.

راوینا شمدسانی، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، در نشست خبری در ژنو در این باره گفت: «بله، ناپدید شدن آقای خاشقجی در کنسولگری عربستان در ترکیه به طور جدی موجب نگرانی عمیقی می‌شود.»

شمدسانی افزود: «اگر گزارش در باره احتمال مرگ او در این شرایط درست باشد این موضوع فوق‌العاده تکان‌دهنده‌ است.»

جمال خاشقجی به عنوان ستون‌نویس با روزنامه “واشنگتن پست” همکاری داشت. او مشاور اسبق سازمان اطلاعات عربستان سعودی بود. خاشقجی سال گذشته عربستان را ترک کرد و در آمریکا زندگی می‌کرد.

سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت: «ما خواهان همکاری میان ترکیه و عربستان سعودی در انجام تحقیقات سریع و بی‌طرفانه در باره وضعیت جمال خاشقجی و دلیل ناپدید شدن او هستیم.» شمدسانی تاکید کرد که هر دو کشور ترکیه و عربستان طبق معاهده‌های جهانی ملزم به رعایت قوانین کیفری بین‌المللی هستند.