مانی رسانه ManiMedia

شیوع ویروس جدید در عراق بعد از شکار قاسم سلیمانی؟!

مانی رسانه-  پس از شکار قاسم سلیمانی در عراق به دستور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ظاهرا وارد دور «انتقام سخت» شد و پایگاه «عین‌الاسد» محل استقرار بخشی از نیروهای آمریکایی در عراق را هدف حملات موشکی قرار داد.

مراسم یادبود قاسم سلیمانی فرمانده پیشین سپاه قدس بازوی خارجی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در حمله پهپادی آمریکا در حوالی فرودگاه بغداد کشته شد

۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۸، ساعاتی پس از این حمله، علی خامنه‌ای در یک سخنرانی گفت Lاین حمله یک سیلی به آمریکا بود اما در مقام مقابله این اقدامات نظامی به این شکل کفایت نمی‌کند بلکه باید حضور فسادبرانگیز امریکا در منطقه تمام شود.»

چند روز پس از این حمله مشخص شد ارتش آمریکا غیرمستقیم از طریق برخی کانال‌ها از زمان وقوع این حملات خبر داشته و فرماندهان یگان‌های آمریکایی مستقر در عین‌الاسد نیروهای خود را پیش از آغاز حملات به پناهگاه‌ منتقل کرده بودند. «انتقام سخت» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در عراق برای نیروهای آمریکایی صدمه جانی نداشت اما شلیک دو موشک توسط پدافند سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی ۱۷۶ بر فراز پایتخت ایران قربانی گرفت.

پس از این فاجعه، راکت‌پرانی‌های شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی در عراق علیه مواضع آمریکا کاهش یافت. همزمان «ترور زنجیره‌ای» فرماندهان و نیروهای ارشد سپاه قدس و گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت سپاه در سوریه و عراق و بمباران پایگاه‌های آنها آغاز شد.

درواقع واکنش سخت آمریکا به تحرکات نظامی رژیم ایران و شبه‌نظامیان از یکسو و فشارهای بین‌المللی ناشی از سرنگون کردن پرواز ۷۵۲ تهران-‌ کی‌یف تا حدود زیادی راکت‌پرانی‌ها از سوی شبه‌نظامیان را بطور موقت فروکاست اما این دوره نسبتاً آرام خیلی زود به پایان رسید و بار دیگر راکت‌پرانی‌ها به مقرّ آمریکایی‌ها با شدت بیشتری از سر گرفته شد.

اما دور جدید راکت‌پرانی‌ها که پس از سفر اسماعیل قاآنی فرمانده سپاه قدس، بازوی خارجی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به سوریه آغاز شد با کاهش شدید قیمت نفت همزمان شده است. این در حالیست که پیش از این، با ادامه کارزار فشار حداکثری علیه رژیم ایران با هدف به «صفر» رساندن فروش نفت ایران، خرابکاری‌ و حملات ایذایی علیه نفتکش‌های خارجی در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان آغاز شده بود و با حمله موشکی به تأسیسات نفتی «آرامکو» عربستان به اوج خود رسید. خرابکاری‌ها و حملاتی که مشخص بود رژیم ایران و شبه‌نظامیان مورد حمایت تهران پشت آن قرار دارند.

سابقه نشان می‌دهد هربار که در عرصه اقتصادی یا سیاسی فشار بر رژیم ایران زیاد می‌شود تحرکات نظامی در منطقه از جمله آتش‌افروزی‌ها علیه مواضع و منافع آمریکا، عربستان، اسرائیل و امارات (دشمنان رژیم ایران) اوج می‌گیرد. سال‌هاست که این سیاست تکرار می‌شود از جمله در همین اسفند ۹۸! با این تفاوت که نخست، شیوع ویروس کُرونا در جهان به صورت گسترده‌ در ایران نیز همزمان شد و دوم، طی دو مرحله حملات راکتی به مواضع آمریکا از جمله پایگاه «التاجی» تعداد راکت‌ها و حجم آتشی که شبه‌نظامیان برای این حملات تدارک دیدند بسیار بیشتر از گذشته بود.

چهارشنبه شب ۲۱ اسفند، ۱۸ راکت کاتیوشا به پایگاه التاجی شلیک شد که در این حمله دو آمریکایی و یک انگلیسی کشته و ۱۲ نفر زخمی شدند. ساعاتی بعد جنگنده‌ها و پهپادهای آمریکا و نیروهای ائتلاف پایگاه‌های سپاه و شبه‌نظامیان در سوریه و عراق را هدف قرار دادند که حدود ۴۰ کشته و زخمی  برجای گذاشت.

مشاهده عکس در توییتر
منابع نظامی آمریکا می‌گویند در حمله دوم ۲۵ راکت شلیک شده که در آن سه آمریکایی زخمی شدند!

اعلام موجودیت یک گروه مسلح جدید: تقویت نیروهای آمریکا در عراق

یک روز بعد از این حمله بار دیگر شبه‌نظامیان در عراق به این پایگاه حمله راکتی کردند که یک گروه نوظهور به نام «عصبه الثائرین» مسئولیت حمله به التاجی را بر عهده گرفت. آمریکا هنوز به این اقدام واکنش نظامی نشان نداده اما گزارش‌ها حاکیست نیرو‌های لشکر ۱۰۱ هوابرد آمریکا به زودی به پایگاه «التاجی» اعزام می‌شوند. نیروهای عضو این لشکر مشهور به «عقاب‌های غرّان» متشکل از نیرو‌های ضربتی هستند. این لشکر در جریان جنگ آمریکا با عراق معروف به «توفان صحرا» که به «جنگ دوم خلیج فارس» نیز شهرت دارد، مشارکت داشتند.

درواقع آنچه رژیم ایران پس از قتل سلیمانی با توهم خروج نیروهای آمریکایی از منطقه تبلیغ می‌کرد برعکس نتیجه داد و به حضور نیروهای لشکر ۱۰۱ هوابرد آمریکا منجر شد. با این حال مقامات دولتی آمریکا همچنان می‌گویند به دنبال بازدارندگی رژیم ایران هستند و نه جنگ.

ژنرال کنت مکنزی فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده «سنتکام» پس از بمباران پایگاه شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی گفت تهدیدات از سوی رژیم ایران همچنان زیاد است و حملات آمریکا به پایگاه‌های «کتائب حزب‌الله» و حشدالشعبی حاوی این پیام است که آمریکا قصد تحمل نیروهای شبه‌نظامی جمهوری اسلامی ایران را ندارد.

لانچرهایی که برای هدف قرار دادن پایگاه «التاجی» استفاده شد

به گزارش پایگاه خبری «هیل» مکنزی تاکید کرده «من فکر می‌کنم که تنش‎ها واقعاً کاهش نیافته‌ و هنوز هم فکر می‌کنم آنها [رژیم ایران و شبه‌نطامیان] بطور جدی به دنبال راه‌هایی برای بی‌ثبات کردن منطقه و پیدا کردن راه فرار از محدودیت‌هایی هستند که کمپین فشار حداکثری به ایران وارد کرده است.»

مسئله خود رژیم ایران است

جان بولتون مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید در توییتی نوشت: «تداوم حملات نیابتی ایران علیه نیروهای آمریکایی [در عراق] نباید بی‌برنامه پاسخ داده شود. اهداف ایران در برنامه اتمی و تلاش این کشور برای سلطه بر منطقه تغییری نکرده است. مسئله خود رژیم تهران است.»

Tehran’s Proxies Strike Again
اینکه یک گروه شبه‌نظامی جدید در عراق مسئولیت حمله به پایگاه آمریکایی را به عهده گرفته و حشدالشعبی اعلام کرده در این دو رشته حمله ایذایی دخالت نداشته به این معنی است که رژیم ایران تحرکات تازه‌ علیه آمریکا در عراق را به مزدوران جدید محوّل کرده است.

شواهد نشان می‌دهد که فشارها به رژیم ایران در هفته‎های آینده افزایش خواهد یافت. فرمان تازه ترامپ برای سختگیری و جریمه سنگین‌ کشورهایی که اجازه پهلوگیری نفتکش‌ها و کشتی‌های تجاری ایران را می‌دهند، فشار اروپایی‌ها به تهران برای عدم همکاری رژیم با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و بی‌پاسخ گذاشتن پرسش‌های رافائل گروسی مدیرکل آژانس در مورد فعالیت‌های مخفی در سه سایت اتمی و عدم توضیح درباره کشف آثار اورانیوم، افزایش ذخایر اورانیوم و افزایش میزان غلطت آن و عدم پیوستن به FATF و فراتر از همه اینها ضربات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کُرونا در مجموع می‌تواند گردابی مهلک برای نظام بحران‌زده‌ی ایران باشد که اقتصادش سال‌هاست به بن‌بست رسیده است.

در این شرایط احتمال افزایش اقدامات رژیم ایران علیه منافع آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن، که تنها واکنش آن علیه اینهمه فشار است، وجود دارد. اما به نظر می‌رسد تا تهران ماموریت درگیری با آمریکا را به نیروهای نیابتی خود واگذار می‌کند، اقدامات آمریکا و همچنین اسرائیل نیز خارج از مرزهای ایران خواهد بود و با شدت تمام پاسخ خواهند داد.

تحرکات شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی آشکار می‌کند که رژیم ایران با وجود تلفات سنگین و هزینه‌های کلان در اوج بحران‌‌هایی مثل کمبود بودجه و شیوع ویروس کُرونا نیز دست از ماجراجویی برنداشته و به تکثیر ویروس‌ آتش‌افروزی و تنش در منطقه ادامه می‌دهد.

از همین رو احتمالا موج تازه‌ای از عملیات نظامی آمریکا علیه شبه‌نظامیان وفادار به حکومت ایران در عراق و سوریه آغاز خواهد شد.

مشاهده عکس در توییتر

ابهام درباره حشدالشعبی

اکنون پرسش و ابهام تازه این است که چه اتفاقی افتاده که حشدالشعبی و حزب‌الله مسئولیت حملات جدید به پایگاه التاجی را نپذیرفتند و یک گروه نوظهور آن را به عهده گرفته است؟!

آیا ترور زنجیره‌ای فرماندهان بلندپایه این تشکیلات از جمله ابومهدی المهندس و دیگران سبب عقب‌نشینی جانشینان آنها شده است؟

آیا کاهش حمایت‌های مالی ناشی از تحریم‌های آمریکا از سوی ایران به کاهش همکاری‌ این گروه‌ها با تهران منجر شده است؟

آیا فرماندهان بلندپایه حشدالشعبی و حزب‌الله عراق اساسا میل همکاری با قاآنی دارند یا حذف «حاج قاسم» آنها را محتاط‌ کرده است؟

آیا ظرفیت گروه  نوظهور «عصبه الثائرین» به اندازه حشدالشعبی یا حزب‌الله است و می‌تواند جایگزین آنها شود؟ تسلط رژیم ایران بر این گروه چقدر است و چه کسانی پشت آن قرار دارند؟

حمله آمریکا به انبار مهمات شبه نظامیان در عراق در فرودگاه کربلا

و نکته‌ی دیگر اینکه، پس از حمله نخست به پایگاه التاجی، آمریکا مواضع حشدالشعبی و حزب‌الله را بمباران کرد اما مسئولیت حمله دوم را گروه «عصبه الثائرین» (اتحادیه اسلامی) به عهده گرفت. آیا همکاران قدیمی رژیم ایران حاضرند پیامدهای ضربات ناشی از واکنش به حملاتی را که پشت آن قرار نداشته‌اند بپذیرند؟!

آمریکا کمتر از ۲۴ ساعت به راکت‌پرانی اول واکنش نشان داد اما بیش از ۴۸ ساعت از راکت‌پرانی دوم گذشته و هنوز تا زمان تنظیم این گزارش هیچ واکنشی نشان نداده است. حمله دوم گرچه تلفات جانی در پی نداشت و به نظر می‌رسد که احتمالا آمریکا انگیزه مهمی برای تلافی ندارد اما در عین حال این نکته می‌تواند بیانگر این موضوع مهم باشد که فرماندهان حشدالشعبی یا حزب‌الله توانسته‌اند فرماندهان آمریکایی را قانع  کنند که در این حملات دخالتی نداشته‌اند و حالا آمریکا در پی شناسایی گروه «عصبه الثائرین» که مسئولیت این حملات را به عهده گرفته است.

تنظیم: کیهان لندن