مانی رسانه ManiMedia

شینزو آبه برای میانجیگری میان ایران و آمریکا با آیت الله خامنه ای دیدار می کند

به گزارش سرویس بین الملل مانی رسانه- نخست وزیر ژاپن قصد دارد در اواسط ماه ژوئن با رهبر جمهوری اسلامی دیدار کند. گفته می‌شود که او امیدوار است بتواند با میانجی‌گری میان ایران و آمریکا، مواضع دو طرف را به هم نزدیک کند.

شینزو آبه، در میانه ماه جاری میلادی (ژوئن) برای دیداری رسمی به ایران سفر می‌کند.

بنا به گزارش خبرگزاری‌ها نخست وزیر ژاپن آمادگی خود را برای میانجیگری میان ایران و آمریکا به مقام‌های دو کشور اطلاع داده و در همین راستا برای دیدار با رهبر جمهوری اسلامی به ایران سفر می‌کند.

دونالد ترامپ هفته گذشته در سفر اخیر خود به ژاپن آمادگی کشورش را برای مذاکره با تهران اعلام کرد و به نظر می‌رسد که در همین ارتباط به نخست وزیر ژاپن اختیار میانجیگری داده است.

دویچه وله افزود: آیت‌الله خامنه‌ای، که مقام اصلی تصمیم‌گیرنده در امور مهم است، مقام‌های ایرانی را به کلی از گفتگو با آمریکا را منع کرده و این کار را مذموم دانسته است.

رسانه‌های ژاپن از قول یک منبع حکومتی ناشناخته نقل کرده‌اند که نخست وزیر ژاپن قصد دارد در سفر سه روزه خود به ایران با حسن روحانی نیز دیدار کند.

رئیس جمهور ایران دیدگاهی ملایم‌تر در قبال گزیده مذاکره با آمریکا اتخاذ کرده و آن را با شرایطی ممکن دانسته است.

حسن روحانی شامگاه شنبه ۱۱ خرداد (برابر اول مه) در دیدار با ورزشکاران و قهرمانان ملی گفت: «ما اهل منطق و مذاکره‌ایم اگر با احترام کامل و در چارچوب مقررات بین‌المللی سر میز مذاکره بنشینند، نه اینکه فرمان مذاکره صادر کنند.»

تهدید به “نابودی” ایران

تنش میان ایران و امریکا در هفته‌های گذشته به بالاترین حد خود رسیده است.

ترامپ تهدید کرده بود که اگر ایران به منافع ایالات متحده ضربه بزند، این به معنای “پایان این کشور” خواهد بود. اما او هفته گذشته در توکیو با لحنی آشتی‌جویانه سخن گفت و تأکید کرد که هدف او تغییر رفتار جمهوری اسلامی است و نه تغییر رژیم ایران.

ترامپ تصریح کرد که به نظر او “سران ایران مایل به گفتگو هستند و اگر آنها بخواهند ما هم مایل هستیم گفتگو کنیم”.

ژاپن، که از متحدان نزدیک آمریکا به شمار می‌رود، از مشتریان اصلی نفت ایران است و به حفظ مناسبات اقتصادی با ایران تمایل دارد، هرچند که واردات نفت از ایران به علت تحریم‌های آمریکا به شدت کاهش یافته است.