مانی رسانه ManiMedia

شورای امنیت سازمان ملل،ایران و آمریکا را به مذاکره دعوت کرد

به گزارش سرویس بین الملل مانی رسانه-  شورای امنیت سازمان ملل متحد با محکوم کردن حمله به چند نفتکش در خلیج فارس و دریای عمان خواستار نشستن ایران و آمریکا بر سر میز مذاکره برای کاهش تنش‌ها در منطقه شد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست خود در روز دوشنبه سوم تیرماه (۲۴ ژوئن) ایران و آمریکا را به مذاکره برای کاهش تنش‌های اخیر در منطقه فراخواند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ۱۵ عضو این شورا حمله به چند نفتکش در ماه‌های مه و ژوئن در آب‌های خلیج فارس و دریای عمان را محکوم کرد و آن را خطری برای تأمین انرژی در سراسر جهان و صلح و امنیت خواند.

بنا بر اظهارات محافل دیپلماتیک، آمریکا در نشستی بر این که این حملات توسط “یک عامل دولتی” انجام شده تأکید کرده ولی روسیه با این نوع فرمول‌بندی مخالفت‌ کرده است. آمریکا و برخی کشورهای دیگر ایران را عامل حمله به نفتکش‌ها می‌دانند. ایران این اتهام را رد کرده است.

آمریکا بعد از حمله ایران به هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) تجسسی ایالات متحده بر فراز خلیج فارس از شورای امنیت خواست، نشستی در این باره برگذار کند.

دویچه وله افزود: پهپاد “گلوبال هاوک” ارتش آمریکا صبح روز پنج‌شنبه ۳۰ خرداد با شلیک موشکی از سوی نیروهای سپاه پاسداران ایران بر فراز آب‌های خلیج فارس سرنگون شد. سپاه پاسداران از سوی آمریکا سازمانی “تروریستی” خوانده شده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بعد از این واقعه حمله ‌به برخی مواضع ایران را تدارک دید اما دقایقی پیش از این حمله آن را متوقف کرد. همچنین به نقل از رسانه‌های آمریکایی، این کشور حمله‌ای سایبری به برخی اهداف در ایران انجام داد که به گفته محمدجواد جهرمی، وزیر ارتباطات ایران “موفق نبوده است.”

ترامپ دوشنبه سوم تیرماه تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرد که از جمله شامل آیت‌الله‌ خامنه‌‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و دفتر او می‌شود. علاوه بر خامنه‌ای، برخی فرماندهان نیروی زمینی، دریایی و هوافضای سپاه نیز در فهرست تحریم‌های جدید قرار دارند. به گفته وزیر دارایی آمریکا، تا چند روز دیگر محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم در این فهرست قرار می‌گیرد.

ایران باز هم مذاکره با آمریکا را رد کرد

در پی این رویدادها ایران باز هم مذاکره با آمریکا را رد کرده است. مجید تخت روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل در نیویورک گفت: «شرایط کنونی برای گفت‌وگو مهیا نیست. نمی‌توان در سایه تهدیدات دور میز مذاکرات نشست.»

او تأکید کرد: «هیچ عقل سلیمی نمی‌تواند مذاکره با کسی را بپذیرد که تهدید به تحریم‌های بیش‌تر می‌کند.»

تخت روانچی در جمع خبرنگاران گفت، واشنگتن باید به “ماجراجویی نظامی و جنگ و تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران پایان دهد.”

آمریکا با توجه با بالا گرفتن تنش با ایران حضور نظامی خود در منطقه خلیج فارس را تقویت کرده است.