مانی رسانه ManiMedia

شهریورماه زمان برگزاری دادگاه ۹ تن از شهروندان بهایی دستگیر شده در بیرجند

مانی رسانه-جلسه دادگاه تجدیدنظر ۹ تن از شهروندان بهایی ساکن بیرجند در تاریخ ۳ شهریور ۹۹ در شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان جنوبی برگزار خواهد شد.

به گزارش سرویس حقوق بشر مانی رسانه-جلسه دادگاه تجدیدنظر ۹ تن از شهروندان بهایی به نام‌های عطیه صالحی، رحمت الله دیمی، نسرین قدیری، بنفشه مختاری، فرزانه دیمی، آرزو محمدی، عطاالله ملاکی، رویا ملاکی و سعید ملاکی در تاریخ ۳ شهریور ۹۹ در شعبه ۴ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان جنوبی برگزار خواهد شد. این شهروندان پیشتر در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب بیرجند مجموعاً به ۵۱ سال و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

این شهروندان پیشتر در اردیبهشت‌ماه امسال در مرحله بدوی توسط دادگاه انقلاب بیرجند مجموعاً به ۵۱ سال و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

بر اساس این حکم که توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب بیرجند به ریاست قاضی حجت نبوی صادر شد،عطیه صالحی،عطاالله ملاکی،فرزانه دیمی،نسرین قدیری،بنفشه مختاری،آرزو محمدی،سعید ملاکی و رویا ملاکی هر کدام به نحمل ۶ سال حبس تعزیری و رحمت الله دیمی به دلیل کهولت سن به ۳ سال و ۸ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

اتهامات مطروحیه علیه این شهروندان “عضویت در تشکیلات غیر قانونی و مخل امنیت فرقه ضاله بهائیت و تبلیغ به نفع تشکلات بهائیت بعنوان گروه و سازمان مخالف نظام مقدس جمهوری اسلامی”عنوان شده است.

در خلال مراسم دویستمین سالگرد تولد بهاالله، پیامبر آیین بهایی، دستگیری بهاییان و پلمپ محل کسب آنها در شهرهای مختلف ایران اتفاق افتاد. شهر بیرجند هم از این حملات به جامعه بهایی در امان نموند و نیروهای امنیتی شهرستان بیرجند در اواخر مهرماه ۱۳۹۶ با مراجعه به منزل این افراد، اقدام به تفتیش منزل آنان کرده و تعدادی از وسایلشان را ضبط کردند. این شهروندان در سال ۹۸ برای بازپرسی دو بار به دادگاه احضار شدند و تاریخ دادگاه آنها ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ بود و در تاریخ ۲ اردیبهشت ابلاغیه صدور حکم برایشان پیامک شد و ۳ اردیبهشت حکمشان روی سایت در دسترس قرار گرفت.»

با وجود اینکه  نسرین قدیری شهروند بیرجند محسوب نمی‌شود و تنها از سال ۹۳ تا ۹۶ برای مراقبت از پدر پیرش به بیرجند سفرکرده بود اما باز هم توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد.

۹ شهروند بهایی دیگر در بیرجند، در تیر ماه سال ۱۳۹۸ محاکمه و به تحمل حبس محکوم شدند. این افراد دیماه ۹۸ جهت تحمل دوران محکومیت راهی زندان شدند.

شهروندان بهایی از آزادی های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند.