مانی رسانه ManiMedia

شماری از پناهجویان در آلمان به شغل پرستاری مشغول هستند

به گزارش سرویس پناهندگی و مهاجرت مانی رسانه-روزنامه «ولت» به استناد به معلومات حکومت فدرال گزارش داده است که در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱.۸ درصد مهاجران از مهمترین کشورهای مبدای مهاجرت در بخش پرستاری در آلمان مصروف کار بوده اند. در بین آنها پناهجویان افغان نیز شامل اند.

دویچه وله دری افزود: روزنامه آلمانی «ولت» روز چهارشنبه با استناد به پاسخ حکومت فدرال به یک پرسش اکسل گیرکه، یکی از سیاسمتداران عضو حزب «بدیل برای آلمان» (AfD) گزارش داده است که در سال ۲۰۱۸ میلادی در آلمان  ۱.۸ درصد از مهاجران شاغل از مهمترین کشورهای مبدای مهاجرت در بخش پرستاری مصروف کار بوده اند. در این گزارش کسانی که مصروف آموزش در بخش پرستاری بوده اند، شامل نیستند.

بنا بر این در ماه جون سال گذشته ۲۱۸ هزار و ۸۹۴ پناهجو از افغانستان، اریتریا، عراق، ایران، نایجریا، پاکستان، سومالیا و سوریه  مصروف کار بوده و بیمه اجتماعی پرداخته اند. ۱۸۵۳ نفر از آنها در بخش های صحی و پرستاری از جمله در بخش خدمات آمبولانس یا بخش عاجل و پرستاری زنان و زایمان مصروف بوده اند. همچنان ۲۲۷۴ نفر در بخش مراقبت از سالمندان مصروف کار بوده اند.بنا بر این در سال ۲۰۱۸ میلادی ۳۸ درصد پناهجویان شاغل در بخش پرستاری شفاخانه و ۱۴ درصد در بخش پرستاری سالمندان به عنوان نیروی مسلکی و متخصص مصروف کار بوده اند. از مجموع ۲۶ هزار و ۵۷۸ نفر از کشورهای اصلی مبدای مهاجرت که در سال گذشته در حال فراگیری آموزش مسلکی بوده اند، ۹۴۴ تن در بخش پرستاری و۹۴۰ نفر در بخش مراقبت از سالمندان مصروف آموزش بوده اند.

بنا بر گزارش این روزنامه، به معلومات در باره هویت این افراد و آیا اینکه این پناهجویان قبول شده اند و یا چه مدت در آلمان زندگی کرده اند، پرداخته نشده است. دلیل آن این است که معلومات دفتر اداره فدرال مهاجرت و پناهندگی «بامف» تا کنون به اداره فدرال کار آلمان نرسیده است.حکومت آلمان اعلام کرد که هیچ «اقدام خاصی» برنامه ریزی نکرده است تا پناهندگان سیاسی را در بخش های مواجه با کمبود نیروی کار به خصوص در بخش پرستاری از سالمندان و بیماران کار دهد. این افراد مانند آوارگان به رسمیت شناخته شده با توجه به دانش و مهارت های شان و همچنین تمایلات فردی، حمایت شده و صاحب کار خواهند شد.دیتلف اشپانگنبرگ، سخنگوی سیاست صحی فراکسیون حزب «بدیل برای آلمان» (AfD) گفته است: «سیاست همواره مدعی شده است که متقاضیان پناهندگی وضعیت نیروی کار در مشاغل دچار کمبود را بهبود می بخشند. ارقام نشان می دهد که تا کنون تاثیرات ملموسی نداشته است.»