مانی رسانه ManiMedia

سیل چه بر سر ایران آورد

به گزارش سرویس خبر مانی رسانه-در پی سیل چند روز اخیر در برخی از شهرهای ایران و بی تدبیری و ناکارآمدی مدیران مسئول موجب گردید خسارت های جانی و مالی رخ دهد.
گزارش کلی سیل چند روز اخیر تا لحظه تنظیم این خبر به شرح زیر می باشد:

۱۳۹۷/۱۲/۲۹

مرتضی سلیمی در ارتباط با وقوع برف و کولاک در کشور اظهار داشت: ۲۷ استان آذربایجان شرقی و غربی، همدان، هرمزگان، مرکزی، مازندران، لرستان، گلستان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، کرمان، کردستان، قم، قزوین، فارس، سیستان و بلوچستان، سمنان، زنجان، خوزستان، خراسان شمالی و جنوبی و رضوی، چهارمحال و بختیاری، تهران، ایلام، اصفهان و  اردبیل متأثر از این حادثه شده است.بنا به اعلام مقام های محلی استان های گلستان، مازندران و خراسان شمالی، سیل در این مناطق تا کنون ۹ کشته به جای گذاشته است.

وی افزود: بیش از ۲۰ هزار نفر در ۲۶۲ شهر و روستا و محور کوهستانی طی سه روز گذشته به دلیل این حادثه امدادرسانی شده و ۳۵۰۰ نفر اسکان اضطراری یافته‌اند.رئیس سازمان امداد و نجات خاطرنشان کرد: بیش از ۵۵ نفر به دلیل وقوع سیل، آب‌گرفتگی، برف و کولاک مصدوم شده و ۲ نفر جان خود را از دست داده‌اند. همچنین یک نفر در منطقه مه‌ولات مفقود شده که تلاش برای جست‌وجو و نجات آن ادامه دارد. در حالی که اهالی شهر‌های گنبدکاووس، سیمین شهر، آق قلا و … درگیر سیل هستند بسیاری از اهالی شرق استان به ویژه در شهر‌های مینودشت و گالیکش درگیر رانش شده اند. سلیمی گفت: بیش از ۱۲۰۰ خودروی گرفتار در برف رهاسازی شده و ۴۵۳ واحد مسکونی از آب تخلیه شده است. ۱۲ شهرستان آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، جویبار، چالوس، ساری، سوادکوه، قائمشهر، گلوگاه، نکا و نوشهر در مازندران درگیر این حادثه شده است و ۲۷ نفر نیز مصدوم شده‌اند.بر اساس گزارش های رسیده خسارت وارده در استان گلستان در حوزه دام، طیور و آبزیان ۶۸ میلیارد تومان برآورد شده که در این میان ۷۰۰ هزار مرغ گوشتی و ۲۰۰۰ راس دام سبک و ۱۷ راس دام سنگین نیز تلف شده است و همچنین در استان مازندران نیز ۷۶ هزار قطعه مرغ مادر، ۸۷ هزار قطعه مرغ گوشتی، ۸ هزار قطعه مرغ بومی، ۲۵ راس دام سنگین، ۵۴۰ راس دام سبک و ۲۰۰۰ کلنی زنبور عسل از بین رفته است.بر اساس برآوردهای اولیه صورت گرفته میزان خسارت در استان گلستان به تاسیسات آبی ۲۶ میلیارد تومان و در استان مازندران در بخش شهری ۳۰ میلیارد تومان و در بخش روستایی ۹ میلیارد تومان بوده است.میزان خسارات وارده سیل در استانهای مازندران و گلستان به میزان ۳۵۰ میلیارد تومان برآورد اولیه شده و یکی از مشکلات اساسی در استان مازندران انجام نشدن سدسازی به اندازه کافی است. و به بخش کشاورزی ۵۰۰ میلیارد تومان خسارت وارد شده است.

۱۳۹۸/۰۱/۰۵

در پی بارش‌های امروز در شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو که از سمت ورودی دروازه قرآن وارد شیراز شدند دچار حادثه شده اند. بنا به گفته سازمان پزشکی قانونی استان فارس سیل در شیراز منجر به کشته شدن ۱۷ نفرکه ۳ کودک، ۶ مرد و ۸ زن بودند. و  ۶۸نفر مصدوم.همچنان بازار وکیل در زیر آب رفت.درسیل شیراز، ٩٠۴ نفر حادثه دیده و ٢٠٧ خانوار آسیب دیده‌اند.

۱۳۹۸/۰۱/۰۵

مرتضی سلیمی در ارتباط با وقوع حوادث جوی در کشور اظهار داشت:‌ ۱۳ استان هرمزگان،‌ مازندران، لرستان، گلستان، کرمان، فارس، سیستان و بلوچستان، خوزستان، خراسان شمالی و جنوبی،‌ایلام و آذربایجان شرقی درگیر سیل، برف و کولاک شده است.سازمان هواشناسی پیش بینی کرد که امروز (۵ فروردین)، رگبار باران، گاهی همراه با رعد و برق، وزش باد شدید، وقوع سیلاب و طغیان رودخانه‌ها، بارش برف و لغزندگی جاده‌های کوهستانی در استان‌های خوزستان، بوشهر، ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، فارس، اصفهان، غرب یزد و جنوب قم رخ دهد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان از شکسته شدن سیل‌بندهای روستاهای اروندکنار و وقوع سیل در این روستاها خبر داد و گفت: ارزیابی مناطق آسیب‌دیده در حال انجام است. شب گذشته، ۴ فروردین از سوی فرمانداری آبادان اعلام شد که سیل‌بندهای روستاهای اروندکنار شکسته شده و روستاها دچار سیل شده‌اند. این سیل در اثر مد دریا و ورود به رودخانه و طغیان آب نهرهای روستاها ایجاد شده است.وی افزود: در روستاهای نهر قصر، نهر دایر، ابوچنبه، ابودگل و عریض ۱۸۰ نفر دچار آسیب ناشی از سیل شده‌اند. همچنین ورود آب رودخانه اروند به برخی از منازل گزارش شده است.مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان اظهار کرد: متأسفانه دو کودک سه و شش ساله جان خود را از دست دادند.

سازمان هواشناسی در اخطاریه امروز، دوشنبه ۵ فروردین خود به احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها در ۱۲ استان کشور در سه روز آینده اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران نسبت به بارش شدید باران و سیلابی شدن رودخانه‌های استان در روزهای پیش رو هشدار داد.براثر وقوع سیلاب شدید در استان لرستان آب در ۶۰ روستا قطع شده و ۱۷۰ روستا نیز با قطعی برق روبرو شده اند که تمامی تیم‌های عملیاتی مجموعه در تلاش برای رفع مشکل قطع برق ۱۷۰ روستای منطقه هستند.

۱۳۹۸/۰۱/۰۵

بارندگی شدید موجب شده اکثر معابر شهری یاسوج دچار آبگرفتگی شدید و غیرقابل تردد برای عابر پیاده شود.بارندگی‌های سیل‌آسا در کهگیلویه و بویراحمد سبب شده اکثر معابر شهری یاسوج و برخی محورهای مواصلاتی اصلی دچار آبگرفتگی شدید و غیرقابل تردد برای عابران پیاده شود.

بارش شدید باران که از روز گذشته شروع شده سبب طغیان رودخانه الوند در شهر زلزله‌زده سرپل‌ذهاب شد.بارش باران شدید که از روز گذشته در استان کرمانشاه آغاز شده است سبب سیل در برخی نقاط و طغیان رودخانه‌ها شد که در شهر سرپل‌ذهاب آب به داخل کانکسهای مستقر در حریم رودخانه وارد شده است.وقوع سیل سبب کشته شدن یک نفر در این شهرستان شده است.