مانی رسانه ManiMedia

سیامک میرزایی از تبعید آزاد شد

مانی رسانه-شب یکشنبه ۲۲ تیرماه ۱۳۹۹، سیامک میرزایی، فعال ترک (آذربایجانی) با پایان ایام تبعید از شهرستان قائن خارج شد.

به گزارش سرویس حقوق بشر مانی رسانه- سیامک میرزایی، فعال ترک (آذربایجانی) شب گذشته یکشنبه ۲۲ تیرماه با پایان دوره تبعید از شهرستان قائن خارج شد. آقای میرزایی در تاریخ ۶ مردادماه ۹۸ با پایان دوران محکومیت ۳ ساله خود از زندان اوین آزاد و جهت اجرای حکم یک سال تبعید خود به شهر قائن منتقل شد.

سیامک میرزایی علیرغم پایان دوران محکومیت ۳ ساله خود، یک ماه از بابت پرونده ای جدید در زندان اوین گذرانده و سپس در تاریخ ۶ مردادماه ۹۸ با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. او درحالی که دوران حبسش از بابت پرونده پیشین در تاریخ ۷ تیرماه ۹۸ به پایان رسیده بود با گشایش پرونده ای جدید در زندان روبرو شد و پس از آزادی علیرغم قبول وثیقه توسط بازپرسی اوین و آزادی موقت به یکی از کلانتری‌های اطراف زندان اوین منتقل و جهت تحمل دوران محکومیت یک سال تبعید خود راهی شهر قائن شد.

سیامک میرزایی در تاریخ ۲۳ تیرماه ۹۵، در پارس‌آباد مغان بدون ارائه حکم قضایی بازداشت و به زندان اوین تهران منتقل شد. آقای میرزایی توسط دادگاه انقلاب بهارستان به اتهام “تشکیل گروه و دستجات علیه امنیت داخلی” به ۱۰ سال حبس تعزیری و ۲ سال اقامت اجباری در شهرستان طبس محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر به استناد ماده ۴۹۹ قانون مجازات اسلامی مبنی بر “عضویت در گروه و دستجات علیه امنیت داخلی” به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و ۱ سال اقامت اجباری در شهرستان طبس محکوم شد. این حکم در اسفندماه ۹۶ توسط دیوان عالی کشور تایید شد.

وی در پرونده جدیدی که در تاریخ ۱۱ آذرماه ۹۸ بدون حضور وی که در تبعید در شهرستان قائن به سر می‌برد، برگزار شد به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران قاضی ایمان افشاری به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. دادگاه همچنین به عنوان مجازات تکمیلی وی را به دو سال ممنوعیت خروج از کشور و عضویت در احزاب، گروه‌ ها و دستجات سیاسی یا اجتماعی محکوم کرد.

در تاریخ ۷ اسفندماه ۹۸ شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران ضمن رد درخواست واخواهی حکم وی را به ۱ سال و ۱۰ روز حبس تعزیری به همراه مجازات تکمیلی دادنامه قبلی  افزایش داد.

نهایتا شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران محکومیت آقای میرزایی را عینا  تایید کرد.

سیامک میرزایی، ۴۰ ساله، متولد شهرستان مغان، فارغ التحصیل رشته مهندسی تولیدات دامی و دانشجوی محروم از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد است که پیشتر در سال ۱۳۹۰ در خصوص پرونده دیگری به پنج سال حبس محکوم شد.