مانی رسانه ManiMedia

سفارت آمریکا در اورشلیم افتتاح شد

به گزارش سرویس بین الملل مانی رسانه- با پیام رئیس جمهوری ایالات متحده، سفارت آمریکا در اورشلیم روز دوشنبه رسما افتتاح شد. پیش از این سفارت آمریکا در تل آویو بود و با اقدام امروز رسما سفارت آمریکا به شهر اورشلیم منتقل شد.

صدای آمریکا افزود: پرزیدنت دونالد ترامپ در پیام ویدئویی گفت: اورشلیم امروز گهواره مردم اسرائیل است. این شهر سابقه تاریخی دارد و خوشحالم که توانستیم این حقیقت ساده را به رسمیت بشناسیم، بله، اورشلیم پایتخت واقعی اسرائیل است.

رئیس جمهوری آمریکا در پیام ویدئویی خود گفت ایالات متحده به تعهدات خود در مذاکرات صلح پایبند است و امیدواریم در ماه سپتامبر این مذاکرات به دستاوردهای خوبی داشته باشد.

این اقدام در پی تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در آذرماه سال گذشته است که اعلام کرده بود ضمن به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، سفارت آمریکا را از تل آویو به این شهر منتقل می کند.

در مراسم امروز هیئت عالی رتبه از سوی رئیس جمهوری آمریکا نیز حضور داشتند. اعضای هیات آمریکایی به سرپرستی «ایوانکا ترامپ» دختر و مشاور پرزیدنت ترامپ، همراه با همسرش «جرد کوشنر» مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ و «استیون منوچین» وزیر خزانه داری آمریکا صبح یکشنبه ۲۳ اردیبهشت وارد فرودگاه بن گوریون تل آویو شدند.

این هیات به نیابت از رئیس جمهوری آمریکا برای شرکت در مراسم افتتاح ساختمان جدید سفارت آمریکا در اورشلیم، که در پایان روند انتقال این سفارتخانه از تل آویو به اورشلیم صورت می‌گیرد، به اسرائیل سفر کرد.

روز دوشنبه و در مراسم افتتاح سفارت، حدود ۸۰۰ نفر، از مقام های اسرائیلی و آمریکایی و دیپلمات های خارجی از سراسر جهان به دعوت اسرائیل در این مراسم شرکت کردند اما کشورهایی که مخالف این جابجایی بوده اند، به ویژه کشورهای اروپایی، از شرکت خودداری کردند.

تصمیم تاریخی پرزیدنت ترامپ درباره اورشلیم

دونالد ترامپ پانزدهم آذر، اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و فرمان آغاز روند انتقال سفارت از تل آویو به اورشلیم را امضا کرد.

رؤسای جمهوری آمریکا هر شش ماه یک بار تعلیق اجرای مصوبه سال ۱۹۹۵ کنگره در زمینه انتقال سفارت ایالات متحده به اورشلیم را امضا می کردند که مانع انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل می شد. پرزیدنت ترامپ نیز یک بار این تعلیق شش ماهه را در ابتدای کار خود امضا کرد اما در آذر سال گذشته اعلام کرد دیگر این تعلیق را امضا نمی کند.

دونالد ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی سال گذشته وعده داده بود در صورت پیروزی سفارت آمریکا را به اورشلیم منتقل می‌کند؛ امری که سیاست چند دهه‌ای آمریکا در خاور میانه را تغییر می دهد. وی قرار بود روز دوشنبه این خبر را اعلام کند، اما کاخ سفید از به تاخیر افتادن آن خبر داد.

مراسم انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم با سالروز یکپارچگی اسرائیل همزمان شده است. اسرائیل سالروز بدست گرفتن کنترل شرق اورشلیم در جنگ شش روزە ۵۱ سال پیش را بعنوان روز یکپارچگی این شهر جشن می گیرد.

اورشلیم به دلیل وجود اماکن مذهبی و تاریخی در آن، برای یهودیان، مسیحیان و همچنین برای مسلمانان شهری بسیار مقدس است، و سازمان ملل متحد زمانی پیشنهاد کرده بود که یک شهر بین المللی باقی بماند.

در سال ۱۹۴۸ میلادی اسرائیل کنترل بخش غربی و اردن کنترل بخش شرقی اورشلیم را در اختیار گرفتند. اسرائیل که این شهر را پایتخت ابدی خود می‌داند، پس از جنگ سال ۱۹۶۷ کنترل بخش شرقی آن را نیز در دست گرفت.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه در جلسۀ هفتگی کابینه بار دیگر از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای جابجایی سفارت آمریکا از تل آویو به اورشلیم قدردانی کرد و گفت: «ما این هفته این سعادت را داریم که شاهد یک رویداد تاریخی باشیم. این تصمیم از سوی بزرگترین قدرت جهان، دوستمان ایالات متحده اتخاذ شده است. پرزیدنت ترامپ قول داده بود اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد و به قولش عمل کرد. به این مناسبت فردا یک جشن واقعی خواهیم داشت.»

فلسطینی ها در اعتراض به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای منتقل کردن سفارت از تل آویو به اورشلیم تا کنون بارها دست به تظاهرات زده اند.