مانی رسانه ManiMedia

سازمان هواشناسی کشور؛ خبر از سامانه بارشی و احتمال وجود مجدد سیلاب داد

به گزارش سرویس خبر مانی رسانه-شهرستان قزوین در سه بخش از بخش های پنجگانه خود با مشکلات و چالش هایی هنگام بارندگی های گسترده مواجه است.
شفیعی اظهار کرد: در بخش کوهین ۱۱ روستا با ۳۸ خانه در حریم و بستر رودخانه ها واقع شده اند که از بعد از ظهر امروز برای تخلیه آنها اقدام خواهد شد. در بخش الموت غربی نیز ۲۴ روستا با ۵۶ خانوار در حریم و بستر رودخانه ها شناسایی شده و اطلاع رسانی لازم برای تخلیه اضطراری آنها صورت گرفته است. در بخش الموت شرقی نیز با احتمال رانش در سه روستای اوانک، خشکچال و مدان مواجه هستیم چون این روستاها سابقه رانش زمین را هنگام بارندگی های گسترده داشته اند.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان رضوی گفت: سیلاب ناشی از بارندگی های یک هفته اخیر به یک هزار و ۷۱ واحد مسکونی شهری و روستایی این استان خسارت زد.

مدیرکل دفتر نگهداری و راه‌های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: سیل به ۱۱ هزار کیلومتر از راه های کشور یک هزار تا ۱۲۰۰ میلیارد تومان خسارات وارد و ۱۵۹ مسیر را مسدود کرد.

رامین نورقلی پور اظهار کرد: طی برآوردهای اعلام شده، امروز شاهد افزایش چشمگیر آب در گمیشان نبودیم ولی بحران وجود دارد و همچنان بین ۳۵ تا ۴۰ درصد شهر دچار آبگرفتگی است.

مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از مسدود شدن محور دهلران-مهران(محدوده پل میمه) خبر داد. برابر اعلام مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا محور دهلران – مهران(محدوده پل میمه) در استان ایلام به دلیل بارش باران و طغیان رودخانه تا اطلاع ثانوی مسدود شد و مسیرهای جایگزین به ترتیب: ایلام – آبدانان – دشت عباس و مسیر برگشت دهلران – آبدانان – ایلام و همچنین مهران سه‌‌راهی کاور – زرین‌‌آباد – سه‌‌راهی گوراب – آبدانان – دهلران اعلام شدند.

مرکز پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی کشور با انتشار اطلاعیه‌ای ویژه روز جمهوری اسلامی (۱۲ فروردین) و روز طبیعت (۱۳ فروردین) آورده است: دوشنبه ۱۲ فروردین در استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، غرب استان فارس، جنوب و شمال غرب اصفهان، نیمه شمالی بوشهر و جزایر شمالی خلیج فارس، رگبار باران با رعدوبرق، در برخی نقاط بارش تگرگ و وزش باد شدید، سیلاب و طغیان رودخانه‌ها پیش‌بینی می‌شود. همچنین در استان‌های مرکزی، جنوب قم، زنجان، همدان طی بعد ازظهر و شب دامنه‌های البرز در استان‌های تهران، البرز، قزوین و سمنان بارش باران، گاهی با رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید که پیامد آن آبگرفتگی معابر با احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها پیش بینی می‌شود.براساس این اطلاعیه، بعد ازظهر و شب دوشنبه نیز مسیرهای کوهستانی و گردنه‌های برف‌گیر دامنه‌های البرز در شمال و نقاط مرتفع جاده‌های کوهستانی زاگرس در شمال غرب و غرب کشور به طور موقت با بارش برف پیش‌بینی می شود.