مانی رسانه ManiMedia

سازمان عفو بین الملل خواستار لغو محکومیت یک سال زندان شهناز اکملی شد

به گزارش سرویس حقوق بشر مانی رسانه-سازمان عفو بین‌الملل از مقامات ایران خواست که فورا حکم و محکومیت یک سال زندان شهناز اکملی، مدافع حقوق بشر را لغو کنند.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار متنی در صفحه توئیتر خود، اعلام کرد که اگر حکم «شهناز اکملی» مادر «مصطفی کریم‌بیگی» از کشته‌شدگان در اعتراضات عاشورای سال ۱۳۸۸ اجرا شود، او یک زندانی عقیدتی خواهد بود که به خاطر فعالیت‌های مسالمت‌آمیزش در دفاع از حقوق بشر به زندان محکوم شده است.

 شهناز اکملی به خاطر تلاشش برای حمایت از خانواده کسانی که در اعتراضات پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ در ایران کشته شدند و همچنین تلاش و جست‌وجو برای عدالت و حقیقت در خصوص پسرش، مصطفی کریم بیگی به اتهام «تبلیع علیه نظام» به یک سال زندان محکوم شده است.

خانم اکملی که در ۱۰ سال گذشته همواره به دنبال دادخواهی و یافتن عوامل کشتن فرزندش بود به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال زندان، ممنوعیت خروج از کشور، محرومیت از فعالیت سیاسی، و محرومیت از عضویت در فضای مجازی محکوم شده بود که این حکم عینا از سوی دادگاه تجدید نظر تایید شده است.

فرزند او، مصطفی کریم بیگی، در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در تاریخ ششم دی ماه آن سال، که مصادف با عاشورا بود، از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد.

مقامات امنیتی به این شرط جسد او را به خانواده اش تحویل دادند که خاکسپاری، خارج از تهران، دور از محل سکونتش برگزار شود و هیچکس جز پدر، مادر، و خواهرش در مراسم حاضر نباشند. پیکر مصطفی، مدت‌ها بعد از کشته شدنش، در شهریار به خاک سپرده شد.

صدای امریکا در ادامه افزود:گفتنی است وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.