مانی رسانه ManiMedia

زنگ خطرهایی برای آرتروز گردن

به گزارش سرویس پزشکی مانی رسانه-در ۷۵ درصد موارد، آرتروز در ناحیه گردن بروز می‌کند. خشکی گردن، سرگیجه و سردرد‌های پشت سر جزو زنگ خطر‌هایی برای ابتلا به این بیماری محسوب می‌شوند.

درد، سوزش و صدای مهره‌های گردن

در ابتدای بروز مشکل آرتروز گردن، درد‌هایی در این ناحیه احساس می‌شود.

این درد زیاد نیست و با ماساژ پشت گردن از بین می‌رود. به خاطر اینکه عضلات این قسمت با ماساژ دادن گرم شده و درد تسکین پیدا می‌کند.

اما با این حال گردن درد اولین نشانه‌ی احتمال ساییدگی پیش از موعد غضروف مفاصل است. در موارد دیگر، درد سریعا زیاد و شدید می‌شود.

افرادی که دچار این مشکل می‌شوند، درد در ناحیه‌ی گردن را مانند ضربه کارد، سوزش و گاهی احساس سر و صدایی مانند خرد ریزه‌ی شن در گردن توصیف می‌کنند.

بی حسی بین شانه و انگشت‌ها

زمانی که غضروف مفاصل در اثر آرتروز دچار ساییدگی می‌شود، بدن با تولید استخوان از خود مراقبت می‌کند. این وضعیت یعنی پیدایش خار‌های استخوانیدر لبه‌ی مهره‌ها را «استئوفیت» می‌گویند که امکان دارد روی هر کدام از مهره‌های پشت بروز کند.

اگر استئوفیت به طور جانبی روی یکی از مهره‌های گردن رشد کند امکان اینکه یکی از عصب‌ها را تحت الشعاع قرار داده و باعث بروز علائم بیماری‌های نوروپاتی (اختلال درعملکرد اعصاب محیطی بدن) شود، بالا می‌رود.

در این صورت علائمی مانند درد، سوزش یا بی حسی در منطقه‌ی بین شانه تا نوک انگشت‌ها بروز می‌کند.

سفت و خشک شدن گردن هنگام چرخاندن سر

آرتروز گردن به دلیل از بین رفتن تدریجی غضروف مفاصل بروز می‌کند. هر چه این تخریب بیشتر شود، بیماری بیشتر احساس سفتی در ناحیه‌ی گردن خواهد کرد. امروزه هیچ جایگزینی برای غضروف تخریب شده وجود ندارد.

در نتیجه لازم است که به فکر پیشگیری از این تخریب باشید. در ابتدای سایش و تخریب غضروفی و ابتلا به آرتروز گردن، سفتی گردندر حرکات چرخشی گردن از چپ به راست و بالعکس احساس می‌شود. سپس این حالت در خم و راست کردن گردن نیز ایجاد می‌شود.

از خوابیدن روی بالش‌های بلند بپرهیزید. این مسئله باعث بروز فشار در ناحیه‌ی مهره‌های گردن می‌شود.

میگرن‌های پشت سر

میگرن و سردردهاییکه به طور رایج بروز می‌کنند نیز می‌توانند از علائم آرتروز گردن باشند.

در حالت کلی، این سردرد‌ها زمانی که بیماری در ناحیه‌ی مهره‌های بالا یعنی در دومین عصب گردن باشد ایجاد می‌شوند.

در این صورت سردرد‌هایی در پشت گردن ایجاد شده و به سمت پشت جمجمه و بالا انتشار می‌یابند.

علاوه بر سردرد، امکان دارد بیمار دچار گوش دردشده و احساس کند در چشم هایش شن وجود دارد.

سرگیجه در حین حرکت‌های شدید

در حالت کلی سرگیجه جزو علائم اصلی آرتروز گردن محسوب نمی‌شود. این علامت بسیار نادر است، اما می‌تواند در نتیجه تشکیل اوستئوفیت یا همان خار‌های استخوانی لبه‌ی مهره‌ها بروز کند.

این زائده‌های استخوانی در اثر تخریب غضروف ایجاد می‌شوند. اوستئوفیت‌ها در حالت رشد می‌توانند تا عروق مهره‌ها را نیز درگیر کنند.

در این صورت زمانی که فرد جنب و جوش افراطی و زیاد دارد احساس سرگیجه می‌کند، به خاطر اینکه این مسئله باعث افزایش فشار خون بیمار می‌شود.

مشکل در بلع غذا

در آرتروز گردن پیشرفته، بیمار دچار مشکلاتی مانند مشکل در بلع غذانیز می‌شود. این مسئله در نتیجه‌ی اوستئوفیت (پیدایش خار‌های استخوانی در لبه‌ی مهره ها) بروز می‌کند.

در صورت پیشرفت بیماری، رشد استخوان‌های زاید در ناحیه‌ی بالای گردن باعث بسته شدن راه عبور غذا خواهند شد و مشکل بلع غذا پیش می‌آید.

پیشگیری از بروز آرتروز گردن

برای پیشگیری از بروز آرتروز گردن، در گام اول به باری که حمل می‌کنید دقت داشته باشید.

نباید کیف یا بار‌های سنگینرا روی یک دوش بیاندازید، چون این کار باعث به هم زدن تعادل بدن شده و برای گردن مشکل ایجاد می‌کند. در واقع تحمل وزن زیاد باعث بروز درد، فشار عضلانی و تورتیکولیز یا همان کجی گردنمی شود.

علاوه بر این توصیه می‌کنیم از خوابیدن روی بالش‌های بلندبپرهیزید. این مسئله باعث بروز فشار در ناحیه‌ی مهره‌های گردن می‌شود.

از قرار گرفتن طولانی مدت در یک حالت و همچنین از قرار دادن بدن در وضعیت‌هایی که می‌تواند باعث ایجاد درد و ناراحتی در گردن شود (بخصوص در حالت خواب که مدت زمان طولانی بدن در یک وضعیت قرار می‌گیرد) بپرهیزید.

توصیه می‌شود از بالشت‌های استاندارد و مناسب برای خوابیدن استفاده کنید.

افرادی که مجبور به انجام فعالیت‌های جسمی زیاد هستند، باید تا حد امکان از انجام حرکات ناگهانی، تند و شدید بپرهیزند، چون این حرکات شدید، مهره‌های گردن را تحت فشار قرار می‌دهد.

برای پیشگیری از آرتروز گردن، ورزش‌هایی مانند ایروبیک، ورزش‌های کششی و جلسات ریلکسیشن توصیه می‌شود.

بهداشت نیوز در ادامه افزود:در حین ورزش حواستان به حرکات باشد و همیشه گردن را صاف نگه دارید. از استرس و فشار‌های روحی بپرهیزید.