مانی رسانه ManiMedia

زمزمه قرارگرفتن «سپاه پاسداران» در فهرست سازمان‎های تروریستی

مانی رسانه- همزمان با سفر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به خاورمیانه، بار دیگر گمانه‌زنی‌ها بر سر قرار گرفتن احتمالی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‎های تروریستی مطرح شده است.

یکی از رزمایش‌های مشترک سپاه و بسیج در تهران

دولت آمریکا در ادامه فشار حداکثری به جمهوری اسلامی مرحله جدیدی از فشار بر شبه‌نظامیان وابسته به سپاه در عراق را آغاز کرده است. گفته می‎شود وزارت خارجه ایالات متحده قصد دارد گروه‌ها و سیاستمدارانی را که از سوی تهران حمایت می‌شوند مجازات کند. یکی از اهداف اصلی سفر نسبتاً طولانی پمپئو به منطقه نیز همین قضیه بوده است.

حزب‎الله، حشدالشعبی و النجباء بازوهای نظامی رژیم ایران در منطقه هستند و مقابله با فعالیت این گروه‎های تروریستی از طریق مسدود کردن کانال‎های مالی آنها از یکسو اهمیت فوق‎العاده‌ برای همه طرفین دارد و از سوی دیگر آثار و پیامدهای احتمالی آن در منطقه نیز مورد توجه آمریکایی‎ها و متحدان منطقه‎ای آنهاست.

روزنامه نیویورک تایمز، ۱۹ مارس (۲۹ اسفند ۹۷) پیش از سفر پمپئو به منطقه در گزارشی نوشت که وزارت خارجه آمریکا قصد دارد سپاه را در فهرست سازمان‎های تروریستی قرار دهد. اقدامی که به گفته کارشناسان می‎تواند برای نیروهای آمریکایی در منطقه خطرناک باشد.

در عین حال قرار گرفتن سپاه در فهرست سازمان‎های تروریستی برای مقابله با تروریسم ضروری به نظر می‌رسد چرا که این ارگان سیاسی- نظامی بزرگترین واحد حمایت از تروریسم در دنیاست که از حمایت‎های گسترده دولتی برخوردار است. بر همین اساس آمریکا در پی آن است که تمام جوانب را برای قرار دادن سپاه در فهرست سیاه بررسی کند. حتی برخی کارشناسان معتقدند انتقال بخشی از نیروهای نظامی آمریکا از سوریه به پایگاه «عین‎الاسد» در استان دیاله عراق و تقویت تسلیحاتی این پایگاه در ماه‎های اخیر بخشی از تمهدیدات دفاعی آمریکا در مقابل سپاه و شبه‌نظامیان شیعه است که احتمالاً پس از افزایش فشارها علیه سپاه دست به اقدامات تلافی‎جویانه می‎زنند.

هوک: زودتر از موعد اظهار نظر نمی‌کنم

روزنامه الشرق الاوسط، روز شنبه ۲۳ مارس (سوم فروردین ۹۸) با برایان هوک نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا در باره‎ی استراتژی واشنگتن در مورد ایران و تلاش برای منزوی کردن حزب‌الله و جلوگیری از تامین مالی این گروه از سوی ایران و همچنین گفتگو بین اتحادیه اروپا و آمریکا درباره‎ی دستیابی به تفاهم سیاسی فراگیر در مورد رفتار با حکومت ایران مصاحبه کرده است.

الشرق الاوسط در اولین پرسش خود نظر هوک را در مورد گزارش برخی مطبوعات در مورد تصمیم دولت آمریکا برای معرفی سپاه پاسداران و سپاه قدس به عنوان دو گروه تروریستی پرسیده است که او گفته «من درباره گزارش‎های مربوط به تحریم‎ها یا قرار دادن شرکت‎ها در فهرست‎های تروریستی اظهار نظر نمی‎کنم. اگر قرار باشد سپاه قدس و سپاه پاسداران را در فهرست تروریسم قرار بدهیم پیشتر در این‌باره اظهار نظر نمی‎کنیم.»

عاطف عبداللطیف خبرنگار این روزنامه تلاش کرده به نحو دیگری این پرسش را با هوک مطرح کند و پرسیده «حزب‎الله لبنان و حماس نیز در فهرست گروه‎های تروریستی آمریکا قرار گرفته‌اند. چرا سپاه قدس و سپاه پاسداران در این فهرست قرار ندارند؟» هوک پاسخ داده «اعضای کنگره و مقام‎های دولت آمریکا پارسال دراین‌باره اختلاف نظر فراوان داشتند. محور اختلاف دیدگاه دو طرف این بود که اگر حماس و‌ حزب‎الله در فهرست گروه‌‏های تروریستی هستند پس باید سپاه قدس و سپاه پاسداران نیز در این فهرست باشند. اما بنده تصمیم‎گیری درباره معرفی کردن برخی ارگان‎ها به عنوان گروه‎های تروریستی را زودتر از موعد اعلام نمی‎کنم.»

قاسم سلیمانی فرمانده نیروهای قدس سپاه و امیرعلی حاجی‎زاده فرمانده نیروی هوافضا سپاه

هوک تصمیم آمریکا برای قرار دادن سپاه در فهرست سازمان‎های تروریستی را رد نکرده و فقط گفته که این تصمیم را زودتر از موعد اعلام نمی‎کند. وی در بخش دیگری از همین مصاحبه با اشاره به تاثیر تحریم‎ها بر مسدود شدن کانال‌های مالی تروریسم تاکید کرده «آنچه موجب شادمانی می‎شود این است که تنها در عرض ۱۱ ماه بعد از خروج آمریکا از برجام در ماه مه گذشته و تحریم‎های نفتی و مالی، حکومت انقلابی مزایای اقتصادی مهم و نیز دیگر منابع مالی درآمدزا را از دست داد. به خاطر همین سران حزب‎الله برای نخستین بار از مردم درخواست کمک مالی کردند.»

تاثیر تحریم‌‌ها بر قطع حمایت مالی از تروریسم

در عین حال مقامات ارشد دولت آمریکا می‎گویند با خروج آمریکا از برجام، ۲۵ مجموعه تحریم‌ مربوط به ایران شامل ۹۶۰ فرد، نهاد، هواپیما و کشتی اعمال شده است. بخش زیادی از این تحریم‎ها موسسات و نهادها و شرکت‎های وابسته به نهادهای نظامی جمهوری اسلامی را هدف قرار داده که مستقیم و غیرمستقیم در تامین مالی تروریسم مشارکت داشته‎اند.

در یک نمونه روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داد، «تحریم‌های آمریکا جریان صدور محموله‌های نفتی ایران به سوریه را قطع کرده و خسارت هنگفتی به رژیم بشار اسد وارد آورده است.» بنا‌ به گزارش وبسایت «تانکر ترکر» که آمار و ارقام کشتیرانی را رصد می‎کند  ایران از سه ماه پیش دیگر نتوانسته است به سوریه نفت تحویل بدهد. صدور این نفت بخشی از حمایت‎های حکومت ایران از شبه‌نظامیان است.

تا اواسط دی‎ماه روزانه ۶۶ هزار بشکه نفت تحویل سوریه می‌شد که این جریان حالا قطع شده است.

افزایش فشارها، عریان‌تر شدن تهدیدات

احتمال قرار گرفتن سپاه در فهرست سازمان‎های تروریستی و فشار بر شبه‌نظامیان مورد حمایت رژیم ایران در منطقه به‌خصوص در عراق، مقام‌های ارشد ایران، کارشناسان و مهره‎های سیاسی و رسانه‎های وابسته به نظام را به شدت نگران کرده است و در روزهای اخیر بطور مرتب گزارش‎ و تحلیل‎های مختلف در مورد روابط موثر میان تهران و گروه‎های نظامی منطقه منتشر می‎شود.

محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران اواخر اسفند ماه از سازماندهی ۲۰۰ هزار نیروی مردمی در عراق و سوریه خبر داد و گفت برخی نیرو‌های ایرانی نیز برای انتقال تجربه‌ به آنجا رفته‌اند. وی تاکید کرد اسرائیل در اطراف خود محاصره کامل شده است!

نیروی‌های حشد الشعبی (بسیج شیعه مردم عراق) که زیر نظر سپاه و حزب‌الله تشکیل شد

چرا آمریکا در قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‎های تروریستی محتاط عمل می‎کند؟ پاسخ به این پرسش در مقاله‎ای که حسین موسویان سفیر سابق جمهوری اسلامی در آلمان در زمان «ترور میکونوس» در المانیتور نوشته آشکار است. عضو پیشین تیم مذاکره‌کننده هسته‌‏ای جمهوری اسلامی با اشاره به صحبت‎های محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه نوشته، «بطور سیستماتیک همگرایی و همسویی در منافع ایران و آمریکا وجود دارد به عنوان مثال، رژیم طالبان در افغانستان و رژیم صدام حسین در عراق، هر دو دشمن مشترک آمریکا و ایران بودند. در حال حاضر نیز آنها مبارزه با داعش و شبکه‎های گسترده گروه‎های تروریستی مانند القاعده، النصره و بوکوحرام را به عنوان اولویت‌‏های اصلی امنیت ملی می‎دانند.»

این دیپلمات سابق پرسیده «چرا با وجود چنین همگرایی‎ها و همسویی‎ها میان ایران و آمریکا در منطقه زمینه‌ساز بهبود روابط دوجانبه ایران و آمریکا نشده است؟» و خودش پاسخ را چنین داده است: چون «آمریکا منافع ملی خود را در سرمایه‌گذاری روی دولت‌های متحد در خاورمیانه می‎بیند، [اما] ایران سرمایه‎گذاری روی ملت‎ها و نه فقط دولت‌ها را به عنوان استراتژی موثر خود تعریف کرده است.»

موسویان پیشبینی کرده «به نظر می‎رسد که آنها [آمریکایی‎ها] بسیج مردمی عراق را مورد حمله قرار نخواهند داد چون پایگاه مردمی در عراق داشته و از امیدهای آینده عراق هستند» اما نکته مهمتر بخشی از مقاله اوست که به نگرانی‎های آمریکا از واکنش‌‌های شبه نظامیان مورد حمایت تهران مربوط می‌شود.

موسویان نوشته «مطمئنا حمایت ایران از گروه‎های مردمی تشکیل دهنده مبارزه با تروریسم در منطقه تنها به شیعیان محدود نمی‎شود. ایران از گروه مقاومت سنی مذهب مثل حماس در فلسطین نیز حمایت می‎کند. ایران حتی در قضیه فلسطین، که بزرگ‎ترین منبع بحران‎های خاورمیانه است، خود را با مردم فلسطین متحد کرده است که همچنان به مقاومت در برابر تجاوزات اسرائیل ادامه می‎دهند. مقاومت مردمی فلسطین به عنوان یک موضوع انسانی در دنیا مطرح است و از حمایت مردم نه فقط در جهان اسلام بلکه در سراسر دنیا برخوردار است.»

هرچه فشار سیاسی و اقتصادی آمریکا بر رژیم ایران و سپاه پاسداران بیشتر می‎شود زبان تهدید کارگزاران نظام از رهبری جمهوری اسلامی تا فرماندهان سپاه و مقامات کشوری‌اش تندتر می‎شود و عریانتر تهدید می‎کنند.

تنظیم:کیهان لندن**